כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": יאסר עבד רבו: לפתוח במו"מ רציני שיורחב במסגרת הועידה הבינ"ל

(19/08/2007)

(תרגום מערבית- מטה יוזמת ז'נבה)

אל-איאם", 19.8.07, מאת: עבד אל-ראוף ארנאוט
יאסר עבד רבו, מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, הדגיש ל"אל-איאם" כי "לא מתקיים כל מו"מ- לא סודי ולא גלוי" בין הצד הפלסטיני והישראלי. עבד רבו הדגיש כי "השיחות הגלויות שהתנהלו לא עסקו באופן רציני בסוגיות הסכם הקבע ולא באילו שהן סוגיות שעוסקות בהכנה לועידה הבינ"ל הקרובה. העיכוב עודנו ישראלי, ומתבטא בהתעקשות ישראל על כך שלא יפתח מו"מ רציני. נראה כי כל עניינה של ישראל לגבי הועידה הבינ"ל היא לשבת יחד עם הערבים כדי לצעוד צעד לעבר מה שנקרא הנורמליזציה".

דברים אלו של עבד רבו נאמרו כתגובה להופעות הימים האחרונים בתקשורת הישראלית בנוגע לפרטי השיחות הנערכות בין עבאס לאולמרט.
עבד רבו: "לא מתקיים דיון, לא מתקיימות פגישות, לא דיאלוג ולא מו"מ. הם (הישראלים) רוצים ועידה פורמלית, שתתמצה רק בהודעה על הצהרת עקרונות פורמלית, שתדון מחדש ובאופן פורמלי על סוגיות הסכם הקבע, מבלי לרדת לעומקן. מאז הודעתו של הנשיא האמריקאי על כוונתו לכנס מפגש בינ"ל בנובמבר הקרוב, נערך מפגש אחד בין הנשיא עבאס ואולמרט, עם ציפיות לקיום מפגש נוסף ביניהם בסוף החודש הנוכחי, שיקדם לביקור צפוי של מזכירת המדינה רייס באזור בתחילת החודש הבא.

עבד רבו הדגיש כי "מה שנדרש הוא לפתוח במו"מ רציני פלסטיני-ישראלי שיובא לועידה הבינ"ל. צריך שלא לכנס את הועידה הבינ"ל אלא אם נגיע להסכם מסגרת מפורט שיגדיר את היסודות המפורטים הברורים לפתרון כל סוגיה מסוגיות הסכם הקבע, שהן ירושלים, ההתנחלויות, הגבולות והפליטים".
"בלי זאת הרי שהועידה תהיה שעשוע חדש שיגרום לאבדן האמון, אם ישנו עדיין אמון, כלפי התועלת של התהליך המדיני מקצהו האחד לקצהו האחר. במקרה כזה כישלון הועידה ישרת את הצדדים הקיצוניים, הפלסטינים והערביים, בנוסף לשירות הקודם שהגישה ישראל והמדיניות האמריקאית לטובת הכוחות הקיצוניים באזור."

אלא שהמקורות הישראלים הצביעו על כך שאולמרט רוצה להגיע למסמך בן עמוד אחד ובו 5 סעיפים שיעסקו באופן כללי בסוגיות הליבה של פתרון הקבע, שיפורסם במפגש הבינ"ל, ויהווה בסיס לדיונים נוספים בועידה.
בעניין זה, ציין עיתון "הארץ" הישראלי כי הממשלה הישראלית שוקדת כעת על גיבוש אסטרטגיית משא ומתן עתידי עם הפלסטינים שמתרכזת על שלוש סוגיות יסוד: א. השיחות הדו-צדדיות עם הפלסטינים: התכניות הריאליות למשא ומתן עם הפלסטינים מתמצות בעניינים הפנימיים, והמטרה המיידית היא החלשת תנועת "חמאס", וזאת דרך חרם עליה וניסיון לחזק את ממשלת הנשיא אבו מאזן בגדה המערבית.
ב. סוגיות ערביות אזוריות: במסגרת מגעיה עם מדינות ערב המתונות ישראל עודנה מבקשת הכרה מלאה, ושואפת בתמורה להתקרבות הדרגתית עם מדינות ערב. ישראל חותרת להבטחת תמיכה ערבית בועידה הבינ"ל, היכן שהמקורות הישראלים מציינים כי הערבים מסופקים לגבי הועידה ורואים הזדמנות מוגבלת מאד לשבירת הקיפאון במו"מ בין ישראל והפלסטינים.
ג. הסוגיות הכרוכות בקהילייה הבינ"ל ובקוורטט: ישראל שואפת לקבל תמיכה כספית נוספת לטובת ממשלת הנשיא עבאס מארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"מ.