יש פרטנר
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

יש פרטנר

יאסר עבד רבו

יש פרטנר 
27.7.04
לישראל יש פרטנר להסדר הקבע שמשרת את האינטרסים האמיתיים של שני הצדדים. להצעות לא מציאותיות – אין פרטנר, ולא יהיה.

אם מטרת התוכנית החד-צדדית של ראש הממשלה שרון הייתה לעורר בלבול ומהומות בשטחי הרשות הפלסטינית – הרי שהיא ללא ספק הושגה. אני מאמין שחרף האירועים הקשים בעזה, על ממשלת ישראל, בכל הרכב קואליציוני, לחזור לשולחן המו"מ, ויפה שעה אחת קודם. המציאות הקשה יצרה מצב שבו אפילו מצרים שוקלת לבטל או לצמצם את מעורבותה בסוגיית הנסיגה מעזה, והמסקנה המתחייבת היא שאיש לא יכול להחליף את הפלסטינים בדיונים על העתיד באזור.

תוכניתו של שרון להתנתקות החד-צדדית כה "מבריקה", עד שהיא מסנוורת ופוגעת ביכולת לראות את המציאות כפי שהיא. אנחנו הפלסטינים מאמינים כי התוכנית פוגעת בצורה בוטה באלמנט הבסיסי של הגעה להסדר שלום מוסכם. יתר על כן, התוכנית חותרת תחת המונחים – מו"מ ישיר, גבולות מוסכמים, הסדרי ביטחון, מעורבות בינלאומית, פשרה והדדיות ועוד - שהיוו נר למובילי המו"מ במזרח התיכון החל מ-1991 במדריד, בקמפ-דיוויד בשנת 2000 וכן בטאבה. שום תוכנית חד-צדדית לא תביא סוף לסכסוך או ביטחון אמיתי – אלה יכולים לבוא רק כתוצאה מהסכם.

אנחנו רואים בהתנתקות סתירה לעקרונות של מפת הדרכים, הכוללת הקפאת ההתנחלויות וסיום הכיבוש. יש לנו סיבות מוצקות לדאגה שמא "עזה תחילה" תהפוך ל"עזה סוף".

שרון, תחת מסווה של היפרדות חד-צדדית, מעוניין לסגת מעזה במטרה להנציח את הכיבוש בגדה. במקרה הטוב, תיוותר בידי הפלסטינים מיני-מדינה, הפרושה על-פני כמעט מחצית מהגדה המערבית תוך השארת החצי השני בשליטה ישראלית קבועה. במדינה כזו, יחיו הפלסטינים בבידוד בנטוסטני, תחת משטר אפרטהייד. גישה כזו טומנת בחובה את זרעי האלימות העתידיים, שבסופו של דבר יולידו עוד הרס וקורבנות לשני הצדדים, ואני בטוח שהציבור בישראל אינו מעוניין בהמשך האלימות.

שלום וביטחון יושגו רק באמצעות הסדר שהוא פרי משא ומתן. כל שנחוץ הוא ממשלה ישראלית שתאמין באמת במשא ומתן ולא בצעדים חד-צדדיים. כאשר תקום ממשלה כזו בישראל, היא תמצא רשות פלסטינית המוכנה לשיחות אמיתיות וכנות, רשות שהיא פרטנר רציני להסדר קבע.

הגילויים האחרונים על הערכות אמ"ן קודם לשיחות קמפ-דיוויד בשנת 2000, הנוגדות את תפיסתו של אהוד ברק ששלטה בשיח הציבורי הישראלי, לפיה אין פרטנר, מוכיחים כי הציבור הישראלי הובל והוטעה להאמין כי הפלסטינים הם האחראים הבלעדיים לשפיכות הדם בשני הצדדים. עכשיו ברור שיש פרטנר להסדר הקבע שמשרת את האינטרסים האמיתיים של שני הצדדים. להצעות לא מציאותיות – אין פרטנר ולא יהיה.

ממשיכו של ברק, אריאל שרון, אימץ גם הוא את המנטרה המסוכנת שחוזרת וקובעת "אין עם מי לדבר", והתעלם מנכונות הרשות להמשיך את השיחות בטענה שישראל לא תנהל מו"מ תחת אש.
אל מול משחק זה שמנהלת המנהיגות הישראלית, צריך הציבור הישראלי לומר את דברו ולהשמיע את קולו. למה עליכם להמשיך ולשלוח את בניכם לשדה הקרב של צבא כיבוש כאשר יש סיכוי להביא לסיום הסכסוך ולהשיג שלום? מדוע להמשיך במלחמה כאשר אנחנו הפלסטינים שותפים יותר לרצון לשלום מאשר לרצון במלחמה?

בואו נטה כתף ביחד. רק כך נוכל להביא סיום לסכסוך, להביא לילדיכם ולילדינו את העתיד לו הם ראויים.
יאסר עבד רבו, מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, לשעבר שר ברשות הפלסטינית וממובילי יוזמת ז'נווה