כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

שוב ממשלת אחדות לאומית

ד"ר אחמד מג'דלאני ל"אלאיאם" (29/08/2006)

הדיון נפתח מחדש, וביתר שאת מאז תחילת השבוע שעבר, לגבי אפשרות הרכבתה של ממשלת אחדות לאומית פלשתינית. ההזמנה הפעם הינה לא רק עבור הגושים הפרלמנטריים, אלא עבור כל המפלגות, השואפות לקחת חלק בממשלה זו, בהתאם למה שיוסכם עליו בין שתי התנועות הראשיות, פתח וחמאס.

העמדות החדשות שעלו הן הסיבה העקרונית העומדת מאחרי הביקורת הברורה, הכנה והקשה כלפי הממשלה הנוכחית, שלא השיגה דבר לגבי העניינים העומדים על הפרק. העמדה החדשה שגובשה לאחר פגישות הועד המרכזי של "פתח", שהתקיימו בעמאן במהלך שלושה ימים רצופים, מבטאת את דרך הסתכלותה של התנועה ואת ניתוחה לגבי המצב הקשה, ורואה שפתרון הקמת ממשלת אחדות לאומית יכול להיות המוצא- יתכן שהמוצא היחיד- מהבידוד הכלכלי והמדיני של הפלשתינים. מנגד, תנועת חמאס הכריזה על הקמת ועדה, המורכבת ממנהיגיה, לניהול השיחות בין הגופים הפרלמנטריים ושאר המפלגות הפוליטיות, במטרה להגיע להרכבת הממשלה המתבקשת.

רעיון הקמת ממשלה שכזו הינו חשוב ביותר בזמן הנוכחי, והינו מהותי בצומת דרכים פוליטית והיסטורית, מולה ניצבים הפלשתינים וסוגייתם. יתר על כן, ישנה חשיבות רבה לכך שכל המפלגות הפלשתיניות יתאחדו וישאו יחד בנטל האחריות העומד בפתח. יש להבין את הצורך לאחד את השורות דרך הכרת ניסיון העבר, המצביע על כך שההובלה והנשיאה בנטל אינם יכולים להיות נחלתה של מפלגה אחת לבדה, המנסה להציל את הסוגיה הלאומית. מבלי לשתף פעולה בנאמנות עם צדדים נוספים, במאמצים להתגבר על הבעיות, יהיו קשיי הסוגיה הפלשתינית עוד גדולים יותר מאשר היו בתחילת המהפכה הפלשתינית באמצע שנות ה-60 של המאה הקודמת.

ישנם בעלי השגות לגבי הרעיון הזה, היות והם רואים בהכרזות כאלו כתמרון לעבר מפלגה כזו או אחרת, מתוך ניסיון קודם, במטרה להימנע מבעיות פנימיות, בין אם בתוך המפלגה או ברמה הלאומית, ולהאשים מפלגה אחרת באחריות לכישלון הרכבת ממשלה שכזאת.

נראה כי חששות כאלו מפזרות רוח של תסכול וייאוש בין הפלשתינים, אך ניתן להבין את החששות גם כדאגה לתוצאות האפשריות של הכישלון להגיע לתכנית עבור הנושאים הלאומיים באופן כללי, שיסתיים בכישלון הרכבת ממשלה שכזו. כישלון הרכבת ממשלת אחדות לאומית יכול לגרום להגברה במידת התסכול והייאוש, שכן הפלשתינאי מאמין שהצלחת הרכבת ממשלת האחדות תשבור את הבידוד הכלכלי, ותאפשר תשלום משכורות עבור כשליש מהפלשתינים, שתלויים במפרנסיהם, אשר עובדים בסקטור הציבורי. יתרה על כך, העליה בשיעור העוני והירידה החדה ברמת החיים לעולם לא נחוו בצורה כזו על ידי הפלשתינים, בנוסף לחוב של 350 מליון דולר שחייב הסקטור הציבורי לסקטור הפרטי, ומעבר לכך הלוואות, שלקחו מועסקים בשירות הציבורי מבנקים, הפועלים בשטחים הפלשתינים, דברים אלו משקפים את חומרת המצב.

