כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עבד רבו: "נתניהו דיבר על מדינה פלסטינית ואחר כך רוקן אותה מתוכנה"

(15/06/2009)

התייחסויות של יאסר עבד רבו ושל סאיב עריקאת לנאום נתניהו מתוך "אל-איאם", 15.6.09 

הרשות הפלסטינית אמרה כי נאום ראש הממשלה הישראלי נתניהו נחשב כ"טרפוד כל יוזמות השלום ופתרון הסכסוך" באזור, וסטירת לחי לנשיא האמריקאי אובמה. מזכ"ל ה"ועד הפועל" של אש"פ, יאסר עבד רבו, אמר כי מטרת נתניהו דרך נאום זה היא כי "מדינת פלסטין תהיה מדינת חסות של ישראל, כאילו הוא רוצה שהפלסטינים יצטרפו לתנועה הציונית". עבד רבו אמר לסוכנות פראנס פרס: "נתניהו דיבר על מדינה פלסטינית ואחר כך רוקן אותה מתוכנה; מפני שאיננו מוצאים עצירה של ההתנחלויות". עבד רבו הוסיף כי "הנאום של נתניהו על מדינה יהודית דרכו הוא רוצה מהפלסטינים שיצטרפו לתנועה הציונית נותן ביטוי להנחה מוקדמת שלו לגבי פתרון בו אין זכויות לפליטים, ירושלים המזרחית אינה בירה של פלסטין, ואין כל צורה של ריבונות למדינה הפלסטינית". 

סאיב עריקאת אמר ל"אל-איאם" כי "אילו יחכה נתניהו אלף שנה, לא ימצא פלסטיני אחד שיקבל את העמדות עליהן דיבר בנאומו". עריקאת הוסיף: "זה אינו שותף בתהליך השלום. אנו מבחינתנו רוצים בשלום וחותרים לשלום, אך אומרים לנתניהו ולישראלים כי השלום עימנו לא יושג בכל מחיר; השלום שלנו יתבסס על: נסיגת ישראל לקווי ה- 4 ביוני 1967, הקמת המדינה הפלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית, פתרון סוגיות הסכם הקבע, ובראשן סוגיית הפליטים בהסתמכות על החוק הבינלאומי והחלטה 194 ושחרור כל העצורים. לעולם לא תהיה משוואה אחרת לשלום מלבד זו".
עריקאת החשיב את נאום נתניהו מאתמול כנאום שמהווה "התנגדות מוחלטת לעיקרון שתי המדינות על גבולות 1967; סירוב לחדש את המו"מ על הסכם הקבע בנוגע לסוגיות ירושלים, הגבולות, ההתנחלויות, הפליטים, המים והביטחון; סירוב לעצור את פעולות ההתנחלות כולל את הריבוי הטבעי; וסירוב לקבל את חזון הנשיא האמריקאי אובמה".
עריקאת הוסיף: "ההסבר למה שאמר נתניהו הוא שאחרי שירושלים תהיה בירת ישראל, ואחרי השלמת בניית הגדר וההתנחלויות, הרי שמה שיישאר הוא שטחים מבודדים בגדה המערבית ועזה. (הגישה של נתניהו) אומרת שהמרחב האווירי של שטחים אלו יהיה תחת שליטה ישראלית; המעברים יהיו תחת ריבונות ישראלית; הגבולות יהיו תחת ריבונות ישראלית, ואם ירצו הפלסטינים להכריז מתוך השטח המבודד שלהם על דגל והמנון לאומי, אז הם יוכלו לעשות כן".
"עקב כך, הכוון ברור מאד, והבהירות שלו מתבטאת בהתנגדות שלו לפתרון שתי המדינות, וכלפי הלגיטימציה הבינלאומית, מפת הדרכים ויוזמת השלום הערבית, בנוסף על כך שהוא זלזל בכל מדינות ערב כאשר הזמינן לפתוח את צינורות הגז, ההשקעות ולכונן יחסים נורמליים אחרי שהכריז כי ירושלים תישאר בירה מאוחדת ונצחית של ישראל וגילה התנגדות לפתרון שתי המדינות".
עריקאת טען כי "נאום זה מופנה כלפי הרשות הפלסטינית באופן כולל דרך התנגדות לתכנית הלאומית הפלסטינית. אני מקווה שהפילוג השורר מזה שנתיים יסתיים; מפני שאני מתאר כי הנאום של נתניהו ב- 14 ביוני לא תוזמן במקריות" (עריקאת אמר זאת מתוך התייחסות להפיכה של "חמאס" בעזה שארעה באותו יום).