כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

אלאיאם: מרקל: קיימת הזדמנות יקרה מפז לחידוש תהליך השלום

אלאיאם (08/01/2007)

מרקל: ישנה הזדמנות יקרה מפז לחידוש תהליך השלום
רייס חשופה ללחצים אירופאים לריכוז המאמצים בניסיון לפתור את הבעיה הפלסטינית 

וושינגטן- א.פ.ב- שרת החוץ האמריקאית, קונדוליסה רייס, מתכוננת להגיע למזרח התיכון בזמן בו וושינגטון נתונה ללחצים אירופאיים שדורשים ממנה להחיש את המאמצים בניסיון לפתור את המשבר הישראלי-פלסטיני.

בין אם היתה זו יד המקרה ובין אם תוצאה של הסכם מקדים, הרי שאנג'לה מרקל וחבייר סולאנה הגיעו לוושינגטון על מנת להזכיר לממשל בוש, הטובע ומנסה אסטרטגיית התעוררות חדשה בעיראק, את מידת החשיבות הדוחקת לטיפול בתיק הפלסטיני.

מרקל אמרה ביום חמישי בעקבות פגישה עם השניא, בוש, בבית הלבן: "עלינו לחתור פעם אחר פעם להגיע לתוצאות בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני".
קנצלרית גרמניה הביעה את הערכתה כי חידוש הדיאלוג בין הישראלים והפלסטינים יאפשר הזדמנות "יחידה במינה" להנעה מחדש של תהליך השלום.
מרקל אמרה בראיון לערוץ הטלביזיה הגרמני ז.ד.פ: "בהסתמך על השיח בין רה"מ הישראלי והנשיא הפלסטיני אכן יש לנו עכשיו הזדמנות יחידה במינה להתקדם בתהליך השלום.
מרקל אישרה כי רייס תגיע "בסוף השבוע הבא" למזרח התיכון והוסיפה "אחרי ביקורה נראה מה יוכל הקוורטט לעשות".
הבעיה הפלסטינית ניצבה בראש השיחות שניהל סולאנה עם רייס וכמו כן עם עוזרה המיוחד, ג'ון נגרובנטי, עימו נפגש סולאנה ביום שישי. סולאנה אמר לרייס בבהירות: "מבין כל הבעיות הקיימות במזרח התיכון עלינו להתרכז בטיפול בבעיה הפלסטינית". דברים דומים אמר נציג אירופאי בכיר, שביקש שלא לנקוב בשמו. אותו נציג אמר: "מוטב לנו למהר לפתור את משבר תהליך השלום. הדבר יטיב עם הפלסטינים, יטיב עם הישראלים, וכמו כן עם ארה"ב, מפני שערכה בעיני הערבים והאירופים יעלה כתוצאה ממעורבותה בפתרון הסכסוך".
למרות שמועד ביקורה של רייס באזור לא יצא סופית לתקשורת, הודיע מחמוד עבאס כי היא תגיע ב- 13 וב- 14 לינואר.
מאז קריאתו ב- 2003 להקמת מדינה פלסטינית לא הקדיש בוש מאמצים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ברכזו את מאמציו במלחמה בעיראק. כמו כן ברעיון המדינה הפלסטינית "אין כל חדש" כפי שהתבטא הבכיר האירופי.
לטובת יצירת השפעה נוספת באזור רוצים האירופים להחיות את פעולת הקוורטט לענייני המזרח התיכון. (הקוורטט כולל את ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"מ). תכנית "מפת הדרכים" שטרם יושמה נתמכה ע"י הקוורטט.
כמחווה של רצון טוב תיאר בוש את מפגש הקוורטט המתוכנן כ"רעיון טוב". הקוורטט צפוי להתכנס ב- 25 לינואר בפריס בשולי כינוסה של הועידה הבינלאומית למתן סיוע ללבנון, שרייס אישרה את השתתפותה בו. השתתפות זו מהווה סימנים ראשונים נוספים בכוון האירופאים, הגם שוושינגטון קיבלה בריפיון ואדישות את רעיון כינוס הועידה הזו.

הקוורטט החליט לפני שנה לקטוע את הסיוע לממשלה הפלסטינית בראשות חמאס, כל עוד זו לא נענית לשלושה תנאים: הכרה בזכות קיומה של ישראל, התנערות מאלימות, וכיבוד ההסכמים שאושררו טרם עליית התנועה לשלטון.
אלא שהתוצאה המצערת של החלטה זו לגבי הזירה הפלסטינית הניעה את האירופאים להקים מנגנון כספים לחידוש הסיוע תוך כדי איגוף של חמאס.
האירופים האיצו בנשיא בוש, שמסיים את תקופת כהונתו השניה בשנה הבאה, בכך שהזמן עשוי שלא להספיק להנעת השיח בין הישראלים לפלסטינים.
סולאנה אמר: "יש להנהגה הזו רק שנתיים. נוכל לקצור במהלך השנתיים הבאות רק מה שנזרע במהלך ששת החודשים הבאים".