כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": עבאס: ישראל מציעה ויתורים רק דרך לחצים מוושינגטון

(21/02/2010)

אל-קודס: עבאס חושש משיבת האלימות; אל-חיאת: ראיון עם שר הפנים הפלסטיני

העיתון "אל-קודס" מביא ב- 21.2.2010, מדבריו של מחמוד עבאס שאמר כי הוא חושש משיבה לאלימות במקרה של אי-חידוש המו"מ על הקמת המדינה הפלסטינית. עבאס אמר את הדברים לעיתון "לה מונד" והוסיף כי שאם לא יהיה אופק לעתיד, הרי שהוא חושש כי העם ימצא מוצא באופציות אחרות. הוא ציין כי אופציות אלו כוללות את השיבה לאלימות. בנוגע לאפשרות לחדש את המו"מ המוקפא כעת, אמר עבאס שהישראלים לא הציעו כל ויתורים ללא לחצים מוושינגטון. הוא ביטא את סברתו כי הם (ישראל) לא ישנו מעמדתם ללא מאמצים מצד ארה"ב. עבאס יבקר ב- 22.2 בצרפת וייפגש עם נשיא צרפת, סרקוזי.

העיתון "אל-חיאת" (כתב: מחמד יונס, 21.2.2010) היוצא בלונדון קיים ראיון עם שר הפנים הפלסטיני, ד"ר סעיד אבו עלי, במהלכו אבו עלי המעיט במשמעותן של קבוצות הג'יהאד בגדה המערבית, כשהוא מחשיב אותן כמקרים יחידניים ולא כתופעה. השר הוסיף ואמר שמקור האיום השני נוכח וקיים, ועשוי לצמוח מהקיפאון בתהליך השלום.

אבו עלי הבהיר שהתיאום הביטחוני עם ישראל קיים רק אך ורק לטובת אינטרס התושב הפלסטיני, וכולל את הסוגיות הפליליות ואת המעבר בין האזורים שתחת הרש"פ לאלו שתחת השליטה הביטחונית הישראלית. השר אמר שגוף הביטחון הפלסטיני אינו קשור עוד לשמות אלו האחראים עליו, אלא הפך למוסד בעל בסיס מדיני, ומנגנוני הביטחון הפכו למומחים לעניינם. מספר עצורי "חמאס" קטן ומשתנה, ואינו עולה על 250 איש.

להלן חלקים מהראיון שערך "אל-חיאת" עם שר הפנים הפלסטיני:"נראה שישנם מספר מקורות איום בשטחים הפלסטינים. לאחרונה שמענו על מעצר קבוצות השייכות מבחינה רעיונית ל"אל-קאעדה" בצפון הגדה המערבית.ישנם מספר מקורות לאיום הביטחוני ומספר דרגות, אך מקור האיום הקבוע הוא המשך הכיבוש הישראלי.

שאלה: לפני זמן מה ארעה פעולה מזוינת ששויכה לקבוצה הממומנת על ידי "חזבאללה". האם "חזבאללה" פועלת בזירה הפלסטינית?

תשובה: הזירה הפלסטינית פתוחה, ואנו עובדים על עניין זה. ישנם ניסיונות נרחבים להבקיע את הזירה הפלסטינית, אנו מבינים זאת, ופועלים. בנוגע לקבוצה שהוזכרה, ישראל התנקשה בחבריה, והם מתו כשסודם עימם. אנו עדיין במצב שביר מבחינת התארגנות זו או אחרת. ישנם ניסיונות רבים להבקיע אותנו, אך יש מעקב טוב אחר ניסיונות אלו.

שאלה: האם "חמאס" עודנה מהווה איום על הביטחון בגדה כפי שקרה בעזה?

תשובה: "חמאס" אינה מהווה איום במובן הקיומי, ואנחנו בטוחים ביכולתם של מנגנוני הביטחון. מקורות האיום האחרים קיימים, ועשויים לצמוח מהקיפאון בתהליך השלום.

שאלה: והתיאום הביטחוני עם ישראל, לאיזו רמה הוא מגיע, ומה הוא כולל?

תשובה: גבולות התיאום הביטחון הם גבולות צרכי הרש"פ. קיים צורך לאינטגרציה בין תחום הביטחון לתחום המשפט. במקרה של העברת עצורים פליליים ממחוז אחד לאחר נדרש תיאום ביטחוני עם הצד השולט, שהוא ישראל. אנחנו עדיין לא מדינה עצמאית. הישראלים נמצאים מספר מאות מטרים מערינו, וכוחותינו אינם יכולים להעביר או לפעול מחוץ לערים ללא תיאום. ישנן סוגיות פליליות שמצריכות מעקב, וזה לא יתקיים ללא תיאום להעברת אנשים למשטרה ולביטחון. אנחנו מדברים על בניית מנגנוני ביטחון, וזאת פעולה שמצריכה תשתיות רבות. השטחים הפלסטינים מחולקים לאזורים לפי מפתח ביטחוני. אזור A כפוף לשליטה ביטחונית פלסטינית, ואזורים B ו- C כפופים לשליטה ביטחונית ישראלית. כיצד אנו יכולים לשנע סיור משטרה מרמאללה לאחד הכפרים השכנים ללא מעבר דרך המחסומים של ישראל? לפיכך, התיאום קיים רק עבור האינטרסים של התושב הפלסטיני החופשי, השואף לחופש של מולדתו ועמו, ומשתתף בצמיחה של השחרור העצמי מהכיבוש.

שאלה: אם יכשל המו"מ, האם ישנה סכנה של קריסת או זעזוע מעמד גופי הביטחון כפי שקרה במהלך האינתיפאדה?

תשובה: הגוף הוא מעל הכל, אך אין זה אומר שאבדן אופק מדיני לא מהווה איום קשה, להיפך, אך משימת הגוף אינה לשמור על ביטחונו של הישראלי, אלא להגן על התחייבויות הרשות במסגרת התהליך המדיני, שיוביל ליישום מטרותינו. אנו בונים מוסדות של מדינה, ומוסדות אלו יהפכו את המדינה לעובדה קיימת ומוכרת מבחינה בינלאומית. מה שיישאר הוא שנפעל, ואיתנו העולם, להסרת אותו כיבוש. לא נאפשר התמוטטות של הגוף. נבנה אותו כדי שיהווה את אחד מעמודי התווך של המדינה, שהעולם כולו הבין שהיא המוצא היחיד למשבר באזור.

שאלה: חימוש הרשות. אנו שומעים שראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מציב הגבלות קשות יותר משהציב קודמו, אהוד אולמרט, על חימוש הרשות.

תשובה: יש פחות אפשרויות, בעיקר בעניין החימוש.