ההישגים של הבנות ז'נבה
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ההישגים של הבנות ז'נבה

אתי לבני (ח"כ לשעבר מסיעת שינוי)

ההישגים של הבנות ז'נבה 

14.12.03

העובדה שהבנות ז'נווה הן יוזמה של השמאל אינה סיבה להתעלם מחשיבותן

לפי תפישתי, מחויבותם העליונה של נבחרי ציבור היא לבחון בעיניים פקוחות את המציאות המשתנה ולהתאים את עצמם לשינויים האלה. הרבה יותר נוח, מבחינה פוליטית, להישאר מוגן בעמדותיך הישנות. אנחנו, חברי "שינוי", התחייבנו לבוחר לייצג את המרכז הישראלי. אני, שתמכתי בהבנות ז'נווה והשתתפתי בחלקים מסוימים של המשא ומתן, איני רואה את עצמי כשמאל מבחינות רבות: האידיאולוגיה, הגישה הכלכלית, המזג, קבוצת ההתייחסות וההתפתחות ההיסטורית.

אני נטועה במרכז הפוליטי: זה שאינו שוגה באשליות, שאינו ממהר להתלהב, אך מנגד גם אינו כפות בהשקפות עולם קיצוניות אלא מתעקש על ראייה פרגמטית של המציאות. להיות במרכז זה לא לפסול אוטומטית רעיונות, רק משום שהם באים מכיוון מסוים של המערכת הפוליטית. להיות במרכז זה להסתכל למציאות בעיניים ולא לכפות את האידיאולוגיה שלך עליה. להיות במרכז זה לבדוק יום יום ושעה שעה את האינטרסים האמיתיים של מדינת ישראל.

יחד אתי נמצאים במרכז, לפי הגדרה זו, כ-20% מבוחרי הליכוד וכ-40% מבוחרי שינוי, כפי שעולה מסקר שהתפרסם ב"הארץ", ואפילו גורמים מש"ס, שתמכו והשתתפו בטקס בז'נווה. מ"מ ראש הממשלה, אהוד אולמרט והשרה ציפי לבני גם הם עתה המרכז, ואולי גם אחרים בעקבותיהם בסיעה שלהם.

איני שלמה לחלוטין עם הבנות ז'נווה. אני סבורה, למשל, שצריך להבהיר טוב יותר את נושא זכות השיבה ולשנות את ההסדרים בירושלים, ושלא היה להם מקום במופע הפיוס הזה. כמו כן, אני מסתייגת מאופיים של הנאומים הפלשתיניים שנשמעו בטקס בז'נווה, שתוכנם צורם לאוזניים ישראליות. אבל אני חייבת לומר שבהבנות ז'נווה יש הישגים לא מבוטלים לישראל, כמו הוויתור הפלשתיני על מימוש זכות השיבה בפועל - ולראיה ההפגנות האלימות נגד אנשי ז'נווה בשטחים. בכל מקרה הבנות ז'נווה הן התפתחות משמעותית, הן מבחינת תוכנן והן מבחינת ההצהרה של גורמים משמעותיים בקרב הפלשתינאים, שפניהם להסדר קבע עם ישראל, שישים קץ לסכסוך ולתביעות.

באותה עת אפשר לראות את ההבנות הללו כאופציה למתווה השלב השלישי של מפת הדרכים, כפי שציין שר החוץ האמריקאי קולין פאואל.

לכן, מי שממשיך לדחות את הבנות ז'נווה על הסף בלי להתייחס אפילו למה שהושג בהן, וכל זה רק מפני שאנשי שמאל עומדים מאחוריהן, מועל באחריות שלו כנבחר ציבור. יש לנו, כנבחרי ציבור, מחויבות עליונה לעשות הכל כדי להציל חיים של אנשים בארץ הזאת; לעשות הכל כדי לצאת מהשבר הכלכלי והחברתי ולהביא רווחה, שגשוג וחיים נורמליים לאזרחי ישראל.

איני מצטערת על היותה של שינוי בממשלה. אני עדיין מאמינה שהממשלה הזאת, בהיותה ממשלה שמשקפת בצורה הטובה ביותר את הקונסנסוס הישראלי, היא שצריכה להוביל מהלכים בסדר גודל כזה. הבנות ז'נווה אינן המרשם היחיד ואולי לא הטוב ביותר. אבל זה הזמן לעשות. אי אפשר עוד לחכות. נסיגה חד-צדדית היא אפשרות שכדאי להתחיל לבצע מיד רק אם מגיעים למסקנה שאין עתה עם מי לחתום על הסכם, מפני שהסכם הוא תמיד האפשרות העדיפה.

אני מציעה לראש הממשלה להתחיל ביישום תוכנית שינוי ליצירת אמון עם הפלשתינאים ולפנות חד-צדדית את ההתנחלות נצרים, ואולי התנחלויות נוספות ברצועת עזה. יהיה לו רוב עצום בציבור לצעד כזה. אני קוראת לו לפנות את המאחזים הבלתי חוקיים ללא שיהוי. אני קוראת לו גם להפסיק להעביר כספים להתנחלויות, כפי שקרה בשבוע שעבר בוועדת הכספים. אלו הם צעדים מיידים ו"שינוי", יחד עם רוב הציבור, תעמוד מאחוריו בכל צעד שיעשה בכיוון זה.

הכותבת היא חברת כנסת מטעם "שינוי"