כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

חסן חדר, "אל-איאם": הסיבות לעמדת מצרים כלפי ישראל

(13/01/2009)

מתוך מאמרו של חסן חדר מתוך "אל-איאם", 13.1
"גורל ותוצאות רעות שהוא גורר אחריו"
רוב הרעיונות שעולים בין אנשים נובעים מהיקש, טוען חדר. מאמרו עוסק בסיבות שמכתיבות את עמדת מצרים ביחס לפלסטינים.
"משמעות עמדת מצרים לגבי סוגיית המעבר מעידה על אי-הכרתה בהשתלטות של "חמאס" על עזה בכוח, ועל התנגדותה להפיכת עזה לישות נפרדת במובן המדיני מהגדה המערבית, שמשמעותה היא חריצת גורלה של המדינה הפלסטינית. כמו כן, עמדת מצרים לגבי סוגיית המעבר נובעת מהגנתה על ביטחונה ויציבותה עליו מאיימת תנועת "האחים המוסלמים". כמו כן נובעת עמדתה מהימנעות מתסבוכת בעזה, כזו שתסב נזק להסכם השלום בין מצרים וישראל.
חדר מביע את דעתו כי מצרים לעולם לא תצא ממעגל הסכסוך הערבי-ישראלי בשל סיבות שאינן נוגעות לעמדתה בעניין הפלסטיני, אלא נוגעות לביטחונה ולאינטרסים הלאומיים שלה. (גישה זו קיבלה ביטוי על ידי מחמד חסניין הייכל וג'מאל חמדאן המצרים).
אך דברים אלו אינם נאמרים בשל רצונה של "חמאס" להשיג לגיטימציה אחרי ההשתלטות על עזה, ובשל המאבק בין איראן וארה"ב, ובשל כך שסוריה מנהלת מו"מ עם ישראל, וזקוקה לקלפי לחץ, ולא בשל אף מדינה שאין לה חלק ונחלה בעניין כמו קטאר, למשל. אם קיים צורך במילים אודות תמורות עמוקות בצל, ואחרי, מה שהתרחש ומתרחש בעזה, נראה הן יעסקו בהיקש בין המעשים והתוצאות: האם הייתה מלחמה זו מוחלטת, והם מעבר רפיח מצדיק 5,000 הרוגים ופצועים (עד אמש). האם לא היה מעבר רפיח פתוח לפני שהשתלטה חמאס על עזה? האם לא חשפנו את גבולות המשחק והאלימות הישראליים מלפני כן? האם מה שארע ומה שמתרחש אינו גורל ותוצאות רעות שיבואו אחריו?