כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"הארץ": רה"מ לרייס: נפתח המעברים לחיזוק עבאס

יואב שטרן ואלוף בן, "הארץ" (05/10/2006)

5/10/06 מאת אלוף בן ויואב שטרן ל"הארץ"

רה"מ לרייס: נפתח את נמעברים לחיזוק עבאס

ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר אתמול לשרת החוץ האמריקאית קונדוליזה רייס, שישראל תפתח "בקרוב" את מעבר הסחורות קרני לרצועת עזה, ותפתח את מעבר רפיח לרגל הרמדאן. זאת, לאחר שרייס, שנועדה עם אולמרט במעונו בירושלים, ביקשה ממנו לפעול לחיזוקו של יו"ר הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס. שר הביטחון, עמיר פרץ, יעדכן הבוקר את רייס בפירוט על פתיחת המעברים. רייס ביקשה לקדם את תוכניתו של המתאם הביטחוני האמריקאי בשטחים, הגנרל קית דייטון, לשדרוג מעבר קרני בשיתוף פקחים בינלאומיים, בדומה להסדר שהונהג ברפיח.

אולמרט חזר באוזני רייס על הבטחתו לפגוש את עבאס "בלי תנאים מוקדמים". רייס אמרה, שעבאס ביקש שישראל תשחרר אסירים לקראת הפגישה, אך אולמרט דחה את הבקשה. לדבריו, "עם כל הרצון לסייע, לא אסכים לשחרור אסירים פלשתינאים לפני שגלעד שליט יוחזר לישראל. שחרור כזה רק יביא את החמאס להגדיל את דרישותיו בתמורה לשחרור גלעד".

בשיחה בין רייס ואולמרט נידונו המצב הפנימי החמור ברשות הפלשתינית, הודעת עבאס על הפסקת השיחות עם חמאס להקמת ממשלת אחדות, ודרישתו שכל ממשלה פלשתינית תקבל את תנאי הקוורטט (הכרה בישראל, כיבוד ההסכמים הקודמים והתנערות מהטרור). נידונה גם הפשרת כספי המסים של הרשות הפלשתינית, המוקפאים בישראל מאז עליית חמאס לשלטון. אולמרט הבטיח שישראל תציג רעיונות לניצול הכספים לסיוע הומניטרי, למשל לבתי חולים. הצעה כזאת הועלתה כבר לפני כמה חודשים, אבל לא מומשה.

אולמרט סיפר לרייס שבשיחתו עם ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, לפני כמה שבועות בירושלים עלו רעיונות לשיפור איכות החיים של הפלשתינאים, ולישראל יש עניין רב בכך, אבל "לא נכון שאנחנו נוביל את המהלך".

חמאס דחה אתמול את האולטימטום בן השבועיים שהציב לו עבאס לסיום המגעים על הקמת ממשלת אחדות פלשתינית. ראש הממשלה איסמעיל הנייה אמר אתמול לכתבים בעזה: "צריך לעקור מן השורש את הדיבורים על קביעת מסגרת זמן לדיאלוג". מוקדם יותר אתמול אמר עבאס: "אנחנו נבחן כיצד להתמודד עם המצב במהלך השבועיים הקרובים".

עבאס אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שערך אתמול ברמאללה עם שר החוץ של באחרין חאלד בן אחמד אל-חליפה. הוא הוסיף, כי "אין בינתיים כל סימנים לחזרה לדיאלוג הנוגע להקמת ממשלת אחדות" ורמז כי הוא עשוי להשתמש בסמכויות שמעניק לו החוק הפלשתיני, ובהן פיזור הממשלה הנוכחית, "בזמן המתאים".

עבאס חזר אתמול על הדרישה ולפיה הממשלה שתקום צריכה לקבל על עצמה את כל ההסכמים שעליהם חתמה הרשות הפלשתינית או אש"פ. על הפרק עומדת כרגע ההצעה להקים ממשלת טכנוקרטים או עצמאים אשר לא ישתייכו לחמאס או לפתח, ושממשלה זו תקבל על עצמה את ההתחיבויות שדורשים ממנה בקהילה הבינלאומית. בכיר חמאס בדמשק מוחמד נזאל הכריז אתמול, כי הוא לא רואה אפשרות קרובה להקמת ממשלת אחדות משום שזו נדרשת להכיר בישראל ולהפסיק את האלימות.

בנושאים אלה דן אתמול עבאס עם רייס, שביקרה ברמאללה. לדברי רייס, חלק גדול משיחתם התרכז באופן שבו תתמוך ארצות הברית בעבאס. במהלך ביקורה במדינות האזור הדגישה רייס, כי היא מעוניינת לחזק את הגורמים המתונים באזור, שעבאס הוא חלק מהם. היא קראה להקמת ממשלה פלשתינית חדשה. "הפלשתינאים צריכים ממשלה שתוכל לספק את צרכיהם ותכיר בתנאי הקוורטט", היא אמרה. במסיבת העיתונאים הביעה שרת החוץ את צערה על כך שחלק גדול מן הפלשתינאים צם בחודש הרמדאן בלא צרכים בסיסיים. "הבטחתי לעבאס להכפיל את מאמצינו לשיפור תנאי החיים", היא אמרה.

ביקורה של רייס התקבל בתגובות קרירות מצד ראשי חמאס. הנייה האשים אותה כי ביקורה בא לשרת את ישראל משום שהיא "רוצה למיין את מדינות האזור".

היום אמור שר החוץ הקטארי, חמד בן ג'אסם אל-תאני, להיפגש בדמשק עם יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. נזאל אמר אתמול כי קטאר, סודאן ותימן ניסו לתווך בין עבאס למשעל, אך אבו מאזן התנה פגישה שלו עם משעל בהתנצלותו. עבאס מתכוון להתבטאות של משעל בנאום שנשא במחנה הפליטים ירמוק שליד דמשק, ובה האשים כי הוא "קושר קשר" נגד העם הפלשתיני.