אלו הזורעים תקוות לגבי שבירה מיידית של הבידוד המדיני והסגר הכלכלי אחרי הרכבת הממשלה החדשה הם המשפיעים על הסכנות החמורות, הטמונות בהצלחת הרכבת הממשלה וההתגברות על מכשול האג'נדה הפוליטית. למרות שהיתה הסכמה לגבי "מסמך ההסכמה הלאומית", עודנו שומעים את אותו נאום פוליטי, כאילו דבר לא ארע מאז החתימה על המסמך ועד עכשוו.

העמדה האופטימית מביאה לכך שציפיותיהם של הפלשתינים גדלות, וכך רוחם מתעודדת מכך שהאופק עודנו פתוח לפניהם, למרות המכשולים הקיימים. אסור להשתמש בעמדה כזו, על אף חשיבותה, כדי לספק לאנשים תקווה לאושר קרב ובא, מבלי להסביר להם את התנאים המהותיים להגעה למצב זה, מפני שהתוצאות ממיטות האסון עשויות להביא לתוצאות גרועות עוד יותר, מאשר אם היינו כנים עם העם לגבי נטיית מגמותינו וגישותינו, באשר הם.

מנקודה זו, מה שמבטיח הצגת עמדה ישרה מבחינה מילולית ומעשית לגבי המגמה של יצירת ממשלת אחדות לאומית, הוא לא רק הציפייה לחידוש השיחות, הקשורות להימצאותו של הנשיא, מחמוד עבאס, בעזה, אלא גם מתן סימנים רציניים, שאינם פחות חשובים מהצהרה על רצון טוב, במישור של יצירת אוירה של שקט וסדר ועל ידי פתרון בעיית החייל החטוף, כדי לגרוע כל תירוץ מידי הכיבוש הברוטלי, אחרי שניסיונות קודמים לא צלחו על אף שהיה מוסכם עליהם. יתרה על כן, הסכמה על תכנית ממשלתית על פי החלטות הערבים והאו"מ, חשובה על מנת שלא לספק תירוצים לידי הכיבוש וגם לא לידי המדינות הגדולות, השמות אותנו תחת סגר.

צעדים כאלו באמת ירגיעו את האזרחים, בכך שקיימת רצינות בכוון של יצירת ממשלת אחדות רחבה, הבנוייה על בסיס כל המרחב הפוליטי הפלשתיני, כשממשלה זו תתחזק על ידי תמיכה ציבורית פנימית, ותהווה תכנית מדינית מציאותית וברת קיימא במטרה לצייד את חברינו ואת אחינו בכוח להתגבר על הבידוד ועל הסגר בהם אנו חיים. ממשלת אחדות תשיב את הסוגיה הלאומית הפלשתינית לסדר היום הבין- לאומי כעניין של אנשים הנאבקים עבור החופש והעצמאות שלהם, והקמת מדינה יציבה ועצמאית, ולא יראו בנו כהתאגדות של טרוריסטים או כאנשים שרק זקוקים לעזרה הומניטרית ולמרגוע.

אחריות גדולה מונחת כאן על כתפי המפלגות, אחריות שאינה מאפשרת שום תמרונים, טקטיקות, משיכת זמן והצבת תנאים מוקדמים לפני חידוש הדיונים. כל העקרונות, היסודות והקריטריונים צריכים להתבסס על אינטרס ההסכמה הלאומית הכללית. מכאן, הרי שהקריאה המחודשת להקמת ממשלת קואליציה לאומית רחבה צריכה לקבל את כל החשיבות והרצינות, ככזו שיכולה לספק לפלשתינים את התקווה לכך שהגאולה עשויה להיות קרובה, קרובה מאד.