כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עריקאת אחרי פגישת יריחו: "יעד תהליך השלום הוא סיום הכיבוש שהחל ב- 1967"

(07/08/2007)

מחמוד עבאס ואהוד אולמרט הסכימו לערוך סדרה של פגישות לדיון על סוגיות היסוד במטרה להקים מדינה פלסטינית עצמאית בהקדם האפשרי. הפגישות אמורות להתקיים לפני הועידה הבינ"ל שזימן בוש לחודש נובמבר הקרוב. ד"ר סא'אב עריקאת, ראש צוות המו"מ באש"פ, מצפה שיתקיימו שלוש פגישות כאלו לפני הועידה הבינ"ל.
עריקאת ציין כי ישנה הסכמה ישראלית עקרונית לחזרת מורחקי כנסיית המולד, אלא שעדיין לא נקבע לכך תאריך מוגדר. עריקאת אמר כי רה"מ הישראלי הודיע לעבאס כי הגורמים הישראלים המקצועיים יאשרו בשבוע הבא מהלכים שיתמצו בחזרה לעמדות של לפני ה- 28 לספטמבר 2000 והסרת מחסומים בגדה המערבית.

בכירים פלסטינים ציינו כי הנשיא עבאס ביקש מאולמרט לשחרר עוד אסירים מבתי הכלא בישראל. תגובת אולמרט היתה כי הוא צריך ללמוד את הנושא.
אולמרט אמר בתום הפגישה: "דנו בסוגיות הליבה, שמהוות את היסוד להקמת המדינה הפלסטינית, והחלטנו להרחיב את המו"מ בינינו לטובת מתן דחיפה להתקדמות בינינו ויצירת מסגרת שתאפשר לנוע קדימה לעבר הקמת המדינה הפלסטינית. מטרתנו היא הגשמת החזון המשותף בינינו לנשיא בוש לגבי הקמת שתי מדינות לשני עמים, שיחיו זו לצד זו בשלום ובביטחון. אנו רוצים ליישם זאת בהקדם האפשרי". אולמרט הדגיש כי יסוד המו"מ נשאר "מפת הדרכים".

לגבי רצועת עזה התבטא עריקאת באומרו כי "חובה על ישראל להמשיך ללא כל דיחוי בהכנסת כל הצרכים הנדרשים עבור תושבי הרצועה: חשמל, מים, מזון. כמו כן יש לבחון את נושא היצוא מרצועת עזה, והכנסת חומרי גלם לפרוייקטים מוקפאים, שערכם מוערך ב- 423 מיליון דולר. כמו כן נסוב הדיון על מציאת מכאניזם שיאפשר לתלמידי הרצועה לגשת לבחינות הסיום שלהם. נושא העולים לרגל למכה ייבחן בדרגה של ועדות מומחים בהזדמנות הקרובה".

בנוגע לשיתוף הפעולה עם ישראל אמר עריקאת כי "ישנה ועדה ביטחונית משותפת בין שני הצדדים, אותה מוביל שר הפנים עבד אל-רזאק אל-יחיא, במטרה להשיב את המצב לאיך שהיה לפני ה- 28 לספטמבר, באופן שיכלול גם הסרת מחסומים וחסימות. הודיעו לנו בפגישת ההכנה הקודמת: משרד הביטחון הישראלי ידאג למילוי העניין הזה. היום הודיע הנשיא שבמהלך השבוע הקרוב יאושרו עניינים אלו במשרד הביטחון בוועדה העוסקת בעניין. אנחנו נשתלט על העניינים כאשר נראה אותם מיושמים על השטח".

עריקאת תיאר את הפגישה כחיובית, מעמיקה ורצינית, ואמר: ישנו סיכום על סדרה של פגישות בהן ידונו בסוגיות היסוד במטרה להקים מדינה פלסטינית עצמאית בהקדם האפשרי. דבר זה מצריך החלטות ברמה של מקבלי החלטות. כאשר ילקחו ההחלטות האלו, יקבעו הפתרונות לשאלות ויושארו הפרטים למומחים..."

"עניין זה קשור להזמנת הנשיא בוש לועידה הבינ"ל, המתוכננת להתכנס בחודש נובמבר הקרוב. עבורנו, כגורמים ערביים, יש נקודת התמקדות שנקראת "יוזמת השלום הערבית". אנו חותרים לשלום ורוצים בשלום, אך זהו לא שלום בכל מחיר, אלא שלום שמבוסס על נסיגת הכוחות הישראלים לקו ה- 4 ביוני 1967. הנשיא עבאס הדגיש כי אנו שואפים לשלום כולל באזור, ואיננו מעוניינים במשחק של מסלולים. ישנן אדמות ערביות שנכבשו ב- 1967 כפי שמתואר ב"יוזמת השלום הערבית".

