כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": יאסר עבד רבו: הרשות מתריעה בפני השלכות הריסת הבתים המתוכננת בסלואן

(24/02/2009)

סיקור עיתונות פלסטינית – יום ד', 24.2.09 

יאסר עבד רבו מתריע בפני תכנית הרס הבתים בסלואן ומתייחס לרעיון ה"שלום הכלכלי" של נתניהו
בתגובה לכוונת עיריית ירושלים להרוס 80 בתים בשכונת אל-בסתאן בסלואן דרש יאסר עבד רבו, מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, מהנשיא אובמה, להתערב מייד ובדחיפות כדי לעצור את מה שהוא כינה "טבח סלואן". עבד רבו דיבר ברמאללה "בשם ההנהגה הפלסטינית וכל אלו השואפים להשיג שלום אמת באזור", וקרא לפתוח בשביתה לאומית כללית ומקיפה בעזה, בגדה ובמזרח ירושלים ביום שבת הקרוב במטרה להגן על ירושלים המזרחית ועל סלואן. עבד רבו העביר פנייה גם למדינות ערב ולפזורה הפלסטינית, ולמוסדות העממיים והדתיים בשטחים ומחוצה להם, לקחת חלק בפעולות הזדהות עם תושבי ירושלים. עבד רבו טען כי פעולת הריסת הבתים המתוכננת בסלואן היא פעולת ה"טיהור" וההרחקה הקיבוצית הגדולה והמסוכנת ביותר מאז 1967. עבד רבו אמר שהרשות הפלסטינית מתריעה בפני התגובות שיהיו להריסת הבתים ולהשלכות הדבר. הוא אמר שתכנית ישראל נגד שכונת אל-בסתאן בסלואן מכוונת גם כלפי מסגד אל-אקצא, מאחר והשכונה צמודה למסגד. "מה שישראל עושה בימים אלו בירושלים הוא פלישה הדרגתית וכיתור מתמשך של מסגד אל-אקצא, בנוסף על פעולות החפירה המסוכנות מתחת למסגד", אמר עבד רבו.

לגבי הדיאלוג הלאומי, אמר עבד רבו שהמצרים העבירו הזמנות לפלגים הפלסטינים להשתתף במפגשים הראשונים של השיח ביום חמישי השבוע, כדי שבמהלך שבוע עד עשרה ימים יורכבו ועדות, שישובו עם תוצאות דיוניהן לוועידה הכללית לדיון.

עבד רבו הגיב בכעס לדברי בנימין נתניהו על "השלום הכלכלי": "הוא צריך לפתור את בעיותיה הכלכליות של ישראל בנפרד; אין לו קשר איתנו ולא עם הכלכלה שלנו. עליו לעזוב אותנו, הוא והכיבוש שלו. רק בדרך זו יושג השלום. לא הוא זה שיקבע את סוג ודרך השלום...המסר של נתניהו ברור: הוא אינו רוצה בפתרון שתי המדינות, ולא רוצה לעשות שלום באזור, אלא לייהד עוד ולבנות התנחלויות נוספות. ה"תרמית" של השלום הכלכלי היא הבל גמור שמעורר לעג, בעיקר כשישנם יותר מ- 600 מחסומים צבאיים, הקוטעים את דרכי הגדה, ישנה גדר ההפרדה, הנבנית ברגעים אלו בהם אומר השליח האמריקאי לאזור, ג'ורג' מיטשל, ש"צריך שלום אמיתי", כלומר נדרש פינוי הכיבוש מעל כל האדמה הפלסטינית, כולל מזרח ירושלים.
עבד רבו ציין שלא יתקיים מו"מ עם ממשלה ישראלית כלשהי שלא תתחייב כלפי מה שנקבע לגביה בהתאם ל"מפת הדרכים", וראשית כל עצירה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות, כולל ריבוי טבעי, יציאת כוחות הצבא מכל אזורי A, שיועברו לריבונות הרשות הפלסטינית בהסתמך על ההסכמים, ועקב כך חזרת הצבא לקווים בהם עמד לפני ה- 28 בספטמבר 2000. בנוסף לכך יש להסיר את מחסומי הצבא, ואת גדר ההפרדה". ("אל-איאם", 24.2.09)

שיחות הפיוס פלסטיני
שיחות הפיוס בין "פתח" ל"חמאס" עתידות להיפתח ביום ה', 26.2.09, ולהימשך יום אחד, במהלכו ימונו ועדות הפיוס, כך מסר נציג "פתח" בקהיר נביל שעת' לסוכנות "פראנס פרס". ועדות אלו צפויות להיפגש החל מהשבוע הראשון של מרץ. בכיר ה"חמאס" אסמעיל רדואן אמר ל"פראנס פרס" כי "חמאס עומדת על כך שהדיאלוג יצליח, אך אין מנוס מהכנת האווירה המתאימה, דבר שיכול להיעשות על ידי שחרור העצורים בגדה המערבית, והפסקת מסעות ההסתה דרך אמצעי התקשורת, בהם חלה החמרה במהלך הפגישות שנערכו לאחרונה בין "פתח" ו"חמאס" בקהיר".
שעת' אמר שדובר עם "חמאס" על מנגנון שחרור מדורג עבור העצורים בגדה וברצועת עזה, ופתרון בעיית ההתנכלות למוסדות החברה האזרחית בעזה.
בשונה מדיווח שנמסר אתמול על כך שהדיאלוג יכלול רק את "פתח" ו"חמאס", מסרו בכירים ב"חזית העממית" וב"ג'יהאד האסלאמי" שהם קיבלו הזמנות להגיע לשיחות בקהיר. ("אל-איאם", 24.2)

עבאס רוצה ממשלה עם חמאס שמכבדת את ההסכמים החתומים ופתרון שתי המדינות
עבאס אמר במשך ביקור בפראג שהממשלה הפלסטינית החדשה צריכה לכלול את "חמאס", וכי על זו לכבד את ההתחייבויות הנוכחיות בנוגע לתהליך השלום, בבחינת כיבוד פתרון שתי המדינות. הוא ביטא את רצונו בהשתתפות "חמאס" בממשלת אחדות לאומית, וכי תאמץ "חמאס" את עמדת הממשלה הזו ביחס להשגת השלום. עבאס: "הדרך היחידה לפתרון המשבר במזה"ת הוא דרך מו"מ לשלום". עבאס המשיך מפראג לנורווגיה שם ייפגש עם רה"מ הנורווגי.

הזירה הבינלאומית:
נשיא צ'כיה, וטיסלב קלאוס, אמר בפגישתו עם עבאס אתמול ש"צ'כיה והאיחוד האירופי צריכים לדון עם ההנהגה הרשמית של הפלסטינים" והבהיר כי האיחוד "לא שואף להתערב בענייני פנים פלסטינים".