כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אש"פ תומך בניהול מו"מ בזמן רגיעה וגם "תחת אש"

"אלאיאם" (31/12/2006)

אש"פ הדגיש כי לא קיבל כל הצעה ישראלית רצינית. יאסר עבד רבו סירב לקבל תוואי גבול המתבסס על תוואי גדר ההפרדה, כגבול שמפריד בין שתי המדינות. עבד רבו התבטא בנידון עקב פרסום דבר גיבושה של יוזמה ע"י ציפי ליבני. אמצעי התקשורת הישראלים העבירו מסר ממשרד רה"מ ומשרד החוץ הישראלים, כי ציפי ליבני לא מגבשת כל יוזמת שלום חדשה, ודבריה הינם בבחינת רעיונות כלליים בנושא. משרד רה"מ הישראלי מסר עוד כי לא יתכן מו"מ לשלום מבלי להפסיק את הטרור, וזאת בהתאם למה שמתחייב ממפת הדרכים.
ההבהרות האלו באו לאחר שעיתון "מעריב" פירסם ידיעה על פיה ציפי ליבני שוקדת דרך צינורות חשאיים במהלך הימים האחרונים על דחיפת יוזמת שלום חדשה בין ישראל לפלסטינים, שכוללת הצעה ישראלית לפתוח במו"מ מיידי העוסק בהסדר הקבע.
"מעריב" מסר כי: "תכנית השרה ליבני מתבססת באופן כללי על "יוזמת ז'נבה", והיא שואפת לחיזוק המחנה המתון בצד הפלסטיני, והסתה לשוליים של תנועות "חמאס" והג'יהאד האיסלאמי. מטרתה הסופית של היוזמה היא הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית. התכנית כוללת מוכנות ישראלית עקרונית לנהל מו"מ על פינוי התנחלויות בגדה המערבית.

אש"פ: לא קיבלנו
"מעריב" טען כי ליבני נפגשה ביום שני האחרון בחשאי עם שני הבכירים הפלסטינים, יאסר עבד רבו וסלאם פיאד, והציגה בפניהם את קווי הרוחב של יוזמתה, אלא שעבד רבו שלל את הקו העיקרי בהצעתה בשיחה שניהל עם רשות השידור הפלסטינית.

שרת החוץ הישראלית, ציפי ליבני, אמרה בראיון, שפורסם אתמול, כי היא מובילה יוזמת שלום חדשה בין ישראל והפלסטינים, שחותרת לטפל ברוב הסוגיות התלויות ועומדות, כמו למשל סוגיית הפליטים הפלסטינים.
ציפי ליבני אמרה בראיון ל"הארץ" כי היא איננה מדברת על חזון בלבד, אלא מדברת על תכנית מפורטת מבחינה מעשית. "אני לא חושפת בשלב זה את כל פרטי התכנית, אלא רק את מה שאני יכולה, ואני יודעת היטב מה צריך לעשות. החזון מחייב את קיומה של מדינת ישראל כבית לאומי ליהודים ולצידה מדינה פלסטינית שתהיה בית לאומי לפלסטינים, דבר שיקדם פתרון מלא לבעיית העם הפלסטיני והפליטים הפלסטינים". לבני הוסיפה: "חובתי המוסרית מכתיבה את הצורך ליישם תכנית זו. חזוני לגבי פתרון, המתבסס על שתי מדינות, אינו רק במובן של מתנה ישראלית לפלסטינים, אלא הוא משרת את האינטרסים הישראלים".

כל שיחות שלום בין ישראל והפלסטינים לא השיגו התקדמות מאז ינואר 2001, אלא שבחודשים האחרונים התעוררו תקוות חדשות, בעיקר עקב פגישת רה"מ הישראלי, אולמרט, והנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, בשבוע שעבר.

יאסר עבד רבו, שנפגש עם ליבני, שלל את דבר הצגת תכנית שלום חדשה. עבד רבו: "עד כה לא קיבלנו כל סימן להצעה ישראלית רצינית. אנו לא מקבלים את תוואי גדר ההפרדה כגבול זמני או קבוע."
לגבי ניהול מגעים בהיעדר הפסקת אש קבועה וממושכת, אמרה ליבני: "אמרתי בעבר בצל ממשלת שרון כי אנו לא נערוך ויתורים תחת אש, אך לא אמרתי שלא ננהל מו"מ תחת אש".

