מסמך "מבחני הביצוע" (2007)
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מסמך "מבחני הביצוע" (2007)

מבחני ביצוע AMA להאצת ההסכם לתנועה וגישה והמצב הביטחוני בעזה

מטרות ההסכם

* להבטיח נורמליזציה של הפעילות במעבר רפיח ובמעבר כרם שלום, על פי סטנדרטים בינלאומיים ועל פי התנאים של הסכם AMA כפי שהם מופיעים בפרוטוקולים בנושא ביטחון ומכס, בסיוע גורם שלישי.

* להבטיח שהמעברים בגדה המערבית ובעזה יפעלו ברציפות על בסיס ביקוש, באופן שקוף ומוסכם בזירה הבינלאומית, ושהסטנדרטים הביטחוניים יתקיימו בכל המעברים.

* ישראל תאפשר מעבר שיירות בין עזה לגדה המערבית על מנת לסייע לתנועה של בני אדם ושל סחורה, יחד עם סידורי ביטחון מתאימים.

* להגיע להסכם הדדי על תוכנית להקל על מעבר של בני אדם וסחורה בתוך הגדה המערבית, ולצמצם למינימום את שיבוש החיים של הפלשתינאים על ידי צמצום מספר מכשולי התנועה עד כמה שניתן.

מבחני ביצוע של ה-AMA

1. מבחני ביצוע במעברי כרם שלום/רפיח.

* ממשלת ישראל - לא יאוחר מ-1 במאי 2007 תגבש סופית את ההסכמה על פרוטוקול המכס במעבר כרם שלום.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-15 במאי 2007 גיבוש סופי של אישור הדרישות של "Goods of Concern" (חומרים מסוכנים) בצורה של מכתב של מתאם הביטחון האמריקאי לשני צדדים בבקשה להסכמתם.

* ממשלת ישראל - לא יאוחר מ-15 במאי הענקת גישה עקבית ל-EU-BAM - (כוח המשימה של האיחוד האירופי לסיוע בגבולות) למעבר רפיח למטרות פעילות ואימון, לא פחות מחמישה ימים בשבוע.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביוני 2007 ביסוס פעילות נוסעים מוסדרת במעבר רפיח ופעילות יצוא מסחרית ראשונית, וכן פעילות יבוא מסחרית, בהסכמת ממשלת מצרים. וידוא פתיחת המעברים לפעילות לא פחות מחמישה ימים בשבוע, במסגרת שעות פעילות מוסדרות שיפורסמו.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביוני 2007 כשמשלוחי ציוד הנחוצים לפעילות במעבר רפיח מעוכבים, כל צד רשאי להודיע מיידית למשרד התיאום כדי לקבל החלטה מתואמת. ההחלטה תתקבל בחסות משרד התיאום, בסיוע ה-USSC, תוך 48 שעות מההודעה.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביוני 2007 הסכמה להקמת אתר אינטרנט פתוח לציבור של מעברי רפיח וכרם שלום, בו יפורסם מידע עדכני על שעות פעילות, תקנות ללקוחות, הסדרים ונהלים ומידע כללי רלוונטי.

* ממשלת ישראל - לא יאוחר מ-15 ביוני 2007 הסדרת בדיקת סחורה בנקודה אחת Single point cargo check אל ומתוך הגדה המערבית ועזה.

2. מדרגות/פעימות במעבר קרני.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 במאי 2007 הפעלת נקודות המעבר לפעילות רגילה על פי לוח זמנים מורחב שמוסכם על שני הצדדים.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-15 במאי 2007 ביסוס תיאום רגיל ומתמשך בין צה"ל, המשמר הנשיאותי וארגוני ביטחון פנים אחרים על מנת לפתח, לתעד, לפרסם וליישם נהלים שיאפשרו את נוכחותם של כוחות ביטחון פלשתינאים חמושים ברחבי כל האזורים בצד הפלשתיני של קרני.

