כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ד"ר אחמד מג'דלאני,"אלאיאם": ערבויות ליישום הסכם מכה

ד"ר אחמד מג'דלאני, "אלאיאם" (14/02/2007)

הברכה הציבורית הספונטנית לה זוכה הסכם מכה מחייבת את כל הכוחות הפועלים בחברה הפלסטינית לקרוא את המשמעות אשר אליה מכוון ההסכם. רוב העם הפלסטיני שיצא באופנים שונים להביע את שמחתו לגבי ההסכם כלל לא יחס חשיבות לפרטיו. הציבור לא בחן את היסוד הפוליטי על גביו נחתם ההסכם ואת דאגת חותמי ההסכם לייצוגם בשלטון. מה שהעסיק את הציבור הוא שההסכם יוביל להפסקת מעגל הדמים הפנימי, מעגל שפגע בבניו והפך את חייהם לתופת בלתי נסבלת, וגרם לדאגות לגבי הביטחון והאמון להיות מעל כל שיקול פוליטי או סיעתי. חומרת המצב העמידה בסיכון גם רכוש אישי וכללי, שכלל מוסדות לאומיים בעלי סימליות מוסרית עליונה כמו אוניברסיטאות וכיוצא באלו, מוסדות שהעם הפלסטיני שילם קורבנות רבים כדי שייבנו.

למרות כל הערות התוכן שנרשמו אודות ההסכם, הרי שהוא נושא פנים רבות. תיאור דברים זה מבטיח כי יפתחו דלתות להסברים וניתוחים, שכל צד ימצא את המפלט אליהם; הצדדים יוכלו להשתמש בהסכם להרגעת פחדי ודאגות חלקים בעם שלא יהיו מרוצים מההסכם. ההסכם יוכל לשמש את הצדדים כשירצו לפנות לציבור לגבי כך שהם אינם נסוגים מעמדותיהם, מדיניותם ומעקרונותיהם.
הצדדים החתומים על ההסכם יוכלו לטעון כי הוא השיג "הישגים היסטוריים" חסרי תקדים, אך אנו טוענים כי דבר עקרוני לגבי תוכן ההסכם הוא שהוא מקדש את הדואליות בשלטון על חשבון הפלורליזם. ההסכם מנסה לתת לשלטון צביון של השתתפות ולא של שותפות. השותפות היא תוצאה של שיח אינטרסים והשגת רצונות. שני הצדדים הראשיים השאירו רק שוליים צרים להשתתפות מכלול הצדדים האחרים בבחינת "שארית העוגה". למרות כל מה שנאמר על השלטון שהינו שייך לאלוהים ולא לרשות, ועל האינטרס הלאומי העליון הרי שישנה מחלוקת לגבי התועלת והרווח הצפון ב"שארית העוגה".

בהנחה שההסכם יהפוך לעובדה קיימת, הרי שישיג את המטרה הראשונה והראשית לשמה נחתם, והיא הפסקת ההתנגשויות הפנימיות, העוינות וההסתה, שעשויה להוביל ליותר התנגשויות ומאבק על הרשות, על האינטרסים ועל ההשפעה. הפסקת ההתנגשויות הפנימיות תאפשר מעבר ליישום המטרות האחרות, שאינן חשובות פחות, כמו הסרת הבידוד המדיני והמצור הכלכלי מהעם הפלסטיני וסוגייתו, ולא רק מעל ממשלתו. הסרת המצור תאפשר לבעיה הפלסטינית לשוב להיות בעיה של שחרור ועצמאות ולא סוגיית הצלה הומניטרית.

המשימה היסודית הזו מונחת על שכם הממשלה וההנהגה המדינית של הפלסטינים, בנוסף לתפקיד הרשמי של סעודיה בשיווק ההסכם ובהסרת התנגדותן של מספר מדינות בעולם, בראשן ארה"ב.

הניסיון הראשון בו יעמוד ההסכם הוא הפגישה המשולשת הקרובה ב- 19 לפברואר באזור. הניסיון בו יעמוד ההסכם בפגישה זו אינו אופן ההתנהלות מול הממשלה הפלסטינית החדשה, אלא המידה בה פגישה זו תפתח את האופקים לחידוש תהליך השלום והשרשתו על יסודות חדשים שיביאו לדיון רציני ומוחשי בסוגיות הסכם הקבע על בסיס החלטות האו"מ, ולא על יסודות של פתרונות מעבר חלקיים וגבולות זמניים למדינה פלסטינית שיהפכו לגבולות סופיים מכורח הכפייה של המציאות.

