כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

עיתונות פלסטינית: האם ישנה התקדמות בשיחות בין "פתח" ל"חמאס"

(07/02/2010)

"אל-קודס", 7.1.2010

מקורות פלסטינים: הפיוס מתדפק על השער והשיחות עוסקות בסוגיות השלב שאחרי החתימה על המסמך המצרימקורות פלסטינים יודעי דבר ציינו שבימים אלו מושקעים מאמצים נרחבים מצד מדינות ערב וגורמים פלסטינים מטעם הנהגת "חמאס" בדמשק, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וממשלת מצרים לסיום המחלוקת בעניין החתימה על המסמך המצרי. (מסמך הפיוס).המקורות ציינו בפני עיתון "אל-שרק אל-אוסאט" הלונדוני שכל הנוסחים, שהוצעו עד כה, שואפים "לשמור על כבודם העצמי" של כל הצדדים, בעיקר לאחר השמעת עמדות "היסטריות" בעניין המסמך המצרי.המקורות הבהירו שכעת מתקיים דיון סביב רעיונות שבבסיסם השגת "פיוס שיאפשר לרדת מראש העץ עליו טיפסו". הם הבהירו שעל אף המתח הרב, השורר ביחסים בין הצדדים, הרי שאישים מ"חמאס" וממשלת אסמעיל הניה המפוטרת עורכים מגעים עם גורמים מצריים, כולל מנגנון המודיעין הכללי במטרה להגיע לנוסח שיאפשר חתימה על המסמך המצרי.המקורות הדגישו כי על אף נוקשות העמדות בהן נוקטים כעת הצדדים השונים, הרי שההזדמנויות לסיום המחלוקת סביב המסמך המצרי גדולות מאד. הם הצביעו על כך שחלק מהדיונים שמתנהלים כעת בין הגופים ברצועה עוסקים בדיון על סוגיות הנוגעות לשלב שאחרי החתימה על המסמך המצרי.

מצד אחר, "חמאס" דרשה מתנועת "פתח" לאפשר למנהיגיה לנוע בגדה המערבית באופן בו היא הרשתה לחבר "הועד המרכזי" של "פתח", נביל שעת, לבקר בעזה ולהיפגש עם מנהיגי התנועה ברצועה.

העיתון המתפרסם בלונדון, "אל-קודס אל-ערבי" כותב ב- 7.2.2010 כי "חמאס" הגיבה לדברי מחמוד עבאס שסירב לפגוש את מנהיגיה לפני החתימה על המסמך המצרי, באמירה כי היא איננה מבקשת נדבות במפגש. "חמאס" הטילה את האחריות על המשך כישלון מאמצי הפיוס על עבאס בשל צייתנותו לוטו האמריקאי, המתנגד לתנועה דרך תנאי הקוורטט."חמאס" טוענת שהמסמך המצרי הנוכחי אינו מבטא באופן מדויק את מה שהוסכם עליו, וכי המסמך מצריך חזרה והתאמה ביחס לטיוטות שישנה הסכמה לגביהן.קהיר דחתה את פגישות דיוני הפיוס, שהיא משמשת כנותנת חסות עבורן מזה כשנתיים, למועד לא ידוע, וזאת עקב סירובה של "חמאס" לחתום על המסמך המצרי לפיוס בשל הסתייגויות לגבי חלק מהסעיפים בו, עליהם חתמה "פתח".

מחמד דחלאן אמר בראיון שנתן לאתר האינטרנט www.amad.ps ופורסם ב- 7.2.2010 כי "בוודאות עזה תשוב להיות תחת הלגיטימציה. מי שסובר שביכולתו להמשיך לחטוף חלק מפלסטין, כפי שעשתה "חמאס", שוגה באשליות. מי שמנסה לשלוט בכוח על עזה, לא נוהג בהגיון. "חמאס" מתמודדת כעת עם המציאות, ואנו מקווים שהאינטרסים של העם יגברו ויתקדמו באופן חיובי לכוון של פיוס, שיסיים את הסבל של משפחותינו בעזה ונתאחד כנגד מהלכי ופשעי ישראל".