כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

האם הציונות נכשלה? שאול אריאלי מראשי יוזמת ז'נבה במאמר להארץ

(28/08/2012)

כישלון הציונות

שאול אריאלי 27.08.2012

ממצאי הסקר העולמי על דת ואתיאיזם של חברת גאלופ, שפורסמו באחרונה, לצד סקר שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה, מצביעים על הישגים של הציונות החילונית לעומת הגישה היהודית חרדית. עם זאת, עולה מהם שהציונות לא הצליחה להנחיל את ההבנה של הצרכים החיוניים לקיומה של המדינה.

הציונות התפתחה באירופה של סוף המאה ה-19, בין היתר, בתגובה לאובדן מקורות פרנסה של יהודים בחברה מתועשת שהדירה אותם ממנה, בשל קריסת עצמאותה של הקהילה היהודית ובגלל רצונה להיות חלק מפריחת התרבות החילונית, בלי להסתכן בהתבוללות.

הציונות החילונית אימצה פתרון שאינו דתי או חברתי אלא לאומי במתכונתו המודרנית - מדינה. היא נשענה על יסודות בעברו של העם היהודי - טריטוריה, תרבות ושפה משותפות - שהגדירו אותו כלאום ושימשו בסיס לדרישה להגדרה עצמית. הציונות גרסה כי העם היהודי מוגדר על בסיס לאומי שאינו מותנה בדת, ולכן המאמינים והלא-מאמינים הם חלק ממנו. הדת על מצוותיה משנית ללאום. הגישה החרדית הפוכה. לפיה עם ישראל מוגדר על ידי קיום המצוות בלבד, ועליו להתבדל ולהסתגר חברתית וכלכלית, כדי לא להיטמע בחברות הקיימות.

לפי הסקרים, 54% מיהודי העולם מגדירים עצמם כלא דתיים, ו-43% מהיהודים בישראל רואים עצמם חילונים ומעידים כי קיום המצוות אינו המגדיר הבלעדי או החשוב ביותר להשתייכותם ללאום היהודי. זו עשויה לשמש תשובה ראויה לטענה של הערבים ערב הכרזת המדינה, שנימקו את התנגדותם לציונות בטענה שהיהדות היא רק דת ואין לה קשר לשאיפות לאומיות.

אם מוסיפים לחילונים את 32% מיהודי המדינה המגדירים עצמם כמסורתיים, הרי שדווקא מדינת ישראל מאפשרת ליהודים להשתתף בתרבות החילונית, מבלי להביא להתבוללותם.

ואולם, לפי הממצאים מתחזקות גם המגמה של חזרה בתשובה בישראל וההקצנה הלאומית. הנתונים המאתגרים ביותר הם אלה המראים ש-70% מיהודי ישראל מאמינים שהעם היהודי הוא העם הנבחר ו-69% מאמינים שהתורה והמצוות הן ציווי אלוהי.

נתונים אלה מעידים, כי הציונות לא הצליחה עד כה להנחיל את הצידוקים הלאומיים, החברתיים, המוסריים והכלכליים להקמתה ולקיומה של מדינת ישראל. אם מוסיפים לכך את העובדה שהיהודים החרדים בעולם משתתפים בכוח העבודה ורק בישראל הם הולכים ומדירים רגליהם ממנו, מתקבלת תמונה שלפיה ישראל צועדת בכיוון הפוך למגמה העולמית של חילון. זו תמונה שיש לה משמעות קשה באשר ליכולתה של ישראל לקיים את מדינת הרווחה ולהמשיך לשאת בנטל הביטחוני.

הציונות לא הצליחה להסביר מדוע "המדינה" חשובה יותר מן "הארץ", ולא מדוע העליונות של דין בג"ץ על פני דין הרבנים, חיונית לדמוקרטיה. היא כשלה בהדיפת הגישה של "עם לבדו ישכון" ולא הצליחה לבסס את מעמדו כ"עם במשפחת העמים". התחזקותו של הצידוק הדתי מסייעת להסביר מדוע היהודים בישראל סבורים, כי זכותו של העם היהודי למדינה בכל שטחי הארץ גוברת על זכותם של השכנים. זוהי מגמה שיכולה להפוך את הישגי הציונות לניצחון פירוס.