עבד רבו אמר בראיון מיוחד ל"אלאיאם" אתמול: "אין זה חשוב לאשר את דבר המפגש עם ליבני או להתכחש לו. החשוב הוא שלא קיבלנו עד כה כל יוזמה רצינית מהצד הישראלי, שמכילה מה שהתפרסם ב"מעריב", כלומר שמדינה זו תקום בשלב הראשון על בסיס תוואי הגדר, ואח"כ ידובר על הסדר הקבע. לו זה היה מוצע לנו הרי שעמדתנו היתה סירוב מלא, מפני שאנו סוברים שהגדר היא מעשה של התפשטות והתנחלות, שקורע את הגדה המערבית לשני חלקים, מבודד את ירושלים משאר רחבי הגדה המערבית, ועקב כך אנו לא נקבל את תוואי הגדר כגבול זמני או קבוע. הדגשנו יותר מפעם אחת שכל מי, שחושב שמודל הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים הינו מודל קל יותר להשגה ונוח לביצוע, משלה את עצמו לחלוטין". עבד רבו הבהיר: "יהיה קשה יותר לשאת ולתת על מודל של מדינה פלסטינית בגבולות זמניים, מאשר יהיה לשאת ולתת על פתרון קבע. זאת מפני שהפתרון הזמני אינו מכיל פתרון ואפילו לא תחילה של פתרון לסוגיה הפלסטינית. מודל המדינה הפלסטינית בגבולות זמניים מצמיח גוף גאוגרפי מעוות בגדה המערבית, שאין זה חשוב אם הוא כולל שטחים בסדר גודל של 70% או 80%. הגוף המעוות הזה מורכב מקבוצה של כברות אדמה מנותקות זו מזו ומוקפות בשליטה ישראלית, ומתקשרות ביניהן במנגנון קשר הכפוף לשליטה הישראלית על שערים, גשרים ותעלות". לגבי הצעתה של ליבני לנהל מו"מ גם בצל ירי, אמר עבד רבו: "אין מצידנו מניעה לערוך מו"מ בצל הפסקת האש הנוכחית. כמו כן אנו סוברים כי ישנו הכרח להמשיך במו"מ גם אם מתרחשת שבירה כלשהי של הפסקת האש. הכרחי שהמו"מ ימשך תחת כל נסיבות שהן, בין אם בזמן של הפסקת אש ובין אם נשברת הפסקת אש, וזאת מפני שאם צד כלשהו מסתייע בשריפת הפסקת האש כדי לשבש את המו"מ, הרי שהוא מקדם את המטרה של אלו שמתנגדים למו"מ. ישנם צדדים ישראלים, בעיקר בקרב מנגנוני הצבא, שחותרים לשיבוש המאמצים המדיניים, שמטרתם לייצב את הפסקת האש, ע"י הפסקת פעולות החיסולים והשבת המגורשים, ועוד פעולות מסוג זה בגדה המערבית. אלו בישראל שתומכים בהפסקת אש מוגבלת לרצועת עזה, ותומכים בהמשך הפעולות בגדה הם הגורמים לצחוק שנעשה מהפסקת האש הקיימת. בנוסף לכך ישנם צדדים פלסטיניים שלהם חשבונות פוליטיים פנימיים, והם משתמשים בירי הטילים על ישראל כאמצעי לניהול המאבק הפנימי הפלסטיני, ולא כאמצעי התנגדות לכיבוש, אשר במידה רבה אינו קיים ולא חזר לרצועת עזה".

בתשובתו לשאלה מה הוא חושב על טיוטת ההסכם שמיוחס לאחמד יוסוף, יועצו של רה"מ, אסמעיל הניה, כניסיון חדש של "חמאס" להיכנס לתחום של אש"פ ולהציע יוזמות שלום מדיניות, אמר עבד רבו: מאז עליית "חמאס" לשלטון שפתה ורמיזותיה באו בקנה אחד ובאופן דומה לרעיונות הקיימים בתכניתו של אחמד יוסוף. עבד רבו הוסיף ואמר כי במהלך ההתייעצויות על הרכבת ממשלתה הנוכחית ובמהלך הצגת נקודות מצעה העיקריות, לא התנגדה "חמאס" אף פעם לתכנית ההתכנסות שהציג אולמרט, יתר על כן הביעה את מוכנותה להתנהל יחד עם התכנית דרך האמירה כי תנועת "חמאס" לא תמנע מאיזשהו צד לסגת מחלק כלשהו בגדה המערבית. יחד עם זאת החשיבה "חמאס" את בניית הגדר כחזרה של ישראל מדבריה. ברור כי "חמאס" רואה במדינה בעלת גבולות זמניים תמורת הודנה כהישג וניצחון של דרכה, וטבעי שהיא מציעה זאת ואומרת שהיא אינה רוצה להכיר בישראל, אך המסמך מכיל הכרה עקיפה בישראל, מפני שמטרת כל פעולה מדינית היא הגעה לתהליך שלום כולל, לקשרים טבעיים ולהסכמים כלכליים ולתכניות, והמשמעות היא הכרה בישראל בבסיסו של דבר. חמאס רוצה לשכנע את המערב שיתנהל מולה כשותף, וזה כולל את אירופה וארה"ב.

בנוגע לכך שהנשיא, מחמוד עבאס, אימץ את המלצות "הועד הפועל" של אש"פ לערוך בחירות מוקדמות, טען עבד רבו שהקריאה לערוך בחירות מוקדמות היא המוצא היחיד מהבחינה הלאומית למצב הכפילות השלטונית. " יש לנו מצב של כפילות שלטונית לא רק בין הנשיא לממשלה, אלא גם מנגנוני שלטון שנאבקים ביניהם במישור הביטחוני. עבד רבו האשים את "חמאס" במילוי משרדי הממשלה והמוסדות הפלסטיניים באנשיה כדי לכפות את שליטתה על הרשות.
עבד רבו מחשיב את המאבק השורר בין "חמאס" ל"פתח" לא כמאבק על שליטה בתוך הרשות, אלא כמאבק לשליטה על הרשות. "במובן זה "חמאס" מתנהגת כמפלגה מהפכנית לגמרי, שרוצה להחליף את מנגנוני הביטחון בעזה במנגנוני ביטחון אחרים, ורוצה שפקידים המשתייכים אליה יחליפו את הפקידים האחרים. פעולה זו (של החלפת אנשים אלו באחרים וסילוק אנשים מתפקידיהם) היא פעולה של הפיכה, בכל מובן המילה, ולכן "חמאס" יוצאת עם יוזמות לשבירת המצור הבינלאומי והערבי בניסיון לבדוק האם קיים מי שיעזור לה להשלים את פעולת ההפיכה שלה".