כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

תכנית פלסטינית להעסקת אסירים משוחררים ופועלים מההתנחלויות

(26/05/2010)

ב- 9.2.2010 אמר רה"מ בנימין נתניהו במפגש עם שגרירי האיחוד האירופי בישראל "אנו מוכנים לעשות הרבה דברים שישפרו את החיים ביהודה ושומרון, אבל מצפים קודם כל לתזוזה בצד הפלסטיני"..."אנחנו שוקלים גם שחרור אסירים אבל כידוע זה נושא שרגיש בישראל בשל סוגיית גלעד שליט והדבר תלוי בתזוזה מדינית של הפלסטינים". (ברק רביד, "הארץ", 9.2.2010).

הפלסטינים פועלים, מסתבר, הן בתכנון קליטת אסירים משוחררים והן במישור המדיני. העיתון "אל-איאם" מדווח ב- 26.5.2010 אודות תכנית של שר החקלאות, ד"ר אסמעיל דעיק, בשיתוף עם "משרד האסירים והמשוחררים" שמטרתה למצוא תעסוקה ל- 2,000 אסירים מבין אלו שנעצרו לתקופה שאינה עולה על 5 שנים. ההצעה הועברה לממשלה ולעומד בראשה לדיון והחלטה בעניינה. שר החקלאות הבהיר כי התכנית תכלול מתן הלוואות לאסירים המשוחררים לטובת השבחת אדמות פלסטיניות וניצולן להגדלת היבול.

בעוד נתניהו מייחל לשינוי מדיני אצל הפלסטינים, אנו רואים שר בכיר בממשלתו מתנער משינוי המדיניות הישראלית, ומתנגד להקפאת הבנייה בהתנחלויות: אלי ישי: "אין, לא היתה הקפאת בנייה בירושלים, וגם לא תהיה כזאת. הממשלה לא התקפלה מול האמריקאים, ותבנה בכל מקום" ("הארץ", 13.5, מתוך ביטאון ש"ס, "מיום ליום").

שלושה ימים קודם לכן ולאחר שהפלסטינים הסכימו לחדש את המו"מ עם ישראל באופן לא ישיר, הצהיר מזכ"ל "הועד הפועל" של אש"פ, יאסר עבד רבו, כי "הפלסטינים מסרבים להעניק לישראל את האפשרות לשלב בין המו"מ לבין הבנייה בהתנחלויות" (אל-קודס, 10.5.2010). עבד רבו אמר את הדברים בהתייחסות לפעילות הבנייה בשכונת ראס אל-עמוד בירושלים, שהחלה לאחר ההחלטה על חידוש המו"מ.

בישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת מה- 22.3.2010 אמר חה"כ זאב אלקין בדיון על החרם הפלסטיני על מוצרים מההתנחלויות: " ההנהגה של הרשות הפלסטינית, הדבר האחרון שמעניין אותה הוא רווחתו של התושב הפלסטיני. זה ממש לא מעניין אותה". (http://www.knesset.gov.il/protocols/data/rtf/kalkala/2010-03-22-02.rtf)

האמנם כך? פרסום בעיתון "אל-איאם" מראה אחרת: ב- 26.5.2010 נמסר כי התכנית השנייה של משרד החקלאות הפלסטיני כוללת העסקה של 6,500 פועלי חקלאות, שרובם עובדים באופן עונתי בהתנחלויות, והינם בעלי ניסיון רב בחקלאות. נמסר כי הוקצו 18 מיליון דולר למלאכת קליטת אותם חקלאים בתכניות חקלאות מקומיות, בין אם דרך העסקה ישירה ובין אם על ידי מתן הלוואות לצורך הקמת חוות חקלאיות ייחודיות. טיוטה של התכנית הוגשה לועדת השרים הנוגעת בדבר. ד"ר דעיק אמר שכעת מכינים תכנית עבודה משלימה בשיתוף כל משרדי הממשלה לקליטה של על הפועלים בהתנחלויות בכל המגזרים. מספר פועלים אלה מגיע ל- 20,000 בקירוב. שר החקלאות: "ישנה אפשרות להכפלת התוצרת החקלאית, ולהפיק תועלת מההון האנושי החקלאי הפלסטיני, שהינו מאומן ובעל הכשרה, ועובד בחקלאות בתוך ההתנחלויות".הדברים נאמרו במסגרת פגישה שקיים דעיק עם נציגים של ארגונים הפעילים בתחום החקלאות ונציגי ארגונים בינלאומיים בעלי זיקה לתחום. השר דן עימם באפשרות לספק הזדמנויות עבודה לפועלים בהתנחלויות במגזר החקלאי, להגן ולעודד את הייצור הפלסטיני וליישם את החוק המחרים את מוצרי ההתנחלויות".