50% מהפלסטינים תומכים בחזון אובמה לשתי מדינות בגבולות 67, בעוד 54% מהישראלים מתנגדים לכך
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

50% מהפלסטינים תומכים בחזון אובמה לשתי מדינות בגבולות 67, בעוד 54% מהישראלים מתנגדים לכך

סקר ישראלי-פלסטיני שפורסם באחרונה מראה גם כי 65% מהפלסטינים תומכים בהליכה לאו"ם בספטמבר, למרות ש-84% מהם סבורים כי המצב יישאר כפי שהוא או אפילו יחמיר אחרי ההכרה של האו"ם במדינה פלסטינית.

סקר אשר בחן את עמדות הישראלים והפלסטינים לגבי התהליך המדיני מצא כי 50% מהפלסטינים תומכים בחזון נשיא ארה"ב אובמה לכינון מדינה פלסטינית בגבולות 67 לצידה של מדינת ישראל, עם חילופי שטחים מוסכמים, ואילו 46% מתנגדים לכך. בצד הישראלי, 54% מהישראלים מתנגדים לחזון אובמה ו-40% תומכים בו.

הסקר, שנערך על ידי מכון הסקרים של ד"ר ח'ליל שיקאקי בצד הפלסטיני ועל ידי מכון טרומן למחקרי שלום באוניברסיטה העברית בצד הישראלי, מצא גם כי 88% מהפלסטינים סבורים שעמדת ארה"ב קרובה יותר לעמדה הישראלית, ורק 8% חושבים כי היא קרובה יותר לעמדה הפלסטינית. 63% מהפלסטינים מאמינים כי ישראל מכתיבה עבור ארה"ב את מדיניותה בנוגע לתהליך השלום, ו-32% חושבים שארה"ב היא זו שמחליטה עבור ישראל מה תהיה מדיניותה. בקרב הישראלים, 42% סבורים כי עמדת ארה"ב קרובה יותר לישראל, ו-40% חושבים שהיא קרובה יותר לעמדת הפלסטינים.

ספטמבר זוכה לתמיכת הפלסטינים למרות שהם פסימיים באשר לתוצאותיו: 65% מהפלסטינים סבורים כי הפלסטינים צריכים לבקש מהאו"ם הכרה במדינה פלסטינית בספטמבר, ורק 31% מתנגדים לרעיון. אולם רק 48% מהפלסטינים מאמינים כי פלסטין אמנם תהפוך לחברה באו"ם בספטמבר, בעוד 44% ספקנים באשר להצלחת המהלך. יתרה מכך, 66% מהציבור הפלסטיני סבור כי אם האו"ם יכיר במדינה פלסטינית הכיבוש ייעשה אכזרי יותר, 18% חושבים שהמצב יישאר בדיוק כפי שהוא היום, ורק 13% תולים תקוות במהלך זה לשיפור מצבם של הפלסטינים.

כאשר נשאלו הפלסטינים מה יניע את ישראל לסגת מהשטחים לאחר שהאו"ם יכיר במדינה הפלסטינית, 34% השיבו בעד שימוש בכוח, 32% בעד התנגדות לא אלימה, ו-26% בעד משא ומתן עם ישראל. ומה הרשות הפלסטינית צריכה לעשות? 76% מהפלסטינים סבורים כי על הרשות לממש את ריבונותה בכל שטחי הגדה המערבית, למשל על ידי פריסת כוחות הביטחון הפלסטיניים בשטחי C. 20% מהם מתנגדים לכך.

באשר לישראלים, 57% מאמינים כי שפלסטין לא תהפוך לחברה באו"ם בספטמבר ו-34% מאמינים שכן. 52% מהם תומכים בנקיטת מהלכים דיפלומטיים לסיכול המהלך באו"ם, 21% סבורים כי על ישראל לתמוך במהלך, ו-13% חושבים שישראל צריכה לאיים בסיפוח השטחים הפלסטיניים. במידה והאו"ם יכיר במדינה פלסטינית, 30% מהישראלים תומכים בקבלת ההחלטה ובחזרה למשא ומתן, 29% קוראים לקבל את ההחלטה אך לא לשנות שום דבר בשטח, 20% קוראים להתנגד להחלטה ולעודד את הבנייה בהתנחלויות, ו-11% תומכים בסיפוח השטחים.

החשדנות ההדדית חוגגת, בעיקר אצל הפלסטינים: 70% מהפלסטינים חוששים שהם או מישהו מבני משפחתם ייפגע בידי ישראלים בחיי היום-יום, אדמתם תוחרם וביתם ייהרס. 60% מהפלסטינים סבורים כי מטרת ישראל היא להרחיב את גבולותיה מנהר הירדן עד לים התיכון ולגרש את התושבים הערביים מכל שטחיה. אצל הישראלים, 39% חוששים שייפגעו בידי ערבי. 55% מהישראלים מאמינים כי מטרת הפלסטינים היא לכבוש את ישראל, ורובם סבורים כי הפלסטינים גם יהרגו את אזרחיה היהודים. לעומת זאת, 38% מאמינים כי מטרתם של הפלסטינים היא להשיג לעצמם שליטה בשטחי 1967. דוגמה נוספת לחשדנות ההדדית היא ש-56% מהפלסטינים סבורים שעמדת האיחוד האירופי קרובה יותר לעמדות ישראל, ואילו 64% מהישראלים חושבים שהעמדה האירופית קרובה יותר לעמדה הפלסטינית.

