כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

כיצד המהלך האירופי בלוב ישפיע עלינו? יוסי ביילין במאמר לישראל היום

(23/03/2011)

 ישראל היום, 23.3

אירופה ולוב: השלכות מדיניות עתידיות

יוסי ביילין

לכאורה מה שקרה בפאריס בשבת בארמון האליזה לא קשור בנו. מנהיגים מ22- מדינות ישבו סביב שולחן בבית מגוריו של נשיא צרפת והחליטו כיצד ליישם את החלטת מועצת הביטחון בדבר מניעת טיסות בשמי לוב. אבל ייתכן מאוד שמה שקרה שם היה בעל השלכות מרחיקות לכת על ישראל ועל מדיניות ממשלתה. העובדה שהפיסגה הזו התקיימה בפאריס היא אולי כל הסיפור על רגל אחת.

ראשית מנהיגי המדינות הגדולות של אירופה החליטו שהם אינם מוכנים להמשיך לנטרל את עצמם ולהמתין להשגת ההסכמה בקרב 27 חברות האיחוד האירופי. הם יודעים שההסכמה הזו היא תמיד גם לאחר שהתקבלה חוקת ליסבון המכנה המשותף הנמוך ביותר. המכנה המשותף הנמוך ביותר הוא כמעט תמיד העדפה של "שב ואל תעשה" על פני "קום ועשה." העובדה שהפיסגה התקיימה בפאריס ולא בבריסל ושהמנהיגים הפתטיים של האיחוד האירופי הרמן ואן רומפוי והברונית קתרין אשטון נאלצו להטריח עצמם עד לעיר האורות אומרת שסרקוזי קמרון ומרקל אינם מוכנים להיות שבויים בידי רוב בלתי רלוונטי או בידיה של זהירות דיפלומטית נצחית המשתקת את אירופה כבר שנים ארוכות.

שנית העובדה שהפיסגה לא התקיימה בשדרות פנסילבניה 1600 ושהנשיא אובאמה שהה באותה שעה בברזיל אומרת שהממשל האמריקני הנוכחי אינו אובססיבי ברצון להנהיג את העולם. הוא מוכן לאפשר לאירופה לומר את דברה ולא רק כסרח עודף מובן מאליו של ארה"ב. משמעות הדברים הללו מבחינתנו היא כי ארה"ב עשויה לוותר גם על ניווט המהלך המזרח-תיכוני. דרישתה לשלושה חודשים נוספים של הקפאת בנייה חלקית בהתנחלויות נענתה בשלילה על ידי ממשלת ישראל.

זה יותר משנתיים שאין כל משא ומתן בין ישראל לפלשתינים לבד מכמה דילוגים חסרי משמעות של ג'ורג' מיטשל. לאובאמה אין כנראה עניין להיכנס לעימות מתמשך עם נתניהו. את החלל שנוצר עם משיכת ידיה של ארה"ב מהניסיון לפתור את הסכסוך באזורנו מוכנה כמדומה אירופה למלא. לאירופה יש משנה סדורה באשר לפתרון. זה שנים שהיא קוראת לצדדים לשים קץ לסכסוך באמצעות הקמתן של שתי מדינות על בסיס גבול 1967 עם תיקונים הדדיים חלוקת ירושלים המזרחית הסדרי ביטחון שיענו על צורכיהם של שני הצדדים ופתרון הומניטרי לבעיית הפליטים.

הפתרון האירופי המבטא את עמדת רוב מדינות העולם לפתרון הסכסוך עולה בקנה אחד עם היוזמה הערבית עם הפרמטרים של הנשיא קלינטון ועם יוזמת ז'נבה אבל אין ספק שאין הוא עולה בקנה אחד עם תפיסתה של ממשלת נתניהו. ממשלה זו ש"ניצחה" את ממשל אובאמה ואשר גרמה לו ככל הנראה להרים ידיים בתחום הסכסוך המזרח-תיכוני עלולה למצוא עצמה אל מול אירופה שממנה היא רחוקה עוד יותר לכן ייתכן שעדיף לממשלה לשוב לאותם שלושת חודשי הקפאה שלא יפגעו כהוא זה בחזון הציוני הגאה ולנסות להגיע להסדר מול מנהיגות נוחה יותר. לחלק הקודם לחלק הבא