אם אינכם רואים את העדכון כראוי לחצו כאן

העדכון החודשי של יוזמת ז'נבה


 

שלום,

החודש אנחנו מציינים 8 שנים ליוזמת ז'נבה. האמת היא שהיינו מעדיפים לא לחגוג עוד שנה. לא בעקבות חקיקה שאוסרת עלינו לקדם הסכם שלום, אלא בגלל שכבר נחתם הסכם כזה. אך כל עוד זה לא קורה, אנחנו נמשיך לפעול בכל הכלים שעומדים לרשותנו על מנת לעורר את השיח המדיני ולקדם הסכם בינינו לבין שכנינו. הנה מקצת ממה שעשינו בחודש החולף. 

יוזמת ז'נבה 2.0 - "בסוף מצפה לנו, הנאמנים לרוח ז'נבה, פגישה עם השלום"

החודש אירחה נשיאת שוויץ היוצאת מישלין קלמי ריי משלחת ישראלית פלסטינית מטעם יוזמת ז'נבה שכללה חברי כנסת ממפלגות שונות בקואליציה ובאופוזיציה, שרים לשעבר וראשי ערים לצד פעילים פוליטיים וחברתיים צעירים משני הצדדים. בכנס השתתפו בין היתר גם הפילוסוף ברנרד אנרי לוי והיועץ המדיני של שר החוץ המצרי הוסאם זאקי.

בשם המשלחת הישראלית נאם בכינוס סגן יו"ר הכנסת יצחק וקנין מש"ס שאמר: "כל הסכם עתידי ייראה כמו הסכם ז'נבה". סולן להקת הדג נחש שאנן סטריט שהצטרף למשלחת סיפר על כך בבלוג שלו: "ביוזמת ז'נבה התחילו מהסוף. אפשר להסכים או לחלוק עליה, אבל אי אפשר להתווכח עם זה שהמון עבודה נעשתה ושתוצאותיה מרשימות. עקב בצד אגודל ממשיכים ביוזמה ליזום פעילויות שבסופן מסתבר שלכנס בז'נבה מגיעים לא רק החשודים המידיים". הכתבת המדינית של גלי צה"ל שהגיעה לכנס התייחסה להצעת החקיקה להגביל תרומות של ארגונים ודיווחה ש"גם במידה והמנגנון שדוחף את היוזמה ייובש – נראה כי החותם שהשאירה על החברה הישראלית לא יימחה בקלות". הפילוסוף ברנאר אנרי לוי פרסם את רשמיו מהמפגש וסיכם: "צריך לנסות הכל. בסוף מצפה לנו, הנאמנים לרוח ז'נבה, פגישה עם השלום".

היכנסו כאן לקרוא את כל המאמרים והכתבות בעקבות המפגש.

צפו באלבום התמונות של המשלחת בעמוד הפייסבוק שלנו.

לחצו על התמונה לצפות בנאומו של ח"כ יצחק וקנין מש"ס בכנס:

היכנסו כאן לצפות בשידור הכנס המלא.

 

ליברמן נגד פעילות יוזמת ז'נבה

בשבועות האחרונים הועלו לדיון הצעות חקיקה שמטרתן להגביל את התרומות הניתנות לארגונים ללא כוונת רווח, ובפועל – למנוע את פעילותם של ארגוני שלום וזכויות אדם. שר החוץ אביגדור ליברמן פתח במתקפה ישירה על יוזמת ז'נבה במספר הזדמנויות. בשיחה עם שגרירים אירופיים אמר שיוזמת ז'נבה מנסה להשפיע על עמדותיהם של העולים מבריה"מ לשעבר. בראיון ברדיו אמר שיוזמת ז'נבה פועלת לשינוי דפוסי ההצבעה של הבוחר. חברת הכנסת פאינה קירשנבאום מיוזמי החקיקה אמרה בראיון לג'רוזלם פוסט שיוזמת ז'נבה עשתה מחקר על רוסים והוציאה כסף כדי לשנות עמדות של רוסים בישראל. לנו לא נותר אלא לראות בדברים אלו הוכחה לכך שפעילותנו בקרב הציבור הרוסי מגיעה לאוזניו של שר החוץ ומעוררת בו חשש כבד, וזאת למרות שאיננו מנסים כלל לשנות דפוסי הצבעה בקרב הציבור – אלא לעורר שיח מדיני ולשכנע בדחיפות הסכם שלום, בקרב פעילים מכל קצוות הקשת הפוליטית. היכנסו כאן לקרוא עוד. עוד בנושא זה, השבוע התייחס להצעה גם חה"כ אופיר אקוניס, מיוזמי החקיקה, והצדיק אותה בכך שגם הסנאטור מקארתי צדק. היכנסו כאן לקרוא את מאמרו של חמי שלו בהארץ בעקבות התבטאות זו ומשמעויותיה.

