כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס אל-ערבי": שר החוץ הסעודי: כישלון הועידה יסיים כוון אחד ויתחיל כוון חדש במזה"ת

(27/11/2007)

לחצים אמריקאים לקיום מפגשים ערבים- ישראליים באנאפוליס:
תחילת המו"מ על מצב הקבע מחר בוושינגטון. אל-פייצל מחשיב את הועידה כנקודת מפנה
וושינגטון- לונדון- "אל-קודס אל-ערבי"- סוכנויות:
היום יפגשו בכירים ישראלים ופלסטינים ובכירים מחמישים מדינות וארגונים, ביניהם 16 נציגי מדינות ערב, תחת הזמנתו של הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש.
אתמול נמשכו המפגשים בין שתי המשלחות, הפלסטינית והישראלית, בוושינגטון במטרה לסכם על מסמך משותף.
אחד מחברי צוות המו"מ הפלסטיני אמר כי מסמך ישראלי-פלסטיני משותף יפורסם במהלך מפגש אנאפוליס, כדי לשמש בסיס למו"מ העתידי לשלום, תוך כדי כך שהוא הצביע כי המו"מ להסדר קבע יתחיל ביום רביעי.
חבר צוות המו"מ יאסר עבד רבו אמר שהמסמך יגדיר את קווי היסוד של המו"מ- כלומר "מפת הדרכים" וההחלטות הבינלאומיות- ואת המהלכים, שעל פיהם יתנהל המו"מ אחרי אנאפוליס. עבד רבו ציין גם שהמו"מ לגבי מצב הקבע של השטחים הפלסטינים יפתח רשמית ביום רביעי בוושינגטון, יום אחרי המפגש הבינלאומי, בנוכחות הנשיא עבאס.
מרק רגב, דובר משרד החוץ הישראלי, אמר בעניין זה שצוותי המו"מ השיגו התקדמות חשובה בכוון ההגעה למסמך משותף.
במאמצי ההזדמנות האחרונה דיברה שרת החוץ קונדוליסה רייס בערב יום ראשון עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני, אחמד קריע, והישראלי, ציפי לבני, בניסיון להוציא מהם מסמך משותף.
ארוחת ערב זו בה נאמרו הדברים באה בעקבות פגישה שנמשכה יותר משעה בין קריע ולבני.
הנשיא הפלסטיני אמר לנשיא האמריקאי כי יש לו תקווה גדולה ששיחות השלום באנאפוליס יובילו להסכם שלום בין ישראל והפלסטינים.
עבאס אמר במהלך פגישתו בבית הלבן: "יש לנו תקווה גדולה שנצא מהועידה עם תחילתו של מו"מ נרחב סביב סוגיות הסכם הקבע כדי להגיע להסכם שלום בין ישראל והעם הפלסטיני".
לפני כן נפגש בוש עם רה"מ הישראלי אולמרט. אולמרט אמר לנשיא האמריקאי כי הועידה הזו שונה מאחרות בשל ריבוי המדינות המשתתפות בה, וכי הוא מקווה שהיא תוביל לפתיחת תהליך מו"מ רציני בין ישראל והפלסטינים.
מצידו החשיב שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייצל, בריאיון שהתפרסם במגזין "טיים", במהלך כינוס ועידת אנאפוליס לשלום במזרח התיכון, כי מפגש זה מהווה מפנה עם סכנה מדך שהעימות הבא יהיה מסוכן מאד, וכן אמר שמאבק צבאי עם איראן יהיה אסון לקהילייה הבינלאומית ולמדינות האזור.
אל-פייצל אמר בתשובה לשאלה בנוגע לתוצאות האפשריות של כישלון מפגש אנאפוליס כי הוא סובר כי מפגש זה הוא צומת מעצם קיומו, והמאבק הבא יהיה מסוכן מאד, שכן ראינו את השלכות הדבר (מקודם), ומן הראוי שישראל באופן ספציפי תדאג מכך. מקצת נקודות חולשה התגלו אצלה בהרפתקה שלה בלבנון (מלחמת לבנון 2006) וזה דבר שידוע לאנשים.
"אני חושב שניתן לומר שזו ההזדמנות האחרונה, ואם היא לא תתאפשר אז המצב יוביל לסיום כוון אחד ותחילתו של כוון חדש במזרח התיכון, כוון שגורם לדאגה רבה.
השר הסעודי ציין כי ארצו סוברת שלא רק שאלת הגרעין האיראני יכולה להיפתר בדרכי שלום, אלא הסעודים גם פועלים למימוש מטרה זו ומקווים כי ניתן יהיה להימנע ממאבק זה, שכן מאבק באזור הזה יהווה אסון לקהילייה הבינלאומית ולמדינותיה.
השר הסעודי הוסיף כי איראן היא מדינה שכנה, שארצו מקווה כי תחיה בשלום ויציבות עימה, אך דבר זה מחייב התחייבות משני הצדדים (הסעודי והאיראני), ומן הראוי שהאיראנים ישאפו לכך גם. המבחן לגבי איראן יהיה דרך ההתנהגות שלה עם עיראק.
אל-פייצל ציין כי הססנות סעודיה לגבי השתתפות באנאפוליס נובעת מחששותיה לגבי כישלון ומהשלכות האירועים האפשריים אחרי הכישלון.
אל-פייצל אמר בהבהרה כי ארצו פעלה בכל הרצינות לטובת אסטרטגיית השלום, ושכנעה את עמה באסטרטגיה זו. אם יתרחש כישלון, יפנו האנשים את גבם לאסטרטגיה זו, וללא ספק הכישלון ידחוף לכוון של רדיקאליזציה וללא ספק הוא יאפשר לקיצוניים אמצעים חדשים לגיוס אנשים.
אל-פייצל חזר ואמר כי לא יהיו לחיצות ידיים באנאפוליס עם הבכירים הישראלים.
הוא הזהיר מכך שהערבים לא יקבלו על עצמם "הסכם וורסאי" כפוי, והם אינם רוצים שלום שיהיה רק זרז למלחמות הבאות.