* ממשלת ישראל - לא יאוחר מ-15 במאי 2007 - מענק אישור גישה יומי דרך קרני וחזרה, עבור סגל תמיכה של הפרוייקטים בקרני ו-PG, בזיהוי ה-USSC.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-15 במאי 2007 התאמה לביקוש, הקצאת נתיבים מיוחדים לתוצרת טרייה עם נהלים מזורזים כדי לאפשר זרימה מהירה של מוצרים עונתיים לישראל ולשווקים בינלאומיים.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביוני 2007 פיתוח תוכניות גיבוי מתואמות במקרה של הפרעה, השעיה או צפיפות בפעילות קרני, במיוחד במה שקשור לתוצרת חקלאית רגישה לזמן. על פי תוכניות אלה, ניתן להעביר יצוא מעזה דרך מעברים אחרים.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביוני 2007 אימוץ מערכת ניהול משותפת, ייסוד מנגנון דו צדדי לפתרון מחלוקות, ופיתוח, תיעוד, פרסום ויישום מערכות ונהלים בתחום הלוגיסטיקה, תיאום ופריקה וטעינה סטנדרטיים.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביוני 2007 קביעת סף של יצוא מעזה, בהתאם לביקוש, של 150 מטעני משאית ליום, וכן וידוא החזרה של מכולות ריקות מעזה ויצוא בזמן של מוצרים חקלאיים במהלך עונת הקציר הנותרת.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביולי 2007 פיתוח מערכת רישום מוקדם מקוונת אחראית ושקופה של יבוא לעזה ויצוא מעזה, שנגישה ישירות ליצואנים ישראלים ופלשתינאים, ושתהיה כלולה במערכת ניהול הסיכונים בצד הפלשתיני. יש לתאם את תכנון המערכת עם המגזרים הפרטיים הפלשתינאים והישראלים.

3. פעימות/מדרגות לתנועה וגישה בגדה המערבית.

* ממשלת ישראל - לא יאוחר מ-15 במאי 2007 הקלת הגבלות התנועה והגישה בבקעת הירדן על ידי 1. ביטול הצורך באישורים לתנועה; 2. ביטול הצורך בכתובת של בקעת הירדן בתעודות הזהות; 3. הסרת ההגבלות על רכבים פלשתינאים בכביש 90, כולל הסרת המחסומים חמרה ואל עוג'ה.

* ממשלת ישראל - לא יאוחר מ-1 ביוני 2007 הסרת הגבלות ומתן גישה בגושי בית לחם 1 ו 2; גושי חברון 7 ,6 ,5 ,4 ,3 ,2 ,1 ו 8; גושי שכם 3 ,2 ,1, ו 4; וגוש טובאס 1.

* ממשלת ישראל - לא יאוחר מ-15 ביוני 2007 הסרת מחסומים באזור שכם, ובמפורש את המחסומים בית איבא, חווארה, עוורתה, שבי שומרון ובית פוריק.

* ממשלת ישראל - לא יאוחר מ-15 ביוני 2007 פיתוח הצעות להקל בנהלי האישורים הנותרים של תנועה פנימית וכן במכשולי תנועה בגדה המערבית, ולקדם תוכניות של ממשלת ישראל להקל על תנועה וגישה.

4. מבחני ביצוע הגדה המערבית ועזה.

* ממשלת ישראל - לא יאוחר מ-15 במאי 2007 הרחבת מערכות האד-הוק הקיימות כדי לאפשר מעבר של מקרים הומניטריים מעזה לגדה המערבית.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביוני 2007 הקמת פרוייקט ניסוי ("פיילוט") עבור שיירות רפואיות הומניטריות שיורחב תוך מספר שבועות כדי לענות באופן מלא על הביקוש לשירות שיירות מוסדר עם לוח זמנים קבוע.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביולי 2007 הקמת שירות שיירה של אוטובוסים חמישה ימים בשבוע בין ארז לתרקומייה עבור נוסעים (הן למחזיקי תעודת זהות של עזה והן של הגדה המערבית).

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 באוגוסט 2007 פיתוח תוכנית להרחיב את שיירות האוטובוסים למרכז ולצפון הגדה המערבית ולהקים מערכת שיירות של משאיות בין עזה לגדה המערבית.

מטרות בתחום הביטחון

* מטרה: שכוחות הביטחון הפלשתיניים יאכפו את החוק והסדר בצורה פעילה: לוחמה בטרור ופעולות נגד כל שיגור של קסאמים.

