61% תמיכה במרואן אל-ברגותי לנשיאות לעומת 34% בהניה
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

61% תמיכה במרואן אל-ברגותי לנשיאות לעומת 34% בהניה

סקר דעת קהל של "המרכז הפלסטיני למחקר סקרים ומדיניות" בניהולו של ד"ר חליל שיקאקי נערך בין ה- 5 ל- 7 במרץ 2009. הסקר התקיים ברצועת עזה ובגדה המערבית בקרב מדגם מייצג של 1270 נשאלים שנבחרו רנדומלית מ- 127 מקומות יישוב. סטיית התקן היא 3%.

הסקר, שנערך מספר שבועות אחרי סיום המבצע הישראלי בעזה, מראה על התחזקות של אסמעיל הניה וחמאס לעומת ירידה בכוחו של מחמוד עבאס ופתח. למרות זאת, עדיין הציבור הפלסטיני תומך יותר בפתח מאשר בחמאס. מכון הסקרים של ד"ר שיקאקי קובע כי שתי הסיבות העיקריות למגמות העולות בסקר הינן: א. המתקפה הישראלית על עזה, ובעיקר התפקוד של מחמוד עבאס וממשלת פיאד במהלך המלחמה. ב. תפישות הציבור את סיום כהונת עבאס ואת הירידה בלגיטימציה של ממשלת פיאד.

אם היו מתקיימות בחירות לנשיאות הפלסטינית ושני המועמדים היו איסמעיל הניה ומחמוד עבאס, תוצאות הסקר מראות שהניה היה זוכה ל- 47% מהקולות ועבאס ל- 45%. הסקר לפני 3 חודשים (לפני המלחמה בעזה) הראה כי עבאס זוכה ל- 48% והניה ל- 38%. ברצועת עזה זכה בסקר של דצמבר ל- 50% והניה ל- 44%.

אם המתמודדים לנשיאות היו מרואן אל-ברגותי ואיסמעיל הניה, היה אל-ברגותי זוכה ב- 61% תמיכה לעומת 34% להניה. לפני שלושה חודשים  אל-ברגותי קיבל 59% והניה 32%.
הפופולריות של חמאס עלתה מ- 28% תמיכה בדצמבר ל- 33% בסקר הנוכחי, לעומת ירידה בפופולריות של פתח מ- 42% בדצמבר ל- 40% כיום. ברצועת עזה מקבלת פתח 12% תמיכה יותר מאשר חמאס, ואילו בגדה המערבית מקבלת פתח רק 3% יותר תמיכה מחמאס.

הקריאה של חמאס להקים גוף חדש, שייצג את הפלסטינים ויוכל לשמש במטרייה לארגוני ההתנגדות, זוכה לתמיכה של שליש מהפלסטינים, בעוד ש- 57% מהם תומכים בכך שאש"פ ימשיך לייצג את הפלסטינים.

46% אומרים שבראש סדר העדיפויות כיום עומד האיחוד בין הגדה המערבית לרצועת עזה, בעוד ש- 28% אומרים שזהו הצורך בשקט ובפתיחה של המעברים לעזה. 25% מאמינים שבראש סדר העדיפויות עומדת משימת בנייתה של עזה מחדש.

הפופולריות הגדולה יותר של פתח בהשוואה לזו של חמאס משקפת הערכות לגבי השפעתם של שני גורמים על דפוסי ההצבעה: סיום המצור והסגר והאיחוד בין הגדה והרצועה.
עוד עולה מממצאי הסקר:
61% סוברים שניצחון "פתח" בבחירות לפרלמנט ולנשיאות יביא להסרת המצור והסגר. ראוי לציין כי ההנחה שניצחון ה"פתח" יביא להסרת המצור גדולה משמעותית בעזה, היכן ש- 76% סוברים כך לעומת 52% בגדה המערבית.

אם "חמאס" תנצח בבחירות לפרלמנט ולנשיאות, 47% סוברים שתוצאה כזו תוביל לחיזוק הפילוג בין הגדה לרצועה. 
אם "פתח" תנצח בבחירות לפרלמנט ולנשיאות, רק 31% סוברים שזה יוביל לחיזוק הפילוג בין הגדה לרצועה. 26% סוברים שהמצב לא ישתנה, ו- 37% אומרים שניצחון כזה של "פתח" יוביל לאיחוד של הגדה והרצועה.