כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אולמרט: "נותן מילת כבוד שאשחרר אסירים"

רועי נחמיאס, ynet (14/11/2006)

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מכשיר את דעת הקהל הפלסטינית לשחרור אסירים. בראיון המתפרסם היום, יום ב', בעיתון "אלקדס" מביע אולמרט נכונות לשחרר אסירים פלסטינים בתמורה לחייל החטוף גלעד שליט ומוסיף כי הוא משוכנע ששלום אזורי הינו בר השגה רק באמצעות שתי מדינות, כלומר- הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל.

ראש הממשלה התנצל במסגרת ההפגזה המוטעית לעבר בית חנון בשבוע שעבר ואף הביע נכונות להיפגש עם יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כדי להגיע לפתרון, זאת למרות היותו "שותף קשה" למשא ומתן, כהגדרתו. אולמרט אף אמר כי יהיה מוכן לפגוש שרים מטעם "חמאס", בתנאי שהתנועה תקבל את תנאי "הרביעייה".

באשר לעניין שחרור אסירים אמר אולמרט בראיון: "אני יכול לומר דבר אחד והוא שלפני ה- 25 ביוני, כאשר נחטף גלעד שליט, נפגשתי עם נשיא מצרים, חוסני מבארכ ועם עבדאללה, מלך ירדן. המסר הישיר שלי לאבו מאזן באמצעות שניהם וכן באמצעות מנהיגי ארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה, היה שכאשר אפגש איתו אשחרר אסירים פלסטינים בכמויות גדולות. אחר כם בא אירוע החטיפה של שליט לפני שהושלמו הנהלים הטכניים הדרושים להכנה לפגישה עם אבו מאזן, ובאופן טבעי הכל השתנה.

"האם אני יכול לשחרר אסירים לפני שישוחרר שליט? אני נותן לכם מילת כבוד שאני נותן גם לעם הפלסטיני ואתם רושמים כעת את מילותיי- אתם תופתעו מהמרחק הרב שאלך כדי לאפשר לבניכם לשוב לבתיכם. הגידו, 'די לחמאס!' ודי לקיצונים ולאלה אשר משאירים את בניכם בבתי הכלא משום שהם אינם מוכנים לשחרר חייל ישראלי שנחטף, למרות שאנחנו לא כבשנו ולו שעל אחד מאדמתה של רצועת עזה".

בהמשך הראיון שב אולמרט ופנה אל העם הפלסטיני: "הם
(הקיצונים) אוייבכם והם אלה שהרסו כל הזדמנות לכל הסדר אמיתי בינינו לביניכם. אני אומר פעם נוספת- אני מוכן לשחרר אסירים והייתי על סף שחרור אסירים רבים מבין אלה שנכנסו לבתי הכלא. אבל עליכם לשים לב, אל תחשבו שאשחרר את כל האסירים הללו, אם אנשי חמאס ימשיכו להחזיק את גלעד לשיט בשבי. בואו נשב ונדבר כמו בני אדם, זה כל מה שאני רוצה".

במסגרת הראיון גם מתח אולמרט ביקורת על תפקוד המצרים בציר פילדלפי ואי מניעת הברחת הנשק בתוך רצועת עזה. כשנשאל האם יסכים לקבל פקחים בינלאומיים בשטחים ובמיוחד ברצועת עזה, אמר: "אינני רוצה להיכנס לפרטי המשא ומתן, אך אומר דבר אחד- נסוגנו מעזה ועזה אינה בידיי. הסכמתי לסגת מרצועת עזה ומציר פילדלפי והסכמתי שהמצרים ישלטו על ציר פילדלפי וכן הסכמתי לפיקוח של פקחים אירופים על מעבר רפיח".

אולמרט, ראש עיריית ירושלים בעבר, נשאל גם על עתיד חלקה המזרחי של העיר. "נמצא את הדרך המתאימה לפתור את הבעיה הזאת", הבהיר. "אתם מכירים את מידת מחויבותי לירושלים ואת אהבתי לעיר הזאת, אולם אינני מתעלם לחלוטין מהרגשות ומהצרכים של התושבים המוסלמים בעיר. הר הבית יישאר פתוח בפני כל המאמינים לצמיתות משום שזוהי אמונתי. אני מאמין בהבנה הדדית, בשיתוף פעולה ובכיבוד של כל האמונות והדתות כחלק מחיינו, ולכן אני אומר- איש לא יוציא אתכם מהמקומות אשר אתם חיים בהם ואיש לא יוציא את הפלסטינים מהמקומות שהם חיים בהם".