כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

סיקור תקשורת פלסטינית 24.10

(24/10/2010)

סיקור מספר ידיעות מהתקשורת הפלסטינית 24.10.2010

יאסר עבד רבו אמר בתשובה לשאלה על האפשרויות העומדות בפני הפלסטינים במקרה של אי חידוש המו"מ עם ישראל כי פנייה לאו"מ היא אופציה אפשרית, מפני שאין מנוס מהעברת המערכה המדינית המתנהלת בין הפלסטינים לימין הישראלי, הנוקשה והקיצוני, לזירה רחבה יותר. (אל-איאם, 24.10)

הפובליציסט חסן אל-בטל עוסק ברעיון הפנייה לאו"מ וכותב כי "הפלסטינים מפתחים אופציה מדינית אסטרטגית, שכוללת את המוצא של פנייה למועצת הביטחון ולעצרת הכללית (תחת הדגל של "הקואליציה למען השלום"), בה היא (הקואליציה) תבטל את הרוב בן שני השלישים מהקולות ותשפיע על כל הצבעת וטו אמריקאית אפשרית במועצת הביטחון). בין אם אופציה זו היא גורם לחץ או תחליף מעשי, הרי שהפרמטרים הפלסטינים והבינלאומיים הפכו במהלך עשר השנים האחרונות אפשרות זו להכרחית ולמקובלת בעולם במידה ניכרת. זו אינה אופציה חד צדדית, כפי שטוענים הישראלים, מפני שהעולם שותף לה, בידיעה שהשאלה הפלסטינית נדונה בארגוני האו"מ באופן חוזר ונשנה. האו"מ הכיר בעצמאות ישראל, ועליו להכיר בעצמאות פלסטין.  מהי תגובתה הצפויה של ישראל, הנובעת מעזות מצח על פיה לא יכול שום צד לכפות את שרטוט הגבולות בין שתי המדינות? אותה תגובה ישנה משנת 1998, כלומר איום כלפי הפלסטינים לספח באופן חד צדדי חלקים נרחבים מהגדה המערבית". (אל-איאם, 24.10)

חבר הועד הפועל של אש"פ, נביל שעת, הציב את הפיוס הפנימי בראש סדר העדיפויות בזירה הפלסטינית: "מבלי לטפל בפילוג, לא נוכל לנהל מו"מ רציני עם הישראלים, וכמו כן לא נוכל לעמוד מול ישראל בצורה חזקה כשמצבנו הפנימי נעדר לכידות", אמר שעת, והוסיף לטעון כי הפילוג הוא תוצאה "של קשירת קשר ישראלית" שבוצעה על ידי כלים פלסטינים "כדי שישראל תשמור בידיה את הריבונות על שני הצדדים, באופן בו היא תהיה המרוויחה היחידה מהמצב". (אל-קודס, 24.10.10)

יועצו המדיני של אסמעיל הנייה, אחמד יוסוף, אמר לעיתון הירדני "אל-דוסתור" כי "כל הסכסוכים מסתיימים על ידי כך שיושבים על שולחן המו"מ, בין אם אתה המחזיק בתכנית ההתנגדות (תנועת חמאס) או המחזיק בתכנית ההסדר (הנשיא מחמוד עבאס)". ("כופיה פרס", 24.10.10)

אתר "כופיה פרס" מדווח על סקר דעת קהל שקיים "המרכז הפלסטיני ללימודי ושיח בין תרבויות" בשיתוף עם ארגון האנס זיידל הגרמני. הסקר נערך פנים אל פנים בין ה- 1 ל- 3 לאוקטובר 2010 בקרב 1,000 פלסטינים בין הגילאים 18 ל- 30 ועסק בעיקר בסוגיית הדמוקרטיה והממשל הנכון. בסוגיית התמיכה במפלגות אמרו 39.1% מהצעירים כי היו מצביעים ל"פתח", לעומת 9.8% שהיו מצביעים ל"חמאס", 3.9% ל"חזית העממית", 1.9% ל"מפלגת העם", 1.7% ל"יוזמה הלאומית", 1.5% לג'יהאד האיסלאמי, 1.2% ל"חזית הדמוקרטית" ו- 0.4% לפידא. 7.4% אמרו שהיו מצביעים לגורמים עצמאיים לאומיים, ו- 1.5% היו מצביעים לגורמים עצמאיים איסלאמיים. 30.8% מהנשאלים אמרו שהם אינם תומכים באף גורם מהפלגים והמפלגות שהוזכרו, ו- 0.6% אמרו שהם תומכים בגורמים שונים מאלו שהוזכרו.

בתשובה לשאלה "איזה מבין הדברים הבאים הוא החשוב ביותר בחייך?" אמרו 34.2% מהמשיבים כי השלום הוא הדבר החשוב בחייהם, 30.1% אמרו שזהו החופש, המשפחה – 11%, המצב הכלכלי – 12.2%, עבודה – 11.4%. 1.1% לא ענו על השאלה.