עריקאת הוסיף: "אנו מדברים על כלל האדמות שנכבשו ב- 1967, כולל מזרח ירושלים. איננו רוצים ועידות חדשות רק בשביל הצילום והיחסים הכלליים. איננו רוצים יוזמות חדשות, שכן יש לנו את: "יוזמת השלום הערבית", "מפת הדרכים", החלטות האו"מ הנוגעות לעניין הפלסטיני, ההסכמים החתומים, וגורם משותף שקובע כי מטרת תהליך השלום היא סיום הכיבוש הישראלי שהחל ב- 1967, ועקב כך זה יהיה תוכן הפגישה הבינ"ל בה אנו מעוניינים; כל עוד הועידה הבינ"ל לא תספק מנגנון ביצוע, לוח זמנים וקבוצות פיקוח ליישום הדברים, הרי שתהליך השלום לא ישיב לעצמו את אמיתותו דרך כינוסים, פגישות או עוד דיבורים על השלום...האזרח באזור מאס במשמע אוזניו, ורוצה לראות את המימוש בעיניו".

בעניין זה אישר עריקאת כי "הנשיא אמר למזכירת המדינה האמריקאית רייס ולרה"מ הישראלי: "אנחנו חותרים לשלום כולל".
עריקאת: "אנו מדברים על סדרה של מפגשים, יתכן כי שלושה יתקיימו בתקופה הקרובה. אני מסכים שנשב ברמה של ועדות כדי להגדיר את מועדי המפגשים הבאים בין עבאס ואולמרט".
בנוגע להסכם הנמצא בשלבי גיבוש, ונקרא: "הצהרת עקרונות" או "הצהרת מסגרת", אמר עריקאת: "השמות אינם חשובים. אנחנו מדברים על תוכן בדקדקנות ובבהירות מוחלטים. התוכן הוא סיום הכיבוש הישראלי שהחל בשנת 1967 כיעד של תהליך השלום, שיוביל להקמת מדינה פלסטינית, שבירתה ירושלים המזרחית לצד מדינת ישראל".
אך הוא הוסיף: "אני סובר שהמו"מ מיצה את עצמו, והסוגיה עכשיו נזקקת להחלטות. ההחלטות יתקבלו לא ברמה של מומחים, אלא ברמה של המנהיגים. איננו זקוקים לעוד יוזמות, שכן תוכן תהליך השלום מוגדר בנוסח מילולי ב"יוזמת השלום הערבית" וב"מפת הדרכים" והוא סיום הכיבוש הישראלי שהחל ב- 1967".
בכל הקשור בנסיגה מהערים בגדה המערבית אמר עריקאת: "ישנו הסכם מפברואר 2005 שנקרא "הבנות שארם אל-שיח", לגבי החזרה לקוים שהיו לפני ה- 28 בספטמבר 2000. אין לנו צורך לפרק ולחלק את הדברים בכל הקשור לפעילים (פעילי האנתפאדה השניה) פעם אחת ולמורחקים פעם אחרת. יש היגיון לדברים. דיברנו על המורחקים. הגשתי רשימה עם כל השמות, ומה שחל עליהם חל גם לגבי עניין המגורשים. זה גם המצב בנוגע להדרגתיות בהחזרת האזורים בשטחי A ו- B ,שנכבשו מחדש בגדה המערבית. הסוגיה מחייבת מוכנות ומצריכה את הסכמת שני הצדדים. אני סובר כי שר הפנים (עבד אל-ראזק אל-יחיא) משקיע מאמצים גדולים בתחום זה. הוא מחזיק בסוגיה, ונושא בתפקיד יחד עם רה"מ (פיאד) ובפיקוח של רה"מ והנשיא; המטרה היא השבת המצב למה שהיה לפני ה- 28 בספטמבר 2000".
"בכל הקשור ל- 28 לספטמבר 2000 ישנם ערוצים שמקבלים ביטוי בועדות ביטחוניות משותפות. כך גם המצב לגבי ועדות כלכליות ומוניטריות. הבסיס שמוביל את הנשיא אבו מאזן הוא סיום הכיבוש, שהחל ב 1967 והשלום הכולל באזור".