באשר ליוזמה הסעודית, אשר מדברת על פתרון של שתי מדינות לשני העמים בגבולות 67, עם פתרון שיהיה מוסכם על ישראל בנושא הפליטים, ובתמורה לכך כל מדינות ערב יכירו בישראל ויכוננו עמה קשרים דיפלומטיים, 58% מהפלסטינים תומכים בכך ו-38% מתנגדים לרעיון. אצל הישראלים לעומת זאת, 61% מתנגדים לרעיון ורק 29% תומכים. 66% מהפלסטינים מתנגדים לרעיון של מדינה פלסטינית מפורזת, בעוד 31% תומכים בכך. 60% מהם סבורים כי הפלסטינים לא צריכים לנהל משא ומתן עם ממשלת נתניהו, שהצהיר כי הוא לא מקבל את עקרון החזרה לגבולות 67 עם חילופי שטחים מוסכמים, וכי הוא מתנגד להקפאת הבנייה בהתנחלויות.

עוד ממצאים מעניינים:

האם צריך להכיר בישראל כמדינת העם היהודי? 51% מהפלסטינים חושבים שכן, 47% חושבים שלא. 67% מהישראלים תומכים בכך, 29% מתנגדים.

האם התנגדות בדרכי שלום, כמו זו שהייתה בתוניסיה או במצרים, תוביל לסיום הכיבוש הישראלי? 64% מהפלסטינים מאמינים שלא, 24% מאמינים שכן. 69% מהישראלים חושבים שלא, 18% חושבים שכן.

האם הפלסטינים ישתתפו במחאה לא אלימה לאחר שהאו"ם יכיר במדינה פלסטינית? 52% ענו שכן ו-46% השיבו בשלילה.

בסקר שבוצע ע"י מכון הסקרים של ד"ר שיקאקי בקרב הציבור הפלסטיני בלבד, בתאריכים 16-18 ביוני, נמצא כי 55% מהפלסטינים חוששים שהקמת ממשלת אחדות בין פתח לחמאס תוביל לחרם בינלאומי על הפלסטינים ועצירת הסיוע הכספי הבינלאומי. 61% מהם מאמינים כי ממשלת האחדות צריכה לממש את מדיניות עבאס בנוגע לתהליך השלום, ורק 18% סבורים כי ממשלת האחדות צריכה לאמץ את עמדות חמאס ביחס לתהליך המדיני.

האם הפלסטינים מרגישים חופשיים? 61% מהם סבורים כי יש חופש עיתונות בגדה המערבית במידה מסוימת, ו-47% סבורים כי יש חופש עיתונות ברצועת עזה במידת מה. 31% מהפלסטינים יכולים להעביר ביקורת על הרשות בגדה המערבית בלי פחד, ו-25% מהפלסטינים יכולים להעביר ביקורת על הרשות ברצועת עזה בלי פחד. בעזה מדובר בעלייה משמעותית מהסקר שלפני שלושה חודשים, אז רק 19% אמרו שאפשר להעביר ביקורת בלי פחד.

הנשיא עבאס זוכה לתמיכה ברחוב הפלסטיני: 52% שבעי רצון מתפקודו בעוד 45% אינם תומכים בו. זוהי עלייה ניכרת מהסקר הקודם, המיוחסת לפועלו למען הסכם הפיוס בין פתח לחמאס. אילו היו נערכות היום בחירות לנשיאות הרשות הפלסטינית, היה זוכה עבאס ב-54% מקולות הבוחרים ואילו אסמאעיל הנייה, מועמד החמאס, היה מקבל 38%. אם מרוואן ברגותי היה מתמודד במקום עבאס, הוא היה מקבל 66% מהקולות והתמיכה בהנייה הייתה יורדת ל-33%. אילו היו נערכות היום בחירות לפרלמנט הפלסטיני, רשימת הפתח הייתה מקבלת 42% מהקולות ורשימת החמאס 28%.

עוד נתונים מעניינים על עמדות הציבור הפלסטיני ביחס לחייהם:

מהי הבעיה המרכזית עמה מתמודדת החברה הפלסטינית? 36% אבטלה ועוני, 30% המשך הכיבוש הישראלי וההתנחלויות, 18% שחיתות שלטונית, 11% המשך המצור על רצועת עזה;.

ומה לגבי איכות החיים של הפלסטינים? 37% תיארו את המצב בגדה המערבית כטוב או טוב מאוד, 29% תיארו את המצב בגדה המערבית כרע או רע מאוד. זוהי עלייה במידת שביעות הרצון ביחס לסקרים קודמים. באשר לרצועת עזה, 25% תיארו את המצב ברצועת כטוב או טוב מאוד, ו-47% תיארו את המצב ברצועת עזה כרע או רע מאוד. גם בעזה מדובר בעלייה ניכרת במידת שביעות הרצון מהמצב.

מהי מידת הביטחון האישי? 56% מהפלסטינים בגדה מרגישים כי הם זוכים לביטחון אישי, וברצועת עזה 80% מרגישים ביטחון אישי.

ובנוגע לאביב העמים הערבי: 90% מהפלסטינים מזדהים עם המפגינים נגד משטר אסד ונגד המשטר בתימן.

ניתן לקרוא את הסקר הישראלי-פלסטיני במלואו בשפה האנגלית כאן, ואת הסקר הפנים-פלסטיני במלואו בשפה האנגלית כאן.