יריית פתיחה מחודשת לתהליך המדיני היא דבר המתחייב מהסכם מכה. חשיבות הסכם זה אינה רק בהרכבת הממשלה, אלא בכך שהיא מטילה את תיק המו"מ על אש"פ בהחשיבה אותו כממשיך המדיני של נושא זה. עניין זה מוציא מידי ממשלת אולמרט את האפשרות לטעון כי אין שותף פלסטיני.

התהליך המדיני צריך להתחדש למרות חולשת הצדדים, בעיקר הקאובוי (גם כומר) העיקרי של התהליך המדיני דרך מדיניותו המטופשת באזור והתעלמותה (של ארה"ב) מיסודות הסכסוך בשנים האחרונות. ממשלת אולמרט לא יכולה להתחבא מאחרי מאבקיה הפנימיים, חולשתה ואי-יכולתה לפתור את קשייה המזדמנים, הידרדרות הפופולריות שלה בעקבות המלחמה בלבנון וברצועת עזה ואוירת השחיתות המוסרית, הכספית והמנהלית. ממשלת אולמרט לא יכולה להתחבא מאחרי כל אלה כדי לברוח מהשבת זכויות היסוד של הפלסטינים בטענת היעדר שותף פלסטיני.

תהיה אשר תהיה תוצאת הפגישה המשולשת עם רייס, הרי שתהיינה לעמדת פגישה זו השלכות על פגישת הקוורטט שתיערך בברלין מספר ימים לאחר מכן. פגישת הקוורטט תיקבע כיצד ינהג גוף זה מול הממשלה החדשה ובסיסה המדיני, כלומר יערך דיון באשר למידת היענות הממשלה הפלסטינית לתנאים שהניח הקוורטט להסרת המצור והבידוד המדיני והכלכלי מעל העם הפלסטיני.

עמדת הקוורטט ומה שיצמח ממנה מהווים את נקודת הבחינה השניה להצלחת המאמצים הרמים ליישום המטרה הראשונית, שהיא הסרת המצור המדיני והשבת מעמד הסוגיה הפלסטינית לסדר היום הבינ"ל. אין ספק כי קבלת הממשלה החדשה ומצעה מהווים נקודת פתיחה חזקה לעבר השגת יעדים אלו. אם הקוורטט יתנהל רק מול חצי הממשלה החדשה, למשל, או ישאיר מידה של זהירות במגעיו עם צדדים מסוימים, הרי שהתנהלות זו תפגע ותיצור נתק לגבי יכולת הממשלה לפעול בהרמוניה. התנהלות כזו לא תסייע בייצוב ההסכם ובפיתוחו, דבר שיפתח שוב דלת למחלוקות, לסכסוך פנימי ולהאשמות הדדיות.

האחריות הלאומית מחייבת אותנו לחזק את ההסכם ולערוב ליישומו. עלינו להתגבר על אבני הבחן הקרובות הבאות לפתחנו: ראשית כל עלינו לעמוד יציבים למול שחרור ההצהרות אשר מתכחשות לתוכן ההסכם וחותרות למעשה להשיג רווח פוליטי ציבורי קטן. אסור לנו לספק עוד תירוצים לצדדים המהססים או המתנגדים שמעוניינים שלא לפעול לפי ההסכם. כמו כן צדדים אלו מחייבים אותנו למהר ולנקוט במהלכים על פי חוק היסוד הפלסטיני ולמנות רשמית את רה"מ להתחיל בהתייעצויות להרכבת הממשלה. ככל שחולף הזמן גוברים ההסברים והפרשנויות ומתרבות המחלוקות הפנימיות שמחזירות אותנו שוב לנקודת האפס.

על מנת להבטיח את הצלחת ההגנה על ההסכם ויישומו הפנימי, יש למהר לשוב לדרך של הסכם מכה ולשוב לשולחן השיח הלאומי הכולל לצורך מימוש ההסכם המדיני על בסיס מה שהוסכם עליו ב"מסמך ההסכמה הלאומית", ולהרכבת ממשלת קואליציה לאומית אמיתית בה ישתתפו כל חלקי המפה הפוליטית הפלסטינית. יש לסיים את מצב הדואליות כדי שלא ישיב את החיים הפוליטיים הפלסטינים למצב של אין מוצא.