 

ראש עיריית יריחו, מנכ"ל השלטון המקומי הפלסטיני וראש עיריית רעננה בסמינר

"חשבתי ששלום הוא משימה בלתי אפשרית עד שפגשתי את יוזמת ז'נבה"

במסגרת פרויקט ראשי הערים של יוזמת ז'נבה הפגשנו סבב נוסף של ראשי ערים ישראלים ופלסטינים לסמינר בטורינו. הפעם לקחו חלק ראש עיריית חדרה חיים אביטן (ליכוד), ראש עיריית רעננה נחום חופרי (עבודה), ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי, ראש המועצה המקומית ירוחם מיכאל ביטון (קדימה) וראש המועצה המקומית מבשרת ציון אריה שמם (קדימה). מהצד הפלסטיני הגיעו ראשי העיריות של יריחו, בית סאחור, עבאדייה, טקוע וקבטיה. במהלך המפגש קיימו המשתתפים סדרה של דיונים בנושא הליבה של הסכסוך וכן סביב אפשרויות שיתופי פעולה מוניציפליים. ראש עיריית רעננה נחום חופרי סיפר שאיבד את אחיו במלחמת יום כיפור והוסיף: "אני יודע מהו מחיר המלחמה ולכן מבין את הצורך בשלום. חשבתי ששלום הוא משימה בלתי אפשרית עד שפגשתי את יוזמת ז'נבה". בסוף המפגש הזמין ראש עיריית יריחו את המשתתפים לקיים מפגש המשך בעירו. היכנסו כאן לקרוא עוד על המפגש ואת הכתבות שפורסמו בעקבותיו.

 

ש"סניקים ופלסטינים ממשיכים להיפגש ביוזמת ז'נבה

שיתוף הפעולה שלנו עם תנועת ש"ס ממשיך וצובר תאוצה. בהמשך לסמינרים ומפגשים קודמים שערכנו השנה, קיימנו החודש מפגש המשך לבוגרי המפגשים הקודמים בגבעת שמואל. בין המשתתפים במפגש היו השר לשעבר אשר אוחנה והשר לשעבר אשרף אל עג'רמי. בתום המפגש סוכם על ביקור משלחת של בכירי ש"ס ברמאללה ומפגש עם בכירים ברשות הפלסטינית. בחודש הקרוב נקיים סמינר לפעילים בתנועת ש"ס בכפר המכביה.

לפרטים היכנסו ללוח הפעילויות שלנו.

 

שגריר ישראל באו"ם לשעבר יהודה לנקרי (ליכוד)

חורף חם בקורס למנהיגות מדינית של יוזמת ז'נבה

במהלך החודש האחרון אירחנו בקורס המדיני את שגריר ישראל באו"ם לשעבר ד"ר יהודה לנקרי (ליכוד) שניתח את השלכות המהלך הפלסטיני בספטמבר, את ראש מועצת גוש עציון שאול גולדשטיין שניסה להסביר כיצד מתיישב מפעל ההתנחלויות עם ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, את עו"ד טליה ששון מחברת דו"ח המאחזים ואת תא"ל (מיל.) ישראלה אורון שניתחה לעומק את בעית הפליטים הפלסטינים. בנוסף סיירו משתתפי הקורס לאורך תוואי גדר ההפרדה עם אל"מ (מיל.) שאול אריאלי.

