כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

כותבי דעות בעיתונות הפלסטינים מנתחים את תוצאות וועידת "פתח"

(20/08/2009)

הפובליציסט האני אל-מצרי סובר ("אל-איאם", 18.8.09) כי אם שופטים את וועידת "פתח" על בסיס ההשוואה לוועידות של מפלגות ותנועות עממיות בעולם, הרי שוועידת "פתח" תקבל אמדן שלילי. אל-מצרי מותח ביקורת על כך שהמינויים הנוספים להשתתפות בוועידת ה"פתח" לא היו תחת קריטריונים אובייקטיבים, כשהוא מתכוון בעיקר ל- 700 המשתתפים שנוספו בשבועות האחרונים לפני כינוס הוועידה.
אל-מצרי רואה החמצה גדולה בכך שבוועידת "פתח" לא נמסרו דו"חות מדיניים, כספיים וארגוניים, ולא תכניות לעתיד. לא היה דיון בשגיאות הסיעה ולא בהישגיה.
חולשת "פתח" מתבטאת בכך שהיא הותכה לתוך מנגנוני הרשות, וכך נחלשה מאד כתנועה עצמאית.
קיים קושי לאמוד את תוצאות הבחירות בוועידה בשל המחנאות וחיסולי החשבונות שסבבו אותן והיעדר השיקול המדיני מאחריהן. אל-מצרי טוען כי זוהי נקודת הקושי העיקרית. התוצאה הבולטת ביותר של מחנאות זו היא הידחקותו אל מחוץ ל"ועד המרכזי" של אחמד קריע.

אל-מצרי טוען כי עתיד "פתח" תלוי במידה רבה במידת יכולת "הועד המרכזי" ו"המועצה המהפכנית" להתמודד עם האתגרים הפוליטיים, הארגוניים והרעיוניים העומדים לפתחה של "פתח" והעם הפלסטיני, ביניהם הוא מונה את הנ"ל:
1. עיון מחודש בתהליך המו"מ והסכם אוסלו והגדרת מינימום אותו הפלסטינים דורשים.
2. המשך חקירת "הירצחו" של יאסר ערפאת.
3. סיום הפילוג, השבת האחדות וסילוק האישים והזרמים אשר מנצלים את מצב הפילוג תחת אמתלות שונות.
4. רפורמה בתשתית המנהלית/ארגונית של "פתח". למשל, קורא אל-מצרי לחדול מ"הנוהג המערבי" לקיים את הבחירות ל"ועד המרכזי" ול"מועצה המהפכנית" באותו הזמן וכן לאפשר לאלו שלא הצליחו להיבחר ל"ועד המרכזי" להתמודד בבחירות ל"מועצה המהפכנית".
5. עיון באפשרות לערוך את הוועידה הבאה של "פתח" במספר חלקים כדי להתגבר על השפעתה של ישראל וכן של גורמים חיצוניים על מהלך הוועידה.
6. רוב משתתפי הוועידה מקבלים משכורת מהרשות, ולכן קיים צורך לתת ייצוג נוסף למגזרים אחרים, כמו אנשי עסקים, חקלאים, אנשי אקדמיה, מדענים, אנשי דת, תעשיינים ועוד.
7. חקירה של ההאשמות על זיופים בקלפיות בוועידה.

ד"ר עבד אל-מג'יד סוילם טוען מעל דפי "אל-איאם" (20.8) כי המפתח לתפקוד מוצלח של תנועת "פתח" נמצא במישור הארגוני / מנהלי. לצד זאת טוען סוילם כי אסור שהדיון על הדיון על סוגיית הארגון ב"פתח" יבוא על חשבון עמדתה המדינית של התנועה. אם הסוגיה המנהלית / ארגונית היא הדרך להשגת לכידות בתוך שורות התנועה, הרי שנקיטת עמדה ברורה בסוגיה המדינית היא המישור דרכו תשיב "פתח" את מעמדה כמנהיגה. סוילם יוצא נגד הגישה הרואה ב"פתח" תנועה שמעל לאידיאולוגיה, או ככזאת שאין לה אידיאולוגיה. האידיאולוגיה שלה היא הלאומיות. הוא קורא לתנועה לשמש כחוליה המרכזית במאבק הלאומי, לצד הדאגה לסידור השורות במישור המנהלי, כולל השגת שקיפות תפעולית, עריכת רפורמה ועיגון עקרונות של קבלת משרות לפי אמדן של יכולת אישית ושוויון הזדמנויות.