כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עמרו מוסא: מדיניות ישראל היא מדיניות הבריחה מתשלום מחיר ההסדר

(28/11/2010)

אמין מקבול, מזכ"ל "המועצה המהפכנית" של פתח, אמר ל"אל-איאם" לאחר נעילת ישיבת "המועצה המהפכנית" ביום שישי כי גובשה רשימת משתתפי "המועצה הכללית" של התנועה. מקבול הסביר ש"המועצה הכללית" מהווה כינוס של וועידה דחופה, שמכונסת במקרים של צורך עליון כדי לדון בסוגיה אחת. הדיון מכונס על ידי בקשה של "הועד המרכזי" של התנועה (מונה 21 חברים) ותחת הסכמה של "המועצה המהפכנית". "המועצה הכללית" היא וועידה מצומצמת. יש את אותם מרכיבים של "הוועידה הכללית", אך שיעור המשתתפים מוקטן. הסיבה לכינוס "המועצה הכללית" היא הקושי לכנס את הפורום המתחייב מכינוס "הוועידה הכללית". לצד זאת, שלל מקבול את האפשרות שהוועידה הכללית השישית, שהתכנסה במהלך 2009, הייתה הוועידה הכללית האחרונה.

מצד שני הודיע אמין מקבול על כוונה לקרוא בפעם הראשונה לכינוס של "המועצה המייעצת" בתוך תווך זמן של שבועיים. עוד הוחלט בפגישת המועצה המהפכנית על הרכבת בית המשפט של התנועה.

"המועצה המייעצת" מורכבת מ- 51 חברים, מהם חברים ב"ועד המרכזי" הקודם וב"מועצה המהפכנית" של התנועה.

מקבול אמר שהורכבה קבוצה של מספר חברים ב"ועד המרכזי", ב"מועצה המהפכנית" וממשלחת המו"מ שמטרתה ללמוד במלואן את האופציות והחלופות המונחים במקרה של עצירת תהליך השלום. המזכירות הכללית של "המועצה המהפכנית" מתכוונת לזמן פגישה של הפורום הזה השבוע, ומסרה כי תיתכן גם הזמנה של אישים בולטים מהתנועה.

בפרסום הרשמי שהוציאה "המועצה המהפכנית" נכתב כי המועצה טוענת, שחוק משאל העם, שעבר בישראל לגבי כך שהסכמים שיכללו נסיגות מהגדה והגולן יובאו למשאל עם, מנוגד לחוק הבינ"ל. המועצה קראה להנהגה הפלסטינית לפעול כדי להפיל חוק זה באו"מ ובמועצת הביטחון.

המועצה המהפכנית ציינה את חשיבותה של ההתנגדות העממית, קראה ליישמה ולהכשיר את הנסיבות להצלחתה. (אל-איאם, 28.11)

"אל-איאם" מדווח (28.11) עוד כי מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, התקיף אתמול את מדיניות ישראל התוקפנית כלפי זכותו של העם הפלסטיני, ואת המשך מדיניות ההתנחלויות. מוסא דיבר במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה לאחר כינוס מיוחד של הנציגים הקבועים של הליגה הערבית. הדיון נועד בבסיסו לדון במצב בסודן. מוסא טען כי ישראל בורחת מהשלום, וכי לאחר חלוף 20 שנה מאז ועידת מדריד הרי שמדיניות ישראל השתנתה וגולת הכותרת שלה היא הדחייה וההשהיה והבריחה מתשלום מחיר ההסדר. עמרו מוסא: "ישראל צוחקת על האנשים ולא רוצה בשלום. צריכים להיות לנו אומץ ויושרה לעמוד ולומר כי אסור למצב זה להמשיך כך, ואין מנוס ממציאת חלופות. על ישראל להציג את עמדתה בגלוי: האם היא רוצה בשלום או בהמשך הכיבוש שלה את פלסטין ואת השטחים הערביים.

"אל-חיאת אל-ג'דידה" מדווח (28.12) על דברים ששמע רה"מ סלאם פיאד מפגישותיו עם בכירים בממשל היפני, אותם פגש בביקור במדינה. פיאד טען כי ההודעה היפנית בסיום ביקורו חיזקה את ההסכמה הבינלאומית בנושא עקרונות ההסדר המדיני ומקורות הסמכות שלו, בעיקר לגבי גבולות 1967. ההודעה היפנית הסתמכה על הצהרת הקוורטט, עליה הוסכם במוסקווה באפריל 2010. ההודעה היפנית רואה בירושלים המזרחית חלק בלתי נפרד מהאדמה הפלסטינית, שנכבשה ב- 1967. היא אינה מכירה בסיפוח של ישראל את ירושלים המזרחית, וכן מתנגדת לכל המהלכים הישראלים השואפים לכפות עובדות ולשנות את גבולות 1967.