היכנסו ללוח הפעילויות שלנו.

 

ובינתיים בצד הפלסטיני – פעילויות יוזמת ז'נבה הפלסטינית בשנה האחרונה

במפגשים רבים שאנו מקיימים עם ישראלים מכל קצוות הקשת הפוליטית עולה לא פעם השאלה האם קיים בצד הפלסטיני "מחנה שלום" כמו בישראל. אנחנו מזמינים אתכם להיכנס כאן ולקרוא את הסיכום השנתי של קואליצית השלום הפלסטינית, הארגון המקביל שלנו ברמאללה, ולהתרשם ממגוון הפעילויות שנעשו בשנה האחרונה לקידום סובלנות, דמוקרטיה ושלום ברחבי הגדה המערבית ורצועת עזה.

 

וידאו: הדרך לשלום בחמש דקות

לכבוד ציון 8 שנות פעילות הכנו סרטון וידאו קצר שמגולל את סיפור היוזמה מתחילתה ועד היום – מהשיחות המקדימות שהובילו לגיבוש ההסכם, הפצתו בקרב הציבור הישראלי והפלסטיני, גיוס תמיכת מנהיגים מסביב לעולם ופעילות השטח שנעשית מדי יום לגיוס תמיכה וקידום הפתרון. היכנסו כאן לצפות בסרטון:

בחודש שעבר הפצנו גם את הסרטון "איך לעשות שלום בשתי דקות". בתוך מספר שבועות זכה הסרטון למעל 9000 צפיות ומעל 3000 אנשים שיתפו אותו ברשתות החברתיות. עוד לא ראיתם את הסרטון? היכנסו כאן לגרסה בעברית וכאן לגרסה באנגלית ועזרו לנו להמשיך ולהפיץ אותו.

 

מן התקשורת

החודש המשכנו לפרסם מאמרי דעה בכלי התקשורת בישראל ולתרגם מאמרים נבחרים מכלי התקשורת הפלסטיניים. יו"ר יוזמת ז'נבה יוסי ביילין כתב ל"ישראל היום" על השלכות תרחיש פירוק הרשות הפלסטינית. דוברת היוזמה גילי הרפז כתבה לאתר nrg על הקשר שבין המחאה החברתית וקידום התהליך המדיני ומאמר המערכת של עיתון "אל קודס" מזהיר כי סיפוח שטחים פלסטיניים לישראל יפגע ביישום פתרון שתי המדינות.

סוגרים שנה ביוזמת ז'נבה

בשבועות הקרובים נגביר את הפעילות בקרב קהלי היעד שלנו. בין היתר נקיים שני סמינרים לפעילים מרכזיים בליכוד ובש"ס, נגיע ליום עיון עם ראש עיריית דימונה מאיר כהן (ישראל ביתנו) ותלמידי תיכון בעירו, נצא עם משתתפי הקורס המדיני לסיור באזור השומרון ונפגיש את פעילי המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה עם פעילי הפת"ח.

היכנסו כאן ללוח הפעילויות המלא.

 

הישארו מחוברים

התעדכנו על פעילויותינו לחודשים הקרובים באתר האינטרנט שלנו
עוד לא חברים שלנו בפייסבוק? הצטרפו כאן.
כבר חברים שלנו? הזמינו גם את החברים שלכם ועזרו לנו להרחיב את מעגל ההשפעה, בלחיצה על הקישור הבא:

 

התחברו אלינו גם ברשת

 

יוזמת ז'נבה - ח.ל חינוך לשלום

הרשמה

לבירורים על פעילויות, התנדבות, הרשמה לכנסים ולסיורים התקשרו אלינו לטלפון 03-6938780.

נשמח להמשיך ולעדכן בפעילויותנו השונות, בניירות עמדה ובעדכונים שוטפים.