הצהרת טאבה (2001)
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

הצהרת טאבה (2001)

נוסח הצהרת טאבה
(מתוך 'הארץ')

"משלחות ישראל והפלשתינאים ניהלו במהלך ששת הימים האחרונים שיחות רציניות, מעמיקות ומעשיות במטרה להשיג הסדר קבוע ויציב בין הצדדים לקראת שלום קבע בין שני העמים.
שיחות טאבה היו חסרות תקדים באווירה החיובית ובנכונות ההדדית לפגוש את הצרכים הלאומיים, הביטחוניים והקיומיים של כל צד. בהתחשב בנסיבות ובלחצי הזמן, לא ניתן היה להגיע להסכמות בכל הנושאים, אם כי חלה התקדמות משמעותית בכל התחומים שנידונו.
הצדדים מצהירים כי מעולם לא היו קרובים יותר להשגת הסכם ביניהם. אשר על כן, זוהי אמונתנו המשותפת כי ניתן לגשר על פני הפערים שנותרו, לכשיחודשו השיחות לאחר הבחירות בישראל.
שני הצדדים נוטלים על עצמם לחזור למצב נורמלי ולמצב ביטחוני יציב בשטח, באמצעות קיום ההתחייבויות ההדדיות שלהם ברוח מזכר שארם א-שייח.
צוותי המו"מ דנו בארבעה תחומים עיקריים: פליטים, ביטחון, גבולות וירושלים, וזאת במטרה להגיע להסכם קבע שיביא קץ לסכסוך ביניהם ויבטיח שלום לשני העמים. שני הצדדים הביאו בחשבון את הרעיונות שהוצעו על ידי הנשיא קלינטון יחד עם הסייגים וההסתייגויות של כל צד. בכל הנושאים האלה הושגה התקדמות משמעותית בהבנת עמדות הצד השני ובחלקם חלה התקרבות בין הצדדים.
כאמור לעיל, לוח הזמנים הפוליטי מנע אפשרות להגיע להסכמה בכל הנושאים. עם זאת, לאור התהליך המשמעותי של ההתקרבות בין הצדדים, הם משוכנעים כי תוך תקופת זמן קצרה, במאמץ מרוכז, ומתוך הכרה בחיוניות ובדחיפות של השגת הסכם, אפשר יהיה לגשר על פני הפערים שנותרו ולהשיג הסדר קבע של שלום בין הצדדים. בהקשר זה, שני הצדדים משוכנעים שהם יוכלו להתחיל להתקדם לעבר מהלך זה בהקדם האפשרי.

שיחות טאבה מסיימות שלב ארוך בתהליך המשא ומתן להסדר קבע בין ישראל לפלשתינאים בתחושה של שיקום האמון בין הצדדים ובידיעה שמעולם לא היו קרובים יותר להסדר כפי שהם היום. אנחנו עוזבים את טאבה ברוח של תקווה ותחושת הישג הדדי, מתוך הכרה שהונחו היסודות, הן בתחום שיקום האמון ההדדי, והן בתחום ההתקרבות בין העמדות בכל סוגיות הליבה.

שני הצדדים מביעים את תודתם לנשיא חוסני מובארק על האירוח והסיוע לשיחות. הם מביעים את תודתם לאיחוד האירופי על תפקידו בתמיכה בשיחות".


הצהרת סיכום של בן עמי ואבו-עלא לשיחות טאבה
מאת אלוף בן
שיחות השלום בטאבה הסתיימו בהצהרה משותפת של ראשי המשלחות, שר החוץ שלמה בן עמי ואבו-עלא, לפיה "הצדדים מעולם לא היו קרובים יותר להשגת הסכם ביניהם, ומאמינים שאפשר לגשר על הפערים שנותרו, כשיחודשו השיחות לאחר הבחירות בישראל".
לדברי מקורות ישראליים, אלה התוצאות העיקריות של שבוע הדיונים בטאבה:
• גבולות. שני הצדדים החליפו מפות של גושי ההתנחלויות המיועדים לסיפוח לישראל בהסדר הקבע, וערכו בירור יסודי יותר מבעבר של עיצוב הגבול העתידי בין ישראל למדינה הפלשתינית. בדיונים נבחנו סוגיות כמו גודל גושי ההתנחלויות, הצורה שבה יתנהלו חייהם של המתנחלים, הדרכים להכניס לתוכם מספר קטן ככל האפשר של פלשתינאים, ואופי החיבור של כבישים ותשתיות אחרות לישראל.
• ביטחון. בשיחות הביטחוניות היתה מחלוקת קשה סביב דרישת הפלשתינאים לשמור על ריבונות מדינתם ולמנוע הצבת כוחות ישראליים בבקעת הירדן באופן קבוע או במצבי חירום. הוסכם להקים ועדה משותפת של מומחים, שתדון בחופש הטיסה של מטוסי חיל האוויר הישראלי בשמי המדינה הפלשתינית.
• פליטים. לדברי ביילין, בדיונים על הפליטים הושלם עיצוב "תפריט הפתרונות" לפליטים הפלשתינאים. ביילין ונביל שעת סיכמו פרטים כמו הרכב הארגון הבינלאומי שיטפל בפיצוי ושיקום הפליטים, וגם גיבשו כמה חלופות ניסוחיות לפתרון שאלות זכות השיבה והאחריות ההיסטורית לבעיית הפליטים, אותן יביאו להכרעת המנהיגים. לדברי ביילין, "העניין בהחלט פתיר".
• ירושלים. ועדת ירושלים התכנסה פעם אחת בלבד ולא הגיעה להסכמה. ישראל הציגה את תפיסתה ש"האגן הקדוש" בעיר העתיקה צריך להתנהל במשטר מיוחד, וקודם יש לסכם את פרטי ניהול חיי היומיום בתוכו, ורק אחר כך לדון בריבונות. הפלשתינאים תבעו לקבוע תחילה מי הריבון.
יוסי ורטר מוסיף: מפלגות הימין דחו בזעם את הצהרת טאבה. "בהסכמות הסודיות ויתר ברק על הכל ולא קיבל כלום. ברק כבר הבטיח שלום והביא מלחמה. שוב הוא מוכר לנו כזבים", נמסר בהודעת הליכוד. ראש מטה הבחירות בליכוד, ח"כ סילבן שלום: "אנו איננו מחוייבים לוויתורים בעל פה או בכתב שברק עושה. ההודעה המשותפת היא ארוע פאתטי לצורכי בחירות".
ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) הבהיר לפלשתינאים כי כל הסיכומים שהושגו בטאבה "כתובים על הקרח ולא יחזיקו מעמד אפילו יום אחד" אם שרון ייבחר. 

לקריאת "הצהרת טאבה" באנגלית פתח את הקובץ המצורף: