סקרים: הפלסטינים תומכים בפנייה לאו"ם, אבל לא מאמינים שתקום מדינה
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סקרים: הפלסטינים תומכים בפנייה לאו"ם, אבל לא מאמינים שתקום מדינה

מועצת הביטחון של האו"ם. צילום: Patrick Gruban

למרות התמיכה הנרחבת במהלך הדיפלומטי של אבו מאזן, רוב הפלסטינים אינם מאמינים כי הכרה של האו"ם במדינתם תוביל להקמת מדינה בפועל, וסבורים כי עדיף לחדש את המשא ומתן עם ישראל. באשר לדמותה העתידית של המדינה החדשה, הציבור הפלסטיני תומך בכינון מדינה דמוקרטית עם צביון אסלאמי ומעורבות ממשלתית בכלכלה.

סקר של "מרכז רמאללה ללימודי זכויות אדם" אשר התפרסם באחרונה מלמד כי רוב הציבור הפלסטיני תומך במהלך הפנייה לאו"ם בספטמבר על מנת לבקש הכרה במדינה פלסטינית. 74.2% תומכים במהלך בעוד 22.4% מתנגדים. 63% מהפלסטינים מאמינים שהמהלך ישפיע לטובה על הסוגיה הפלסטינית, ואילו 26.9% חושבים כי הדבר ישפיע לרעה. אבל עד כמה נחושים הפלסטינים? במידה וארה"ב תטיל מצור כלכלי על הרשות בתגובה למהלך, 55.1% תומכים בהמשך המהלך ו-40.8% סבורים כי עדיף יהיה לעצור את הפנייה לאו"ם.

למרות התמיכה הניכרת במהלך שמובילה ההנהגה הפלסטינית, הרחוב סקפטי באשר לתוצאותיו: רק 20.9% מאמינים כי המהלך יביא להקמת מדינה עצמאית עם ריבונות מלאה. 36.6% סבורים כי המהלך יוביל להקמת מדינה עם ריבונות חלקית, ו-34.6% חושבים שהמהלך לא יביא לשום שינוי במצב. סקר אחר שהתפרסם בשבוע שעבר על ידי "המרכז הפלסטיני לדעת קהל" בראשות נביל קוקאלי, מאשש נתונים אלה. 59.3% מהנשאלים בסקר ענו כי משא ומתן עם הישראלים שיוביל לשלום בר קיימא עמם עדיף על הפנייה לאו"ם, בעוד 25.4% בלבד צידדו בפנייה לאו"ם ללא הסכם שלום עם ישראל.

עוד פורסם בסקר של קוקאלי כי במידה והקהילה הבינלאומית תבקש לדחות את ספטמבר על מנת לתת הזדמנות למשא ומתן, 55.7% מהפלסטינים יתמכו בדחיית המהלך ואילו 35.3% יתנגדו לכך. כאשר נשאלו הנסקרים מה צריך לדעתם לקרות בשטח ביום שלאחר הפנייה לאו"ם, 53.4% צידדו בחזרה למשא ומתן עם ישראל, 25.9% תמכו בהפגנות לא אלימות שיכללו חסימות כבישים ופגיעה במחסומי צה"ל, ו-15.2% קראו לחידוש ההתנגדות האלימה.

חשש מאלימות ישראלית

הסקר של "מרכז רמאללה ללימודי זכויות אדם" חושף גם חששות של הציבור הפלסטיני מהתגובה הישראלית לספטמבר. רוב הפלסטינים (54.8%) סבורים כי ישראל תגיב באלימות למהלך הפלסטיני באו"ם, ורק 10.9% חושבים שהחששות מוגזמים. בקרב הנשאלים בגדה המערבית החשש מאלימות ישראלית גבוה יותר. ביחס לזהות היהודית של ישראל, 43.5% חושבים שההכרה הבינלאומית בישראל תישאר כפי שהיא, בעוד 26.6% מאמינים כי הדבר יוביל להכרה בינלאומית במדינת ישראל כמדינה יהודית.

באשר לזירה הפנימית, הפלסטינים דווקא אופטימיים יחסית. 68.9% רואים בספטמבר תפנית אסטרטגית חיובית במאבק הלאומי הפלסטיני. 54.4% מהנשאלים חושבים שהמצב של הפלסטינים ישתנה אחרי ספטמבר, בעוד 35.1% מאמינים שלא ישתנה דבר. בנוגע לחלקו של חמאס, 61.9% מהפלסטינים ברצועת עזה סבורים כי חמאס אינו מרוצה מהמהלך באו"ם. עם זאת, 44.2% מהנשאלים בגדה וברצועה מאמינים כי המהלך ישפיע באופן חיובי על הפילוג בין פתח לחמאס, כאשר 19.5% חושבים דווקא שהפילוג יעמיק.

המשתתפים בסקר נשאלו מה לדעתם צריכה להיות התגובה הפלסטינית במקרה של כשלון המהלך באו"ם. 26.7% השיבו כי במקרה כזה צריך לשנות את הרכב הממשלה, 24.9% תומכים בפירוק הרשות הפלסטינית, 19.2% סבורים כי על אבו מאזן יהיה להתפטר, ו-22.4% תומכים בשמירה על מבנה הרשות כפי שהוא למרות הכל. 34% מהפלסטינים מאמינים כי אם ייכשל המהלך, אש"ף ישוב למשא ומתן עם ישראל, 28% חושבים שאש"ף ינסה את מזלו באו"ם פעם נוספת ו-21% טוענים כי אש"ף יפנה לכיוון של התנגדות אלימה.

אסלאמית ודמוקרטית

כיצד רואים הפלסטינים את מדינתם העתידית? במידה ותקום מדינה פלסטינית, 39.3% תומכים בכינון משטר נשיאותי במדינה החדשה, 20.1% מצדדים בפרלמנטרי, ו-33.7% קוראים לכונן משטר המשלב אלמנטים נשיאותיים ופרלמנטריים. ברוח האביב הערבי, רק 2.5% מהפלסטינים תומכים במשטר מלכותי. מעניין אגב, שברצועת עזה נרשמה תמיכה גבוהה יותר במשטר פרלמנטרי לעומת תושבי הגדה המערבית. 83.2% מהנשאלים השיבו כי הם תומכים בכינון מדינה פלורליסטית דמוקרטית, אשר תכבד זכויות אזרח ללא קשר לשייכותם הדתית או הפוליטית. רק 13.3% התנגדו לכך.

הפלסטינים דומים לישראלים, וגם הם רוצים מדינה עם צביון דתי. 70.3% מתנגדים להפרדת דת ממדינה ורק 25.5% תומכים בכך. 64.9% מהנשאלים קראו להתייחס לשריעה האסלאמית בתור אחד המקורות, או המקור העיקרי, לחקיקה במדינה החדשה. 29.8% אף מעוניינים כי השריעה תהיה המקור היחיד לחקיקה במדינה הפלסטינית העתידית. הפלסטינים גם תומכים באופן גורף בהימצאותן של מפלגות דתיות בנוף הפוליטי: 73.7% תומכים בכך בעוד 23.5% מתנגדים לדבר.

רוב מכריע של הפלסטינים (73.9%) מאמין כי אין סתירה בין הכרזה על האסלאם כדת הרשמית של המדינה לבין כינון מדינה שוויונית לכל אזרחיה. עם זאת, ברצועת עזה הנתונה לשלטון דתי של חמאס, שיעור הנשאלים שהשיבו בחיוב לשאלה זו היה נמוך ביחס לגדה המערבית.

גם בשאלה "האם תתנגד לכך שנשיא מדינת פלסטין יהיה מוסלמי?" דומים הפלסטינים לישראלים. 74.6% מהם אינם מוכנים לקבל מנהיג שאינו מוסלמי, בעוד 23.3% בלבד מוכנים לכך. נתון מעניין נוסף הוא ש -62.9% מתנגדים לכך שאישה תעמוד בראש המדינה, ו-35.1% מסכימים לכך.

העם דורש מדינת רווחה

כאשר הפלסטינים מעוניינים להקים מדינה, מה המודל העומד לנגד עיניהם? הנשאלים בסקר קיבלו רשימה של מדינות והיו צריכים לציין לאיזו מדינה פלסטין צריכה להידמות לדעתם. 25.7% ציינו את סעודיה כמודל, 19.1% בחרו בתורכיה, 12.2% בחרו בארה"ב, 11.4% רוצים שפלסטין תיראה כמו צרפת, 10.8% ציינו את שוודיה, ו-7.5% ציינו את ישראל. איראן קיבלה 4.8%.

בנוגע לכלכלה, החברה הפלסטינית לא מתלהבת מהקפיטליזם. בשאלה "איזו שיטה כלכלית מתאימה למדינה העתידית?" השיבו 44% "כלכלה תחת פיקוח מלא של המדינה" 26.5% השיבו "כלכלת שוק חופשי", ו-21.8% השיבו "כלכלה תחת פיקוח ממשלתי חלקי". כשנתבקשו הנשאלים לציין את השיטה הכלכלית המועדפת עליהם, ענו 44.6% "כלכלה אסלאמית", 31.9% תומכים בכלכלה חופשית ו-15.7% מעדיפים כלכלה סוציאליסטית.

48.3% מפלסטינים מעריכים כי יחסי ישראל עם המדינה החדשה יהיו עוינים, ורק 20% חושבים ששתי המדינות השכנות יכוננו ביניהן קשרים טובים. 72.2% מהם מאמינים כי ישראל לא תקבל בברכה את פלסטין כמדינה דמוקרטית. גם לגבי יחסי המדינה החדשה עם ארצות הברית, הנשאלים אינם אופטימיים. לעומת זאת, הרוב המכריע של הפלסטינים מעריכים כי יחסי המדינה עם מצרים, ירדן, מדינות המפרץ ומדינות האיחוד האירופאי יהיו טובים, ובאשר לאיראן הדעות חלוקות. בנוגע ליחסי פלסטין וירדן, 81% מהפלסטינים מאמינים כי יש לכונן יחסים טובים בין שתי מדינות עצמאיות, ו-14.8% מאמינים כי יש לאחד את שתי המדינות למדינה אחת.

לקריאת הסקר המלא של "מרכז רמאללה ללימודי זכויות אדם" לחצו כאן

לקריאת הסקר המלא של "המרכז הפלסטיני לדעת קהל" לחצו כאן

ידיעה זו הינה במסגרת סיקור התקשורת הפלסטינית של יוזמת ז'נבה. רוצים לקרוא ידיעות נוספות? לחצו כאן