כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם":אבו מאזן: באנאפוליס נדרש דיון בשלוש סוגיות: יישום המחויבויות הקודמות, בסיסי הסכם הקבע ולוחות הזמנים

(12/11/2007)

אבו מאזן: באנאפוליס נדרש דיון בשלוש סוגיות: יישום המחויבויות הקודמות, בסיסי הסכם הקבע ולוחות הזמנים 

(תרגום- מטה יוזמת ז'נבה)

קהיר- ד.ב.א: הנשיא מחמוד עבאס ציין בהצהרות שפורסמו אתמול את חשיבות יישום שלוש סוגיות כדי "שנצא מועידת אנאפוליס שבעי רצון".
עבאס הבהיר בשיחה לעיתון "אל-שרק אל-אוסט" הלונדוני, ש"קיימות שלוש סוגיות שחייבים להגשים: א. לסיים את עניין המחויבויות הקודמות. ב. הבהרה של ששת הסוגיות (סוגיות הסכם הקבע: מזרח ירושלים, הפליטים, ההתנחלויות, הגבולות, המים והביטחון).
עבאס הוסיף: "נכון שסוגיות אלו ברורות על פי "מפת הדרכים" (תכנית השלום של הקוורטט לשלום במזרח התיכון) ועל פי "יוזמת השלום הערבית", אך אין מנוס מלהבהיר את הסוגיות במסמך כדי שנוכל לעבור לסוגיה השלישית, שהיא המועדים ותחילת המו"מ וכיוצא באלו".
הנשיא הפלסטיני דיבר על אפשרות הדיון לגבי גבולות הגדה המערבית, ואמר: "אנו אומרים שהיקף הגדה המערבית הוא 6205 קמ"ר וזה השטח שאנו דורשים".
בנוגע לעזה- הרי שהעניין שלה חתום ואין לנו בעיה, ואנו נהיה מוכנים לחזור להסכמי הפסקת האש הקודמים, מפני שעניין זה לא נידון מזה זמן רב. כאשר נדון בעניין של עזה, נחזור למפות ולפרטים שהיו קיימים בזמן ההוא. אנו מכירים את הסיבות לתיקוני גבול פה ושם".
עבאס הבהיר: "בנוגע לגדה- השטח שלה שייך לנו, ואין לנו אפשרות לוותר עליו. ניתן לערוך שינויי גבול קלים פה ושם, זה דבר אפשרי, אך תמורת שטחים שווים בהיקפם ובערכם. אנו מוכנים לתיקוני גבול מצומצמים. עניין זה לא יידון היום, אלא כאשר נפתח את סוגיית הגבולות".
מכוון אחר, אמר עבאס: "התנאי לדיאלוג עם חמאס הוא שהיא תיסוג מהצעדים בהם נקטה. חמאס ביצעה הפיכה...המוסדות הפלסטינים יחזרו לרשות והשליטה הבלתי חוקית עליהם תסתיים ואחרי כן נשב לדון בעתיד המשותף שלנו יחד".
הנשיא הוסיף כי "בידי הרשות ידיעות על קיום פגישה בין מנהיגים מחמאס לבין הישראלים".