סקר חדש: רוב בקרב ישראלים ופלסטינים לפתרון שתי המדינות
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סקר חדש: רוב בקרב ישראלים ופלסטינים לפתרון שתי המדינות

סקר חדש: רוב בקרב ישראלים ופלסטינים לפתרון שתי המדינות

סקר פלסטיני-ישראלי משותף

למרות מאמצי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, להשיב את שני הצדדים למו"מ ולמרות התיקונים ביוזמת השלום הערבית וקבלת עקרון חילופי השטחים, הפלסטינים והישראלים מביעים פסימיות לגבי תהליך השלום והישראלים מביעים מוכנות נמוכה יותר לקבל את יוזמת השלום הערבית.

אלו הן תוצאות הסקר המשותף החדש ביותר לדעת הקהל הפלסטינית-ישראלית. הוא נערך בין 13-21 ביוני ע"י המרכז הפלסטיני למחקרי מדיניות ודעת קהל ברמאללה ומכון טרומן למחקרי שלום באוניברסיטה העברית.

שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, מביעים פסימיות מתהליך השלום למרות מאמצי שר החוץ האמריקאי השואפים להשיב את שני הצדדים למו"מ ולמרות התיקונים ביוזמת השלום הערבית: 27% מהפלסטינים, ו20% מהישראלים סוברים ששני הצדדים ישובו למו"מ ושהאלימות תיפסק. זאת בעוד 34% מהישראלים ו31% מהפלסטינים חושבים שהמו"מ ישוב רק לאחר פעולות אלימות. מצד שני, 44% מהישראלים ו15% מהפלסטינים סוברים ששני הצדדים לעולם לא ישובו למו"מ ושהאלימות לא תיפסק לעולם. 21% מהפלסטינים חושבים ששני הצדדים לא ישובו עוד למו"מ ושהאלימות תיפסק.

התוצאות מצביעות על כך שכל צד סובר שהשני השני מהווה לו איום קיומי: 57% מהפלסטינים חושבים שמטרת ישראל לאורך טווח היא להרחיב את גבולותיה ולכלול את כל השטחים בין הים התיכון לנהר הירדן תוך גירוש התושבים הערבים משטחים אלו. 25% מהפלסטינים חושבים שמטרת ישראל היא לספח את השטחים ולשלול מהתושבים הפלסטינים את זכויותיהם הפוליטיות. בצד הישראלי 37% סוברים שמטרת הפלסטינים לאורך טווח היא לכבוש את ישראל ולהרוג את רוב תושביה היהודים. 17% מהישראלים חושבים שמטרת הפלסטינים היא לכבוש את ישראל.

התוצאות העיקריות של הסקר

1) עמדות וציפיות בנושא תהליך השלום:

רוב הישראלים (68%) והפלסטינים (69%) חושבים שהסיכויים להקמת מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל במהלך חמש השנים הקרובות קלושים או לא קיימים. 62% מהישראלים תומכים בפתרון שתי המדינות ו33% מתנגדים לו. באשר לפלסטינים, 53% תומכים בו ו46% מתנגדים. 51% מהישראלים חושבים שפתרון שתי המדינות ייכשל בגלל ההתנחלויות ו58% מהפלסטינים חושבים שפתרון זה איננו מעשי עוד. באותו זמן, 63% מהישראלים ו69% מהפלסטינים מתנגדים לפתרון המדינה האחת בה ייהנו ערבים ויהודים משוויון, זאת מול 32% מהישראלים ו30% מהפלסטינים שמקבלים את פתרון זה.

