כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": מרקל נוזפת בנתניהו: לא עשית כלום לקידום תהליך השלום

(27/02/2011)

מתוך העיתון "אל-איאם"

מרקל נוזפת בנתניהו: לא עשית כלום לקידום תהליך השלום

קנצלרית גרמניה אנג'לה מרקל הביעה את אכזבתה מעמדת ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו בנוגע לתהליך השלום, ואמרה: "הוא לא עשה כלום למען השלום ואני לא בוטחת בו בכלל".

העיתון "הארץ" מסר כי נתניהו נדהם מתקיפותה של מרקל בשיחתם הטלפונית, בה החשיבה אותו ללא רציני. במקום שיציע תוכנית לשלום, הוא עורך קמפיין גדול של תקיפת הנשיא מחמוד עבאס, מה שמראה כי הוא מתנגד לתהליך השלום. נתניהו התקשר למרקל כדי לנזוף בה על הצבעת גרמניה לצד פרויקט ההחלטה הפלסטינית שמגנה את ההתנחלויות ומחשיבה אותן כלא חוקיות. אחד ממקורבי נתניהו, סיפר שנתניהו נדהם מעמדת הקנצלרית שאמרה לו: " איך אתה מעיז לומר שאכזבתי אותך, אתה זה שאכזבת אותי, כי הבטחת להיות רציני ולהגיש תוכנית רצינית לתהליך השלום".

נתניהו ענה שבחודש הבא הוא עומד לשאת נאום אשר בו יכריז על יוזמה חדשה לתהליך השלום, אבל מרקל רצתה לדעת אם הוא רציני או שהוא רוצה למשוך זמן ולהשאיר את המצב כמו שהוא עכשיו. מקור ישראלי חשף בפני עיתון "הארץ" שנתניהו יישא נאום בו יכריז על יוזמה חדשה. המקור גילה שהיוזמה אינה רצינית אלא מהווה צעד טקטי להרווחת זמן מצד נתניהו, שינסה להעביר את הלחץ הבינלאומי עליו מדעת הקהל הבינלאומית ליושב ראש הרשות הפלסטינית עבאס וינסה לשכנע את העולם שעבאס הוא המגלה סרבנות כלפי תהליך השלום.

השיחה בין מרקל ונתניהו חשפה חוסר אמון עמוק בין שני האישים. כמו כן מרקל הביעה את דעתה מול נתניהו בביקורה בישראל לפני שלושה שבועות, היכן שהדגישה שנתניהו חייב להגיש יוזמה חדשה על רקע האירועים במצרים. דיפלומט גרמני אמר: גרמניה מחויבת לביטחונה של ישראל, אבל הם לא מבינים מה החשיבות של ההתנחלות בשמירה על הביטחון.

נתניהו אמר שצריך קודם כל לחזק את הביטחון של ישראל. הוא האשים את הנשיא עבאס בהגעתו של המשא ומתן לקיפאון, בשל התנגדותו של זה לחידוש השיחות. מרקל האשימה את נתניהו בקיפאון מדיני בשל הבנייה בהתנחלויות.

המקור אמר שקנצלרית גרמניה ויועציה היו מאוכזבים שוב ושוב מהצהרות לא מדויקות מצד נתניהו, הבטחות שלא התגשמו, ולא האמינו לדבריו. מרקל החליטה להתייעץ עם גורמים ישראלים ואמריקאים, כדי לראות אם נתניהו רציני הפעם, או שהוא פשוט מנסה להרוויח זמן נוסף כדי להקל מהלחץ הבינלאומי. העיתון ציין כי ראש הממשלה ויועציו מחפשים דרך להניע את תהליך השלום, בהתחשב בבידוד הבינלאומי הגובר של ישראל. גורם בכיר במשרד החוץ של ישראל הסביר כי נתניהו החל לאחרונה לדבר על האפשרות לשאת נאום נוסף באוניברסיטת בר אילן בו יציע ערכת חלופה להסדר ביניים עם הפלסטינים, בדומה למה שמציע ליברמן. היוזמה כוללת הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים בכ- 50 אחוזים מהגדה המערבית.