כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אלקדס": החייאת תהליך השלום היא צורך דחוף

"אלקדס" מאמר מערכת (24/08/2006)

הדברים שנמסרו על ידי אבראהים ג'מברי, ראש המדור המדיני באו"מ, מול מועצת הביטחון של האו"מ, סביב המצב הקשה בשטחים הפלשתינים הכבושים, שנובע מהמצור ומההחרפה הצבאית הישראלית בתחומים המדיני, הצבאי, הכלכלי ואפילו החברתי, בשל חשיבותם ובשל החומרה הרבה שלהם, מוסרים לנו דברים אלו מה תהיה התוצאה, אם לא ניישב את העניינים מהר ככל האפשר.
חשיבות הדברים שמסר בכיר האו"מ נובעת מכך שהוא מספק לעולם כולו תמונה ברורה וגלויה של הנסיבות הקשות בהן נתון העם הפלשתיני תחת הכיבוש בכל התחומים, כשהוא אומר כי המצב הכלכלי והמדיני של הרשות הפלשתינית נמצא בנסיגה מתמשכת בכוח מזה כמה חודשים, ובעיקר מאז ניצחון תנועת חמאס בבחירות ב- 25 לינואר, כשהוא מבהיר כי מאז נפגע תהליך השלום, עליו משקיף הקוורטט הבינ"ל בדממה מוחלטת.
בכיר האו"מ מייחס את הסיבה לנסיגה בתחום הכלכלי והמדיני לכך שישראל מונעת את העברת כספי המיסים, המגיעים לפלשתינים, ומגיעים ליותר מ- 500 מליון דולר. ישראל מקבלת חיזוק לדרכה זו מצד המצור הכלכלי, שמטילות מדינות רבות על העם הפלשתיני, מצור שעצר את התמיכה של מדינות המערב לרשות, והביא לידי כך ש- 160 אלף פקידים אינם מקבלים משכורות מזה כמה חודשים.
הפסקת העזרה החיצונית הביאה לידי כך ששיעור העוני בתוך החברה הפלשתינית גבר, וזאת לצד עליה גדולה במספר המובטלים, שגרמה לעצירת העבודה בפרוייקטים של בניה.
במישור המדיני לא הושגה כל התקדמות לעבר יישום חזון מדינה פלשתינית ומדינה ישראלית, המתקיימות זו לצידה של זו בשלום וביטחון, מצב שנובע מכך שישראל מסרבת למלא אחר התחייבויותיה והבטחותיה תחת אמתלות וטענות מופרכות, ונוקטת במדיניות יחידנית בטענה כי לא קיים שותף פלשתיני לשלום.
חומרת הדברים של בכיר האו"מ נובעת מבהירות הכרזתו על כך שישראל הורסת את הזדמנויות השלום, ומכך שהוא הביע את חששו מכך שההחרפה הצבאית הישראלית המתמשכת נגד העם הפלשתיני תביא לידי החרפה באלימות הפלשתינית ולידי פעולות ישראליות צבאיות קשות יותר ממה שננקטו עד כה.
בדבריו הזהיר ג'מברי מתוצאה מרה, שתקשיח את העמדות, בשל המצב המתמשך של ההסלמה הצבאית הישראלית, שהביאה ועודנה לידי נפילת מאות הרוגים ואלפי פצועים, מעבר להרס ולחורבן שפגע בתשתיות הפלשתיניות עקב כך. הוא הדגיש באותו הזמן את ההכרח למתן דחיפה בין לאומית לשלום במזרח התיכון אחרי שנה של נסיגת תהליך השלום באזור בכל קנה מידה.
אנו עודנו פונים באותו כוון בו ביקשנו וכתבנו שוב ושוב, שהמשך הפעולות הצבאיות של ישראל נגד עמנו בגדה ובעזה לא מאפשר לה להשיג את השלום, אלא להיפך, והרי שמצב הדברים הופך להיות מסובך יותר ומוביל להצתה של מלחמות במתכונת המלחמה בין ישראל וההתנגדות הלבנונית.
מכאן הרי שאין ברירה העומדת מול ישראל והעולם מלבד החייאת תהליך השלום הקיים על בסיס האמת והצדק, למען פתרון כל בעיות האזור, שבראשן עומדת הבעיה הפלשתינית, באופן שיערוב לחזון שתי המדינות.