56% מהפלסטינים תומכים ביוזמה הסעודית/ערבית לשלום ו41% מהם מתנגדים לה. בין הישראלים, 24% תומכים בה ו67% מתנגדים לה. לפני שנה, 51% מהפלסטינים תמכו ביוזמה ו45% התנגדו לה בעוד 36% מהישראלים תמכו בה ו59% התנגדו לה. התיקונים ביוזמה וקבלת רעיון חילופי השטחים לא גרמו לישראלים לשינוי חיובי ביחס ליוזמה. מצד שני, התיקונים של היוזמה לא גרמו לשינוי שלילי בעמדת הציבור הפלסטיני ביחס ליוזמה. היוזמה קוראת להכרה ערבית בישראל ונורמליזציה של היחסים אתה לאחר שתסיים את הכיבוש באדמות שנכבשו בשנת 1967 ולאחר הקמת מדינה פלסטינית ופתרון צודק ומוסכם לבעיית הפליטים בהתאם להחלטות האו"ם 194. תמורת זאת, מדינות ערב יכירו בישראל ובזכותה להתקיים בגבולות בטוחים ויחתמו על הסכמי שלום אתה ובניית יחסים דיפלומטיים נורמאליים.

בסקר זה שאלנו את הפלסטינים והישראלים על מוכנותם להכרה הדדית בזהות הלאומית כחלק מהסכם בר-קיימא ולאחר ההגעה להסכם בכל סוגיות הסכסוך והקמת מדינה פלסטינית. תוצאות הסקר מצביעות ש57% מהישראלים תומכים בהכרה הדדית ו37% מתנגדים לה. 42% מהפלסטינים תומכים בכך מול 56% המתנגדים להכרה בזהות. בסקר לפני שנה 53% מהישראלים תמכו ו43% התנגדו, בעוד 43% מהפלסטינים תמכו ו55% התנגדו להכרה הדדית.

2) ניהול הסכסוך והרגשת איום:

בהקשר למאמצים של שר החוץ האמריקאי להשיב את הצדדים לשולחן המו"מ והתיקונים של הליגה הערבית ביוזמת השלום הערבית וקבלת חילופי השטחים מוגבלים, שאלנו את הציבור באשר לציפיותיהם. 27% מהפלסטינים ו10% מהישראלים חושבים ששני הצדדים ישובו למו"מ ושהאלימות תיפסק, בעוד 34% מהישראלים ו31% מהפלסטינים חושבים שהמו"מ ישוב רק לאחר פעולות אלימות. מצד שני, 44% מהישראלים, 15% מהפלסטינים חושבים ששני הצדדים לא ישובו לעולם למו"מ ושהאלימות לא תיפסק. 21% מהפלסטינים חושבים שהצדדים לא ישובו לעולם למו"מ אך האלימות תיפסק.

50% מהישראלים דואגים ו49% אינם דואגים שהם או בני משפחתם ייפגעו ע"י ערבי בחייהם היומיומיים, בדומה לאחוז שהגענו אליו שנה שעברה. 74% מהפלסטינים דואגים שהם או בני משפחתם ייפגעו ע"י ישראלים או שאדמתם תופקע או ביתם ייהרס, בדומה לאחוז לפני שנה.

אחוז תחושת האיום בקרב הצדדים גבוה מאד. 57% מהפלסטינים חושבים שמטרת ישראל לטווח הרחוק היא להרחיב את גבולותיה ולכלול את כל השטחים בין הים לירדן תוך גירוש התושבים הערבים. 25% חושבים שמטרת ישראל היא לספח את השטחים בגדה המערבית תוך שלילת הזכויות הפוליטיות של התושבים הפלסטינים. באשר לישראלים, 37% חושבים שמטרת הפלסטינים לטווח הרחוק היא לכבוש את ישראל ולהרוג את רוב תושביה. 17% חושבים שמטרתם היא לכבוש ולהביס את מדינת ישראל. 17% מהפלסטינים חושבים שמטרת ישראל יהא לסגת מחלק או כל השטחים הכבושים ב67 ו36% מהישראלים חושבים שמטרת הפלסטינים היא לקבל בחזרה חלק או כל השטחים הכבושים מ1967.

לקריאת הסקר במקור

בערבית: http://www.pcpsr.org/arabic/survey/polls/2013/p48ajoint.html

באנגלית: http://www.pcpsr.org/survey/polls/2013/p48ejoint.html

ד"ר חליל שיקאקי, מנהל המכון הפלסטיני למחקרי דעת קהל מציג את הסקר בכנס שקיימנו בכנסת ב- 8.7: http://www.facebook.com/photo.php?v=686451648037570&set=vb.134896023193138&type=3&theater