כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ראש עיריית צפת מישראל ביתנו בראיון לרדיו קול רגע מספר מה למד בסמינר היוזמה לראשי ערים ומה קרה כשפגש בפעם השניה פלסטיני בכיר

(06/06/2014)

ראש עיריית צפת מישראל ביתנו, סיפר בראיון לרדיו על מה שלמד בסמינר שקיימנו לראשי ערים: 

קטעים מתוך ראיון שנערך עם ראש עיריית צפת אילן שוחט ברדיו קול רגע, 6.6:

[להאזנה לראיון המלא היכנסו כאן]

אילן שוחט: "השתתפתי ביוזמה של יוזמת ז'נבה לשתף ראשי ערים בארץ בנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני ויצא לי לפגוש גם את השר לענייני אסירים לשעבר ברשות הפלסטינית במפגש שהיה מאוד מרתק וגם קצת טעון.

כחלק מסדרה של מפגשים הפגישו אותנו עם אותו שר עם הישאם עבדל ראזק שהיה שר לעניינים פלשתינאים וכשהוא סיים לדבר דרך אגב, הוא דובר עברית רהוטה, הוא היה בכלא הישראלי עשרים שנה, ובמהלך המפגש התבקשתי לשאול אותו שאלה. כשבאתי הוא ראה אותי הוא ואמר לי "אתה מוכר מאיזה מקום שהוא", ואז אמרתי לו "כן, אנחנו מכירים" ואז הזכרתי לו כשהייתי סטודנט באוניברסיטת חיפה ב- 99 ב- 2000 הוא בא להרצות והתפתחה שמה קטטה המונית, כתוצאה מכמה מלים שהוא אמר על צבא הגנה לישראל ואז הוא סיפר לי שמאז הוא כבר שוקל כמה פעמים אם ללכת לאוניברסיטה להרצאות. בקיצור נגמר לא טוב הטאקל בינינו אז ואז נפגשנו במלון בסידרה הזאת של הפגישות דיברנו בצורה יותר נינוחה כמו שאומרים. הוא עמד על הבמה ואמר צבא הכיבוש, אתה יודע בשנת 2000 ואתה בדיוק יוצא מהצבא משרת את המדינה ופתאום בא מישהו שלמעשה היה טרוריסט ומכנה את מדינת ישראל צבא כיבוש אתה יושב בקהל אתה לא יכול לשבת בשקט ואז התפרצנו כמה חברים שמה , ורק קראנו קריאות מחאה וזה התפתח לקטטה היינו שמה עשרים מול שלוש מאות.

יוזמת ז'נבה מאוד מאוד סיקרנה אותי גם בתור ראש עיר שעוסק בענייני פנים וגם כאחד שנמצא בקרב מקבלי החלטות חשוב לשמוע את כל הצדדים. אני דרך אגב ידוע שהעמדה שלי ימנית ואני ימני בדעותי ודרך אגב, אני מנוי לעיתוון הארץ, רק מהסיבה שתמיד לשמוע איך הצד השני רואה את הדברים ועל מנת גם לשמור על עצמך על האיזון והבקרה. אז אני נסעתי לשם ואני רוצה להגיד לך שדרך אגב, זה מומלץ זה חשוב מאוד.

ובסופו של דבר אתה מבין גם שדרך אגב, אני אגלה לכם סוד הכל סגור, הכל מוכן , אין מחלוקות כמעט. זה גם אתה מבין מאחורי הקלעים, בשורה התחתונה, מה שמדובר פה זה עוד שלושה אחוז לפה ארבעה אחוז לשם. כל הסוגיות הביטחוניות מוסכמות, כל הסוגיות של סוגיית הפליטים מוסכמות , כל הסוגיה של הגבולות. נשארו עוד ממש אחוזים קטנים בשביל להגיע לידי החלטה אבל בשורה התחתונה צריך מנהיגות חזקה ואמיצה שתיקח את זה עוד שלב אחד קדימה.

עוד תובנה אחת, ואני אומר את זה כאיש ימין, אני כל הזמן שומע בנייה בהתנחלויות בנייה בהתנחלויות , התיישבות מקימים עוד יישוב, מפשירים קרקעות. למדתי משהו שלא ידעתי אותו זה באמת משהו שחזרתי איתו ושינה לי איזו שהיא חשיבה , ונתן לי כלים גם להבין את הפתרון . שיהיה ברור וזה לא ברור בצד הישראלי והרבה אנשים לא יודעים , ודרך אגב אני בטוח שתשעים אחוז מהמאזינים שלנו לא בקיאים בתתי סעיפים בחלוקה ובמפה אם אני אחד שעוד חשבתי שאני מבין אתה מגיע לשמה אתה מבין עד כמה זה מורכב לתתי סעיפים . אבל דבר אחד ברור, כל מה שהיום בימים האחרונים שאנחנו שומעים שנבנה מעבר לקו הירוק וזה לא חלק מרצף התיישבות אלא , איזו שהיא חתיכת הר שתופסים עכשיו ומושיבים עליו , אחד לאחד יחזור בחזרה לא תהייה ברירה יחזור בחזרה בהסכם ומי שזוכר שדובר על חולות חלוצה ודובר על שטחים במדבר, כל מטר שנבנה לא יעזור זה הנוסחה, זה המשוואה שגם האמריקאים עומדים אחריה , כך שכל פעם שאתם רואים את ההודעות האלה והדברים הללו צריך לחשוב טוב טוב כי היום יש לווינים , של ארצות הברית , שיושבים על ההתנחלויות וכל טרקטור שנכנס מקבלים דווח און ליין בוושינגטון מה קורה בשטח. אני חושב שאנחנו היום הגענו למצב שכל מה שעושים כרגע חדש אני גם אומר לך אלה שתופסים הר ואומרים פה נקים עכשיו התנחלות חדה כל הדברים האלה סופם לא יצליח. אני בעד אני בעד לחזק את המקומות שנותנים חשיבות ביטחונית שקיימים כבר עכשיו לעבות אותם , מאשר לתפוס כל גבעה ולהתחיל להלביש עליה בתים , כי המדיניות הזאת והתפיסה הזאת בסופו של דבר הקונספציה הזאת לא תופסת כי צריכים לתת שטח אחר באותו איכות ובאותו גודל במקום אחר . דווקא היום בעידן של היום שיש את הלווינים וכבר כל העולם מעורב זה עידן אחר זה כבר לא מה שהיה פה ב- 67 וב- 73 ובשנות השמונים. אנחנו נמצאים כרגע במציאות אחרת וכמו ששמעתם עם העולם שמסביבנו עכשיו זה הזמן לקבל את ההחלטות המכריעות והקשות והאמיצות ואני חושב שרק מנהיג חזק ודווקא מהימין שיבין את התמונה הכללית יוכל לקבל .

דרך אגב, כראש עיר לצאת לסיור כזה יצאתי גם מתוסכל בכמה מובנים כי אתה מגלה כמה אנרגיות וכמה כסף, כמה כסף של מיליארדים מושקעים בפתרון של הסכסוך הזה שאם היו מביאים לנו לרשויות במיוחד בגליל ובאזורים הפריפריאלים עשרה אחוז ממה שמושקע שמה איכות החיים בכל מדינת ישראל היום הייתה נראית אחרת".