כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עריקאת: ממשלת האחדות הפלסטינית תצטרך לקבל את פתרון שתי המדינות

(08/03/2009)

סיקור עיתונות פלסטינית 8.3.09
התפטרות סלאם פיאד

לאחר שרה"מ סלאם פיאד הגיש את התפטרותו דרשה "חמאס" לאפשר לממשלה המפוטרת לכהן בגדה המערבית עד שיסתיימו השיחות בין הפלגים הפלסטינים ותורכב ממשלת אחדות. דובר ממשלת "חמאס" המפוטרת, טאהר אל-נונו, אמר ל"אל-איאם" שישנן סיבות רבות להתפטרות פיאד, אך אלו אינן קשורות לשיח בין הפלגים הפלסטינים ולפיוס הלאומי. פוזי ברהום, דובר "חמאס" אמר ש"פיאד רוצה לנצל את האווירה הזו (של התמיכה האמריקאית והישראלית) ואת המחלוקות בינו לבין אבו מאזן כדי למצוא לעצמו קרש קפיצה להרכבים העתידיים. כמו כן הוא רוצה לקדם עצמו דרך מדיניות כפיית העובדות על פני השטח". (אל-איאם, 8.1.09)
"הועד הפועל" של אש"פ הביע את הערכתו הרבה ל"עמדה הלאומית והאחראית", שנקטו סלאם פיאד וממשלתו במהלך הגשת התפטרותו. "הועד הפועל" הביע את תקוותו לכך שהתפטרות זו תהיה חלון להשגת ההסכם המקווה להרכבת ממשלת הסכמה לאומית. (אל-איאם, 8.1.09)

עריקאת חוזר על התניית חידוש המו"מ בעצירת הבניה בהתנחלויות וביטול תכנית הריסת הבתים בי-ם
ראש מחלקת המו"מ באש"פ, סאיב עריקאת, אמר בפורום שכינסה תנועת "פתח" בג'נין, כי כל ממשלה ישראלית עתידית שלא תתחייב כלפי פיתרון שתי המדינות, ועצירת הבניה בהתנחלויות, לא תוכל להיות שותפה בתהליך השלום. עריקאת אמר שעבאס הודיע לחברות הקוורטט ולמדינות ערב כי אם ישראל תסרב לבצע את התחייבויותיה בנוגע להשגת השלום, הרי שעל כל הצדדים להודיע כי היא אינה שותף בתהליך השלום. עריקאת התייחס למצע ממשלת האחדות העתידית ואמר כי זה צריך לקבל את פתרון שתי המדינות, ולכבד את ההסכמים החתומים ואת ההתחייבויות הביטחוניות. עריקאת אמר שמצע הממשלה אינו בא לשנות את עמדות התנועות השונות. הוא אמר שלא תהיה תכנית לאומית פלסטינית ללא תנועת "פתח", וכי הגיע הזמן שהתנועה תגרע מתוכה את כל הבכירים שחטאו לתפקידם הביטחוני או המדיני בעבור אינטרסים אישיים.
באותו פורום אמר חבר "המועצה המהפכנית" של "פתח", רפיק אל-נתשה, כי קיים צורך דוחק לכנס את הועידה השישית של התנועה, ולקבוע בו כי המו"מ עם ישראל לא יחודש ללא הכרה גלויה וברורה בזכויות הלגיטימיות של הפלסטינים. חברת הפרלמנט מ"פתח", נג'את אבו בכר, קראה לקיים את הועידה השישית של התנועה לפני ה- 15 באפריל, שאם לא כן הרי שהתנועה תאמר את דברה ללא כינוס הועידה.

שיחות הפיוס בקהיר מתקדמות
נביל שעת', נציג "פתח" לשיחות הפיוס בין הפלגים הפלסטינים בקהיר, אמר כי השיחות בין תנועתו ל"חמאס" ויתר הפלגים צפויות להימשך השבוע, לאחר שהערב, יום א', יגיע לקהיר אבו עלאא', האחראי על המינויים וגיוס כוח האדם ב"פתח". שעת' אמר שעבודת חמשת הועדות, שיידונו בנושא מצע ממשלת האחדות והפיוס הפלסטיני, תתקיים באופן כזה בו ל"פתח" ו"חמאס" יהיו 3 נציגים בכל ועדה, ולכל אחד מהפלגים האחרים יהיה בין נציג לשניים, בנוסף לנציגים העצמאיים. יהיה פיקוח מצרי בפעילות כל ועדה. שעת' העריך שעבודת הועדות תימשך כעשרה ימים ואמר כי "קיימת הצדקה מספקת לסברה כי השיחות יימשכו ויצליחו. אולי הן יתקדמו באיטיות, אך כל הנסיבות האובייקטיביות מעידות כי ללא שיח דבר לא יתקדם: לא עצירת ההתנחלות, לא פתיחת המעברים, לא בנייתה מחדש של עזה ולא עצירת ייהוד ירושלים המזרחית". שעת' הוסיף ואמר: "אני לא פאסימי, שכן אין תחליף להסכם, ועקב כך השיח יימשך. בסופו של דבר אנו רוצים הסכם טוב, הסכם שאפשר יהיה לבצעו, הסכם שיחזיק מעמד. אנו רוצים להתגבר על שגיאות העבר". (אל-איאם, 8.1.09)

ועידת הציר הערבי המתון – מחבקים את סוריה
ב- 30.3.09 צפויה להתכנס ועידת פסגה של מדינות ערב בדוחה, קטר. נראה כי מתקיימים מאמצים להשגת פיוס בין ערבי בערוץ המצרי-סעודי בתור הכנה לפסגה זו. העיתון "אל-חיאת" הלונדוני ציין שצפויה להתכנס בימים הקרובים פסגה ערבית מצומצמת בה יקחו חלק נשיא מצרים, נשיא סוריה, המלך הסעודי, לצד אפשרות להשתתפות של אמיר קטר חמד בן חליפה אאל ת'אני, ושל עבדאללה מלך ירדן. ועידה זו, אם תתכנס, באה במטרה להסיר את המחלוקות ולאפשר גיבוש מדיניות ערבית אחת כלפי מספר נושאים, בראשם דרך ההתנהלות מול הממשלה החדשה בישראל, תהליך השלום והממשל האמריקאי, בנוסף לנושאים אחרים בעלי זיקה לביטחון הלאומי הערבי. "אל-חיאת" ציין שבימים הקרובים צפויות פגישות ברמות שונות בין גורמים ערבים כהכנה לפסגה המצומצמת. המקורות ציינו כי הפתיחות שמגלה סעודיה כלפי דמשק מתוזמנת עם הפתיחות שמגלה ארה"ב כלפי דמשק, והיא מאשרת כי ישנו כיסוי בינלאומי לפיוס המתחולל בזירה הבין ערבית בשלב זה, בעוד היעד הוא לתמוך בתהליך הביטחון, השלום והיציבות באזור. (אל-קודס, 8.3.09)