העדכון החודשי של יוזמת ז'נבה


 

שלום,

הקיץ האחרון הביא עמו רוחות של התעוררות חברתית וקריאה לשינוי, כאשר מאות אלפי ישראלים יצאו מבתיהם והפגינו באוהלים וברחובות למען צדק חברתי. עם בוא הסתיו אנו עומדים בפני אתגרים מדיניים לא קלים וחוסר וודאות באשר להתפתחויות הצפויות. הפלסטינים נחושים בדעתם לפנות לאו"ם ולבקש הכרה ובחודשים האחרונים גייסו תמיכה משמעותית בקרב הקהילה הבינלאומית למהלך, בעוד שמנהיגינו מזהירים מפני צונאמי מדיני ואלימות בשטח אך לא פועלים למנוע את המהלך על ידי כניסה למשא ומתן. בשבועות הקרובים נמשיך לפעול על מנת לקדם הסכם עם הפלסטינים בדרך של משא ומתן ונזכיר לממשלה שהפתרונות כבר ידועים ושקיים פרטנר פלסטיני להסכם שיענה על האינטרסים של שני הצדדים.

מפגש עיתונאים ישראלים ופלסטינים בטורקיה לקראת המהלך באו"ם

בחודש החולף הפגשנו קבוצה של עיתונאים ישראלים ופלסטינים מכלי התקשורת המרכזיים וקיימנו במשך יומיים דיונים לקראת המהלך הפלסטיני המתוכנן באו"ם. המשתתפים משני הצדדים החליפו עמדות וניתוחים פוליטיים לקראת המהלך והערכות לגבי היום שאחריו. לחצו על התמונה כדי לצפות בדיווח של כתב ערוץ הכנסת ירון אברהם מאיסטנבול:

 

כיצד הפלסטינים רואים את ספטמבר?

בימים אלו אנו עוקבים בדריכות גם אחרי התקשורת הפלסטינית והתייחסותה למהלך ספטמבר ולתגובות הצפויות אחריו. במסגרת תרגומים שאנו עורכים מהתקשורת הפלסטינית לעברית תרגמנו מאמר מעיתון אל קודס המפרט את הפעולות המתוכננות ברשות הפלסטינית לקראת ההצבעה באו"ם. מנכ"ל יוזמת ז'נבה גדי בלטיאנסקי התראיין בפורום למדיניות ישראלית יחד עם יועץ אש"ף לשעבר בנושא - היכנסו כאן לשמוע את השיחה באנגלית. יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט ראיין את השר לשעבר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית סופיאן אבו זיידה בתכנית הרדיו בהגשתו ושמע ממנו על העמדות והתכניות בקרב ההנהגה הפלסטינית. השניים אגב, נפגשו במסגרת סמינר שקיימנו לראשי ערים מוקדם יותר השנה. לשמיעת הראיון לחצו כאן:

 

המחאה החברתית ויוזמת ז'נבה – מה הקשר?

בחודש שעבר פורסמה יוזמה של 42 ח"כים הקוראים לממשלה למצוא פתרון למשבר הדיור דווקא בהתנחלויות. בתגובה פרסמנו בתקשורת תגובה הקוראת לח"כים החתומים על הדרישה להפסיק לשקר לציבור ולהחליט האם הם תומכים בפתרון שתי המדינות או בהשקעת כספים במדינה פלסטינית עתידית. מנכ"ל יוזמת ז'נבה צוטט בתקשורת כשאמר: "יש משמעות אמיתית לביטוי המכובס "שינוי סדר העדיפויות". במקום להעביר מיליארדי שקלים לשטח המצוי מחוץ למדינה ולא יהיה לעולם חלק ממנה צריכה ישראל להשקיע בעצמה. מצעד האיוולת של הכסף המושקע בהתנחלויות חסרות עתיד ובכבישים עוקפי מציאות חייב להיפסק מיד". היכנסו כאן לקרוא את הכתבות במלואן.

 

עוד היה לנו החודש

בתחילת החודש הגענו להרצות בפני קבוצה של 25 חניכי הקורס "פוליתקווה" בהם סטודנטים ופעילים פוליטיים ולקחנו חלק בפאנל בהשתתפות נציגי הארגונים שלום עכשיו וסולידריות. בנוסף פרסמנו מאמר דעה על היעדר ההתייחסות התקשורתית לכך שראש הממשלה הסכים עקרונית לנהל מו"מ על בסיס קווי 67 בנייר אמריקאי רשמי. ובכתבה שפורסמה בעיתון הארץ רואיין הסופר הגרמני חתן פרס נובל גינטר גראס (בתמונה) שסיפר כי התרשם מיוזמת ז'נבה והצטער על כך שלא בוצעה.

 

מה מתוכנן להמשך?

בשבועות הקרובים נפתח את המחזור הרביעי של הקורס המדיני של יוזמת ז'נבה לפעילי מפלגות, ובחודש הבא ייפגשו חניכי הקורס עם מנכ"ל היוזמה, עם אל"מ (מיל.) שאול אריאלי ועם השר לשעבר סופיאן אבו זיידה. בנוסף נתארח בכנס מעלות תרשיחא בפאנל בנושא המדיני ונקיים סיור לאורך תוואי הגדר וכנס לראשי וחברי מועצות אזוריות מאזור ירושלים במבשרת ציון. עוד מתוכנן כנס רחב היקף בהשתתפות מומחים ואישי ציבור בכירים שיעסוק בשאלת ספטמבר – היום שאחרי. היכנסו כאן להתעדכן על הפעילויות הקרובות שלנו.

 

חפשו אותנו בפייסבוק

הצטרפו אלינו גם בפייסבוק.

 

התחברו אלינו גם ברשת

 

יוזמת ז'נבה - ח.ל חינוך לשלום

הרשמה

לבירורים על פעילויות, התנדבות, הרשמה לכנסים ולסיורים התקשרו אלינו לטלפון 03-6938780.

נשמח להמשיך ולעדכן בפעילויותנו השונות, בניירות עמדה ובעדכונים שוטפים.s