סקר "ניר איסט קונסאלטינג": 65% תמיכה בחתימה על הסכם שלום עם ישראל
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סקר "ניר איסט קונסאלטינג": 65% תמיכה בחתימה על הסכם שלום עם ישראל

תוצאות סקר מכון "ניר איסט קונסאלטינג" שפורסמו בעיתון "אל-חיאת אל-ג'דידה". הסקר נערך בין ה- 18-22 לינואר 09' בקרב מדגם מייצג של 1030 פלסטינים מהגדה, כולל מזרח ירושלים, והרצועה. סטיית הדגימה המירבית היא 3.4%, ושיעור ההסתברות הנכונה עומד על 95%.

סיום הפעולה בעזה:
54% מהפלסטינים רואים בהכרזת הפסקת האש ונסיגת הכוחות הישראלים כניצחון של העם הפלסטיני. 8% רואים בכך ניצחון ל"חמאס" ו- 7% כניצחון לישראל. 31% סוברים כי אין הדבר מהווה ניצחון לאף אחד מהצדדים.
ההתפלגות בין הגדה לרצועה מראה כי 61% מתושבי הגדה רואים בהכרזת הפסקת האש היא ניצחון לעם הפלסטיני לעומת 40% מתושבי הרצועה שסוברים כך.

בעניין המטרה הראשית של ישראל במלחמה בעזה, תוצאות הסקר מעידות כי 60% סוברים כי מטרתה הראשית של ישראל הייתה "השפלת העם הפלסטיני", לעומת 33% שסברו כי זו היא "החלשת תנועת חמאס", 2% סברו כי זו היא "החלשת הרשות", 2% כי זו היא "החלשת תנועת פתח", 3% סברו כי הייתה מטרה אחרת.
62% מהפלסטינים העריכו כי האירועים שהתרחשו בעזה לא יגיעו לגדה.

האינטרס העליון של העם הפלסטיני:
77% מהנשאלים סברו כי בראש סדר העדיפויות של העם הפלסטיני עומד הצורך "להשיג אחדות לאומית", לעומת 10% שסברו כי העדיפות היא להפעיל "התנגדות כלפי הכיבוש", 6% שראו בכך את הצורך "לשמור על השקט בגדה" ו- 7% שסברו כי האינטרס הפלסטיני העליון שונה שאפשרויות אלו.
ההתפלגות בין הגדה לרצועה בין אלו שסברו כי האינטרס העליון מצוי בהשגת "אחדות לאומית" מראה כי 74% מתושבי הגדה סברו כך בהשוואה ל- 82% מתושבי רצועת עזה.

הגוף המייצג את הפלסטינים:
47% מסרו כי הם רואים באש"פ כגוף המייצג את העם הפלסטיני, לעומת 33% שאמרו כי הרשות הפלסטינית תחת כהונת הנשיאות של מחמוד עבאס היא זו המייצגת את הפלסטינים, 20% אמרו כי "חמאס" היא מייצגת הפלסטינים. בגדה סברו 51% כי אש"פ הוא מייצג הפלסטינים לעומת 41% ברצועה.

תמיכה בסיעות:
נרשמה ירידה בתמיכה בתנועות "פתח" ו"חמאס" לעומת עליה בשיעור הפלסטינים, שלא נותנים אמון באף סיעה. "פתח" זוכה ל24% תמיכה, "חמאס" ב- 14% והפלגים האחרים זוכים ל- 7% תמיכה.
שיעור אלו שאינם תומכי באף סיעה בזירה הפלסטינית עומד על 55%. התוצאות קרובות מאד זו לזו בין הגדה לרצועה. (למשל, "חמאס" ברצועה זוכה ל- 16% תמיכה ובגדה ל- 12%. "פתח" ברצועה 23% ובגדה 26%).

יוזמת גישור, ירי על ישראל ותמיכה בשלום:
59% הביעו תמיכה ביוזמה המצרית לעומת 41% שהתנגדו לה. 60% חושבים שתוצאות "ועידת עזה" שנערכה בבירת קטר, הינן שליליות.

הסקר מעלה כי מחצית הפלסטיני תומכים בהמשך כהונתו של מחמוד עבאס כנשיא. שיעור האמון בנשיא עבאס עומד על 23% לעומת 18% שנותנים אמון בראש הממשלה המפוטר, הניה.

67% הביעו התנגדות לירי הטילים על ישראל לעומת 33% שתומכים בכך.
65% הביעו תמיכה בחתימה על הסכם שלום עם ישראל. שיעור התמיכה בחתימה על הסכם שלום עם ישראל הוא 62% בגדה ו- 70% ברצועת עזה.
59% מהפלסטינים קראו ל"חמאס" לשנות את עמדתה הקוראת להשמדת ישראל. מבין תושבי הגדה 55% קוראים ל"חמאס" לשנות את עמדתה כלפי ישראל, ובין תושבי עזה 66% קוראים ל"חמאס" לשנות את עמדתה כלפי ישראל.

הדרך לסיום הסכסוך עם ישראל:
בנוגע לדרך המיטבית לסיום הסכסוך עם ישראל תומכים 42% מהפלסטינים במשא והמתן, 25% תומכים בהתנגדות מזויינת, 10% תומכים בהתנגדות עממית, ו- 23% תומכים בשילוב בין כל הדרכים.

סבל ודאגה אצל הפלסטינים:
89% מהפלסטינים אמרו כי הם מיואשים בצל הנסיבות הנוכחיות, בעוד ש- 90% אמרו כי הם חשים בדאגה. בנוגע לסיבה העיקרית הגורמת לתחושת הדאגה, אמרו 34% כי זה הוא "היעדר ביטחון ושקט", 27% אמרו כי זה הוא "הכיבוש הישראלי", 18% אמרו כי זה הוא "מאבק הכוחות הפנימי" ו- 14% אמרו כי זו היא "הסבל / היגיעה הכלכלית".