כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס": האיחוד האירופי: "השלום מחייב הסכם כולל. המשך ההתנחלות מהווה איום על פתרון שתי המדינות"

(27/05/2008)

"אל-קודס", 27.5.08
האיחוד האירופי: השלום מחייב הסכם כולל. המשך ההתנחלות מהווה איום על פתרון שתי המדינות 
(תרגום מערבית - מטה יוזמת ז'נבה)

מזרח ירושלים – מאת מחמד אבו חדיר – האיחוד האירופי ביטא את דאגתו הרבה מהקצב המהיר של התרחבות ההתנחלויות בשטחים הפלסטינים. האיחוד חזר והדגיש כי ההתנחלות בכל מקום בשטחים הפלסטינים הכבושים, כולל במזרח ירושלים, אינה חוקית על פי החוק הבינלאומי. האיחוד טוען כי פעילות ההתנחלות מהווה פסק דין מוקדם לתוצאות המו"מ להסכם הקבע, ומאיימת על המשכיותו של ההסכם המתבסס על פתרון שתי המדינות.
האיחוד האירופי קרא לישראל להקפיא את כל פעילויותיה בהתנחלויות, כולל את מה שישראל מחשיבה כצמיחה טבעית, ולפרק את המקומות הקדמיים (הכוונה למאחזים הבלתי חוקיים. א.ד.) שהוקמו מאז מרץ 2001. מועצת יחסי החוץ של האיחוד האירופי ציינה את התחייבות האיחוד להגיש סיוע לשני הצדדים, הפלסטיני והישראלי, במו"מ הנוכחי לגבי כל הסוגיות התלויות ועומדות, כולל מכלול סוגיות הסכם הקבע מתוך מטרה לאשרר הסכם שלום לפני תום 2008 באופן שעליו הוסכם באנאפוליס בנובמבר האחרון. האיחוד הצביע על כך שהשלום במזרח התיכון מחייב הסכם כולל.
מועצת יחסי החוץ של האיחוד הדגישה במהלך פגישתה בבריסל אתמול כי יש להתקדם ולהאיץ את מהלך המו"מ, תוך שהיא מציינת את חשיבות פגישות הקוורטט הכוללות את שרי החוץ הערבים וחברי הועדה המקשרת המיוחדת בלונדון.
האיחוד האירופי חידש את הפעילות והשותפות עם השותפים ממדינות ערב, ואת חשיבות "יוזמת השלום הערבית", המתוארת כ"גורם ראשי בהנעת תהליך השלום במזרח התיכון". המועצה הצביעה על כך שהשלום במזרח התיכון מחייב הסכם כולל, ובעניין זה ברכה את הכרזת סוריה וישראל על הסכמתן לערוך מו"מ לשלום בחסות תורכיה.
האיחוד האירופי ציין את הצורך הדוחק להשיג תוצאות מוחשיות ומהירות על קרקע המציאות לטובת המשכו של המו"מ הישראלי פלסטיני. כן הדגיש את הצורך לפעול בשני הצדדים ליישום ההתחייבויות ממפת הדרכים, ולעשות כן באופן שקול במקביל למו"מ. דבר זה חיוני לטובת שמירת האמון והתמיכה מצד התושבים הישראלים והפלסטינים, וכן תמיכת האזור והקהילה הבינלאומית באופן נרחב.
האיחוד האירופי גינה את המשך ירי הטילים מעזה וקרא לעצירה מיידית של כל מעשי האלימות. האיחוד האיץ בכל הצדדים לערוב לשמירה על האזרחים, הנמצאים במצוקה, בהתאם לחוק הבינלאומי. האיחוד האירופי אישר כי ימשיך לתמוך במאמצי המצרים להביא להפסקת האלימות ולמציאת פתרון שיאפשר את פתיחת כל המעברים.
האיחוד האירופי קרא להסרה הדרגתית של ההגבלים שמטילה ישראל על התנועה כדי לשפר את המצב על פני השטח, ואת נסיבות החיים בגדה המערבית, ולהחיות מחדש את הכלכלה הפלסטינית.
