בעקבות עסקת שליט: עלייה בתמיכת הציבור הפלסטיני בחמאס
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

בעקבות עסקת שליט: עלייה בתמיכת הציבור הפלסטיני בחמאס

על פי סקר של ד"ר ח'ליל שקאקי נרשמה עלייה במידת שביעות הרצון של הפלסטינים מתנועת חמאס, לעומת הסקר הקודם שנערך לפני שלושה חודשים. הממצאים מאששים את הטענות לפיהן עסקות חילופי שבויים שאינן מלוות בתהליך מדיני מחזקות את הגורמים הקיצוניים ומחלישות את הכוחות המתונים בחברה הפלסטינית.

ממצאים ראשוניים מסקר שערך מכון הסקרים של ד"ר ח'ליל שקאקי מראים כי תנועת חמאס התחזקה בעקבות עסקת שליט. 37% מהנשאלים בסקר הצהירו כי תמיכתם בחמאס עלתה לאחר ביצוע העסקה, 50% אמרו כי מידת תמיכתם בתנועה לא השתנתה ו-10% אמרו כי תמיכתם בחמאס פחתה בעקבות העסקה.

75% מהפלסטינים סבורים כי חמאס הרוויחה מהעסקה יותר מאשר ישראל, ו-22% סבורים כי ישראל הרוויחה יותר מאשר חמאס. גם באשר לסעיפים השנויים במחלוקת בעסקה, חמאס זוכה לתמיכה יחסית בציבור. 55% מהנשאלים ענו כי חמאס פעלה נכון כאשר הסכימה לדרישת ישראל שלא לשחרר מנהיגים כגון מרוואן ברגותי, ו-40% השיבו כי חמאס לא הייתה צריכה להסכים לדרישה זו. כמו כן, 53% אמרו שחמאס פעלה נכון כאשר הסכימה לדרישה הישראלית להגלות חלק מהאסירים למדינות אחרות, בעוד 43% התנגדו להסכמתה של חמאס לסעיף זה.

בנוסף נרשם זינוק במידת שביעות הרצון מממשלת חמאס ברצועת עזה: 41% אמרו כי הם שבעי רצון מתפקוד ממשלתו של אסמאעיל הניה בעזה. זהו גידול משמעותי לעומת הסקר הקודם שערך שקאקי לפני שלושה חודשים, אז 34% בלבד היו שבעי רצון מתפקוד ממשלתו. לעומת זאת, נרשמה ירידה במידת שביעות הרצון מממשלת סלאם פיאד בגדה המערבית, כאשר 43% בלבד הביעו שביעות רצון מתפקוד ממשלתו של פיאד, לעומת 53% שבעי רצון בסקר הקודם.

עדות נוספת להתחזקות חמאס נמצאה בשאלה "אילו היו נערכות היום הבחירות לנשיאות, עבור איזה מועמד היית מצביע?". מחמוד עבאס (אבו מאזן) זכה ל-55% מקולות הנשאלים, ואילו אסמאעיל הניה, מועמד חמאס, קיבל 37%. בסקר הקודם של שקאקי נהנה עבאס מתמיכה גדולה יותר, של 59%, ואילו הניה קיבל אז 34% בלבד.

בשאלה "אילו היו נערכות היום בחירות לפרלמנט, עבור איזו רשימה היית מצביע?" השיבו 43% מהנשאלים פתח, 29% הצהירו כי יצביעו לחמאס, 11% לרשימות אחרות, ו-17% טרם החליטו.

עורכי הסקר סבורים כי גם מידת הביטחון האישי מהווה סימן להתאוששות בכוחה של חמאס. בסקר הנוכחי 69% מתושבי רצועת עזה ו-59% מתושבי הגדה המערבית העידו כי הם חשים ביטחון אישי. מדובר בעלייה במידת הביטחון האישי ברצועה וירידה במידת הביטחון האישי בגדה לעומת הסקר הקודם. מבצעי הסקר העריכו כי השינוי ברצועה נובע ככל הנראה מעסקת חילופי האסירים, ואילו השינוי בגדה ייתכן שקשור לאלימות המתנחלים.

הסקר נערך בתאריכים 15-17 בדצמבר, וכלל 1,270 נשאלים בגדה המערבית וברצועת עזה. טעות הדגימה 3%. כאשר יפורסמו הנתונים המלאים של הסקר נפרסם אותם כאן באתר.

לקריאת הממצאים באנגלית לחצו כאן.