* מטרה: מאמץ פלשתיני מוגבר לטפל בהברחות של כלי נשק המשמשים לטרור ושל חומרים וכסף מזומן המיועדים לעזה, סיכול חפירת מנהרות, וביטחון ויציבות מוגברים לאורך הצד הפלשתיני של הגבול ובנקודות המעבר.

* מטרה: לבסס שרשרת פיקוד ברורה ויעילה ולפתח מבצעים יעילים במטרה להעניק סיוע לכוחות הביטחון הפלשתינאים.

* מטרה: תיאום משופר בין צה"ל לכוחות הביטחון הפלשתינאים תחת הנשיא עבאס על מנת לבסס אווירה בטוחה ומאובטחת בגדה המערבית ובעזה.

* מטרה: שיפור בכוח השיטור, באימונים, במוכנות, וביכולת התגובה של כוחות הביטחון הפלשתינאים במטרה לקדם את היעילות הכוללת שלהם.

מבחני ביצוע ביטחוניים

* פלשתינאים - בהקדם האפשרי הנשיאות הפלשתינית תמשיך לקרוא לממשלה הפלשתינית להסכים לעקרונות הקוורטט, כולל התנערות מאלימות, ובהקשר זה שיחרור הרב"ט הישראלי שליט וכתב הבי-בי-סי אלן ג'ונסטון.

* ממשלת ישראל - מיידית ובאופן מתמשך אישור ותמיכה בבקשות של ה-USSC - לאספקת כלי נשק, תחמושת וציוד לכוחות הביטחון תחת שליטה וחובת דיווח לנשיא הרשות הפלשתינית בגדה המערבית ובעזה.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביוני 2007 כוחות הביטחון הפלשתינאים וצה"ל יקימו מחדש את מרכזי התיאום בגדה המערבית ויקימו מרכזי תיאום גבולות עבור עזה, כדי להגביר את התקשורת והתיאום הסדירים.

* פלשתינאים - לא יאוחר מ-21 ביוני 2007 היועץ לביטחון לאומי ברשות הפלשתינית יפתח תוכנית נגד קסאמים בתמיכת נשיא הרשות הפלשתינית. הנשיא יציב את הכוחות האלה לא יאוחר מ-21 ביוני 2007.

* ממשלת ישראל/פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביוני 2007 כוחות הביטחון הפלשתינאים וצה"ל בכרם שלום, וכוחות הביטחון הפלשתינאים ומשמר הגבול המצרי ברפיח יקימו "תאי תיאום משותפים" Joint Coordinating Cells כדי להתחיל בתיאום הביטחון של גבול עזה-מצרים.

* פלשתינאים - לא יאוחר מ-15 ביוני 2007 היועץ לביטחון לאומי ברשות הפלשתינית ונשיא הרשות הפלשתינית יאשרו את אימון, ציוד והצבת כוחות הביטחון הפלשתינאים תחת נשיא הרשות עד סוף שנת 2007.

* פלשתינאים/ממשלת ישראל/ממשלת מצרים/CUSS - לא יאוחר מ-15 במאי 2007 תיערך פגישת ביטחון של ארבעת הצדדים כדי להמשיך בדיונים ולפתח תוכניות כוללות לשיפור הביטחון בגבול, וכן מבצעים נגד הברחות ונגד מנהרות לאורך הגבול של רפיח/כרם שלום.

* פלשתינאים - לא יאוחר מ-15 ביוני 2007 כוחות הביטחון הפלשתינאים יסיימו לתאם עם צה"ל והמצרים, ויתפרסו וייצבו את האזור בין מעברי רפיח וכרם שלום.

* פלשתינאים - לא יאוחר מ-15 ביוני 2007 כוחות הביטחון הפלשתינאים יתפרסו ויצאו למבצעים נגד הברחות בין מעבר רפיח לחוף הים התיכון, ויחלו להשמיד מערכות מנהרות.

* פלשתינאים - לא יאוחר מ-1 ביולי 2007 ביסוס כוחות ביטחון פלשתינאים ומשמר נשיאותי מאובטחים ויעילים, כדי להפעיל תוכניות אימונים בעזה ולשפר את מוכנות היחידות.