האיחוד האירופי טען כי הוא עודנו חש דאגה עמוקה לגבי המצב ההומניטרי הבלתי נסבל ברצועת עזה.
האיחוד חזר על קריאתו לכל הצדדים לחתור במהרה לפתיחתם מחדש של המעברים בעזה ומחוצה לה מנסיבות הומניטריות ולמען הסדרת מעבר סחורות. בעניין זה, נקראת ישראל למלא אחר התחייבויותיה באספקת דלק וחשמל, בנוסף להתרת הכנסתו של סיוע הומנטרי אחר.
האיחוד גינה את המתקפות מתוך עזה על תחנות ונקודות המעבר, ואת ההשפעה השלילית של הדבר על הסיוע ההומניטרי ואספקת הדלק. האיחוד ציין שוב את מוכנותו לחידוש פעילות משלחת לסיוע במעבר רפיח, ובלבד שהתנאים יאפשרו זאת בהתאם ל"הסכם התנועה והמעברים" הבינלאומי שאושר בנובמבר 2005.
האיחוד האירופי אמר כי הוא עודנו מחויב לסייע למדינה הפלסטינית במאמציה לבנות תשתיות בכל התחומים. מועצת יחסי החוץ של האיחוד ברכה את המאמצים שמשקיעה הרשות הפלסטינית ליצירת סדר באופן פעיל ולקיום רפורמה במנגנון הביטחון . האיחוד אמר כי הוא מעודד את המאמצים הנוכחיים ליישום מחוייבויות הביטחון על פי מפת הדרכים.
האיחוד הביע את תמיכתו המלאה בועידה הבינלאומית לתמיכה בפלסטינים, בביטחון האזרחי, ובשלטון החוק, שהוחלט כי גרמניה תארח אותה. כמו כן הוחלט להרחיב את משלחת "Eupol Copps" לסיוע לתחום המשפט הפלילי. הסיוע הינו במישורי הפסיקה ובתי הכלא ומתבצע בשיתוף גורמים בינלאומיים.
האיחוד ברך על המהלכים עליהם הוסכם בין נציג הקוורטט לבין השלטונות הישראלים והפלסטינים, שמטרתם לחזק את הפעילות הכלכלית ואת יכולתם של כוחות הביטחון השייכים לרשות הפלסטינית, לפעול ביתר חופשיות.
האיחוד שיבח את הצלחת ועידת ההשקעות הפלסטינית בבית לחם בהצעדה קדימה של הכלכלה הפלסטינית.
האיחוד האירופי הדגיש את הצורך לקיים את ההתחייבויות שלקחו על עצמן המדינות התורמות בועידת המדינות התורמות להקמת המדינה הפלסטינית בפאריס בדצמבר האחרון. בעניין זה, בולטת חשיבות השמירה על מוסדות הרשות הפלסטינית במחצית השניה של 2008 על ידי מתן תרומות.
האיחוד האירופי קרא למדינות התורמות האחרות להגדיל את תמיכתן בתקציב הרשות הפלסטינית, תוך כדי שמירה הכרחית על חלוקה צודקת של הנטל.
האיחוד האירופי החליט להאריך את תקופת פעולת המשלחת מטעמו למעבר רפיח בדרום הרצועה לתקופה של שישה חודשים נוספים עד ה- 28 בנובמבר 2008. החלטה זו קיבלה ביטוי במנשר שפרסמו שרי החוץ של האיחוד האירופי וציינו את מחוייבותם לפעול לפתיחה מחדש של מעבר רפיח למצרים, כאשר הנסיבות יאפשרו את המהלך.
תקופת פעילות המשלחת הסתיימה ב- 24 לחודש מאי, אלא שהמשלחת אינה פועלת מאז הטלת המצור הישראלי על הרצועה לפני יותר מ- 11 חודש.
המשלחת למעבר רפיח, המורכבת מ- 90 מפקחים, החלה לפעול בנובמבר 2005. המעבר היבשתי מרפיח הוא המוצא היחיד לרצועת עזה, בה חיים מיליון וחצי תושבים. ישראל סגרה את המעבר באמצע יוני 2006 במסגרת הידוק המצור על הרצועה.