כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

לפלסטינים זכות לשלום צודק

"אלקודס" (21/12/2006)

מאמר מערכת
אמירה זו המופיעה בכותרת נאמרה ע"י רה"מ הבריטי, טוני בלייר, במסיבת העיתונאים שערך עם אבו מאזן. לאמירה זו יש משמעות רבה הן במישור המשבר הפנימי בין "פתח" ל"חמאס" והן במישור כלפי חוץ לגבי התרת המצור הבינ"ל המוטל על העם הפלסטיני, מצור שמקפח באופן קולקטיבי את העם על בחירתו הדמוקרטית ב"חמאס".

יש להדגיש את הקשר ההדדי בין הסבל הפנימי והחיצוני. סירוב תנועת "חמאס" להיענות לדרישות הבינ"ל להכיר בישראל ובהסכמים החתומים מולה- משמעו ניתוק הסיוע והעזרה הכספית, שמהווה את יסוד עצבי הכלכלה עבור כל אזרח פלסטיני. הזדמנויות הנעת תהליך השלום נעצרו עד כדי קיפאון. למרות ההבנות ההדדיות, ההמלצות והיוזמות, שהאחרונה בהן היא "מפת הדרכים", שמתבססת על פתרון שתי המדינות, הרי שישנו שיתוק של תהליך השלום מאז שנת 2000.

מצב דברים זה לא יכול להמשיך, ויש למצוא פתרון. אבו מאזן זרק את הכדור למגרשה של "חמאס" כאשר קרא לבחירות מוקדמות לנשיאות ולפרלמנט: בחירות חדשות יכולות לסיים את הכפילות הקיימת כעת של ניגוד בין רשות הנשיאות לרשות המחוקקת. לשם יצירת שלטון בעל צבע אחיד יש להחזיר את הבחירה לעם כדי שיאמר את דברו.

הדרך האחרת היא השמירה על המסגרת המדינית הקיימת שנשענת על תוצאות הבחירות הדמוקרטיות שנערכו ב- 25 בינואר 2006, בהן זכתה "חמאס" לאמון ולרוב בפרלמנט. יחד עם זאת, ע"י גילוי גמישות מספקת להרכבת ממשלת אחדות לאומית מהקבוצות השונות או מהאישים העצמאיים או ממומחים, תוכל לקום ממשלה שתרכז את מאמציה בהתרת המצור המוטל על העם הפלסטיני, תסיים את סבלו זה יחד עם התרת הקשר המפלגתי או הקבוצתי בין שרי הממשלה הבאה לקבוצות או למפלגות בהן הם תומכים. באופן כזה יוכלו חברי הממשלה הבאה לנוע בחופשיות כשכל אחד מהם יוכל להגדיר אם הוא נענה לדרישות הקווארטט- זה מה שהציע הנשיא אבו מאזן בנאומו בתוך שלל ההצעות שהציג ל"חמאס", שנראה כי היא מתקשה למצוא את התשובה המצופה להן.

אין ספק כי העם הפלסטיני על כל פלגיו ותנועותיו הקטנות והגדולות מצפה לשלום הצודק, לביטחון ולמנוחה כשאר העמים. המתבקש מהפלגים הפלסטינים, בין אם האוחזים בשלטון ובין אם המצויים באופוזיציה, שיענו לדרישות עמנו וישימו את האינטרס הלאומי העליון מעל כל עניין אחר. הפלסטינים נלחמו רבות כדי שתהיה להם החלטה לאומית עצמאית, שאינה תלויה ברצונות הזרים.