כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס אל-ערבי": כינוס "מועצת המהפכה" של פתח לאור מחלוקות בין הדור הצעיר לותיק

(18/02/2009)

העיתון "אל-קודס אל-ערבי" מדווח (18.2) על הפגנת מחאה מחוץ למבנה המקאטעה בדרישה להרכבת הנהגת חירום חדשה לתנועת "פתח". במקאטעה התקיימו שיחות היום השני של כינוס "מועצת המהפכה" של הפתח, בהשתתפות מחמוד עבאס. ברקע לכינוס עמד פרסום של בכירים ב"פתח", שיצאו נגד מה שכינו "ההסתננות של סלאם פיאד ויאסר עבד רבו להנהגת התנועה וההשפעה על החלטותיה וגורלה", על אף ששניהם אינם חברים בה.
הפרסום התקיף את שני האישים באופן קשה, על כך שיאסר עבד רבו מונה לעמוד ברשות השידור והטלביזיה הפלסטינית, ולא איש "פתח". הפרסום התקיף את פיאד על כך שהוא "מרחיק את אנשי "פתח" מתפקידים בכירים ברשות, ופועל בהמשכיות לייבש את כל הכספים המגיעים לתנזים".

המוחים מחוץ למקאטעה העלו חמש דרישות, שהעיקריות בהן הן ההכרח להכין את התנאים לכינוס הועידה השישית של "פתח" בהקדם, והדרישה להרכיב "ועדת חירום", שתוביל את התנועה עד שתכונס הועידה השישית ותבחר הנהגה חדשה ל"פתח". דיוני "מועצת המהפכה" עוסקים במצב המדיני, במו"מ ובשיח הפלסטיני.

עיקר המחלוקות התגלעו בין הפלג הצעיר בתנועה ל"משמר הישן" שלה בדרישה להרכיב "ועדת חירום".
מאז ניצחון "חמאס" בבחירות בינואר 2006 והשתלטותה בכוח על רצועת עזה ביוני 2007, ארעו בתוך "פתח" חילופי האשמות בין הנהגות התנועה. פרשנים העריכו כי חילופי האשמות אלו הם הסיבה לדחיית כינוס הועידה השישית של "פתח" בהתחשב בכך שבעבר כינוס הועידה חשף סדקים במסגרות ההנהגה העליונה של התנועה. הדבר ארע בעיקר כשהמחלוקת הגיעה לרמת המנהיגים מייסדי התנועה, מה שהצית את המחלוקות בין מחמוד עבאס לפארוק קדומי מחדש, והביא לחילופי האשמות קשים ביניהם. במהלך מחלוקות אלו, התנצחו האישים על בימת התקשורת. קדומי אמר שעבאס "מזלזל בחיים הפוליטיים" ו"מקבל החלטות, שפוגעות באינטרס הלאומי, לבד". השתתפותו של קדומי בועידה בדמשק בה השתתפה גם "חמאס" הביאה את מקורבי עבאס לתקוף את קדומי, היכן שכינה אותו חכם בלעאוי כמי ש"אינו מייצג את "פתח".