כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": הנהגת הרשות מתנגדת להצעת אולמרט בנוגע לגבולות ולהוצאת ירושלים מההסכם

(13/08/2008)

הנהגת הרשות מתנגדת להצעת אולמרט בנוגע לגבולות המדינה הפלסטינית ולהוצאת נושא ירושלים המזרחית מההסכם

מאת: עבד אל-ראוף ארנאוט
ההנהגה הפלסטינית דחתה אתמול את הצעת ישראל להשגת הסכם שלום, על פיה ישראל תיסוג מ- 93% משטח הגדה המערבית. דובר משרד הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, אמר ל"אל-איאם": "הפער עודנו בין העמדה הישראלית והעמדה הפלסטינית עודנו גדול בנוגע לסוגיית הגבולות, וההצעה הישראלית אינה מחדשת דבר ואינה מקובלת".
עיתון "הארץ" ציין כי בליבה של הצעת אולמרט לפלסטינים עומדת הגדרת הגבולות, המתבססת על נסיגה ישראלית מרוב שטחי הגדה המערבית, ובתמורה יקבלו הפלסטינים שטח חילופי בנגב, לאורך רצועת עזה, ויזכו במעבר חופשי מרצועת עזה לגדה ללא בדיקה ביטחונית ישראלית, בהצביעו על כך שישראל הציעה לפלסטינים מפה ראשונית של הגבולות המוצעים. העיתון מסר ש"אולמרט הציע לעבאס שישראל תספח 7% מהגדה ותפצה את הפלסטינים בסדר גודל של 5.5% מהשטח. ישראל רואה במעבר מרצועת עזה לגדה כ"שטח איכותי", שיישאר בריבונות ישראלית, אלא שהוא יעניק למדינה הפלסטינית חיבור בין שני חלקיה. הפלסטינים לא נהנו מחיבור כזה לפני 1967, בזמן שהרצועה והגדה היו בשליטת ירדן ומצרים.

אבו רודיינה ציין כי "הפלסטינים לא יקבלו אלא את גבולות 1967 בהתאם ללגיטימציה הערבית והבינלאומית. אנו רוצים מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית על גבולות 67', ולא נסכים לפחות מכך. הצעות אלו הן הוכחה לחוסר רצינות מהצד הישראלי וניסיון של ממשלת ישראל לברוח מהשגת השלום הצודק ובר הקיימא".
אבו רודיינה ציין עוד כי "עוד לא נסגרה אף סוגיה במו"מ הפלסטיני-ישראלי".

ד"ר סאיב עריקאת, ראש מחלקת המו"מ באש"פ, החשיב את ההצעה כבלון ניסיון שהינו ניסיון מקדים של הצד הישראלי להטלת האשמה על הפלסטינים למקרה שהמו"מ יכשל. הוא אמר: "ישראל רוצה לזרוק בלוני ניסיון, אך אנחנו לא בשוק. אנחנו רוצים בנסיגה ישראלית מלאה מהשטחים שנכבשו ב- 1967, כולל מירושלים המזרחית, והגעה להסכם קבע שיסתמך על החלטות הלגיטימציה הבינלאומית ויושג בדרך של מו"מ".
עריקאת ציין כי "עדיין לא נמסרה בשום אופן וזמן, מקבץ הצעות כלשהו לפלסטינים, בין אם דרך אולמרט או כל בכיר ישראל אחר", בעודו שולל בכך את האפשרות שרה"מ הישראלי הציג בפני הפלסטינים טיוטה של הסכם קבע. עריקאת ציין כי כל המידע שהופיע בעניין בעיתון "הארץ", "אין לו כל יסוד של אמת" בעודו מדגיש את "הצורך הדוחק להגיע להסכם כולל ולייסד מדינה פלסטינית, שתקום על גבולות 1967, כשבירתה ירושלים המזרחית, וכן למצוא פתרון צודק ומוסכם לבעיית הפליטים".
עריקאת הדגיש כי "עידן הטקטיקות ההדרגתיות וההסכמים החלקיים עבר. לא נהייה שבעי רצון מדרך פעולה זו, שתחמיר ותאריך את משך הסכסוך, כפי שהוכיחו 60 השנים שעברו. מטרת תהליך השלום ברורה. את מטרה זו מאירים החוק הבינלאומי ו"מפת הדרכים", שמדגישות את ההכרח לסיים את הכיבוש הישראלי ולהקים את המדינה הפלסטינית על גבולות 1967, עם בירתה בירושלים המזרחית, ללא התנחלויות, ומציאת פתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים".
עריקאת ציין כי "הפלסטינים מחויבים ליישם הסכם שלום צודק, הבנוי על היסודות המכוננים של הפלסטינים ומדינות ערב", והוסיף כי "המו"מ עודנו מתנהל אך עם פערים גדולים בין שני הצדדים".
מקורות פלסטינים רמי דרג חשפו בפני "אל-איאם" כי במהלך הפגישות שהתנהלו עם אולמרט ובמו"מ בין ראשי צוותי המו"מ אחמד קריע (אבו עלא) וציפי לבני, הציעה ישראל לספח 7.3% משטח הגדה המערבית בתמורה ל- 5.5% אותם יקבלו הפלסטינים בסביבת עזה ובנגב. המקורות רמזו כי הצד הישראלי הציע מעבר בטוח בין הגדה המערבית ועזה על שטח שישווה לכ- 2% מהגדה ויהיה בריבונות ישראלית.
המקורות ציינו כי הצד הפלסטיני הדגיש במו"מ ובמפגשים כי הוא לא יקבל תיקוני גבול שיעלו על 1.8% משטח הגדה המערבית, באופן שחילופים אלו לא ישפיעו על הרציפות הגיאוגרפית של הגדה המערבית, ולא יפגעו בריבונות הפלסטינית שתיכון על שטחי הגדה המערבית ועזה.
אותם מקורות הדגישו כי הפלסטינים ציינו שוב ושוב את התנגדותם להסכם חלקי, וכי לא יתקבל הסכם שלא יכלול את ירושלים המזרחית או איזושהי מבין סוגיות הסכם הקבע האחרות, מתוך יסוד האומר כי דבר לא מוסכם עד שלא יוסכם על הכל.

"אל-איאם" הביא את הפרסום אתמול מ"הארץ" במלואו.