כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

בכיר היוזמה שאול אריאלי מסביר ברדיו את השלכות הפיוס הפנים פלסטיני על התהליך המדיני

(28/04/2011)

בכיר היוזמה שאול אריאלי מתראיין בתכנית של גבי גזית ברדיו 103 על הפיוס הפנים פלסטיני: 

גבי גזית : שלום אל"מ במיל' שאול אריאלי, מהמועצה לשלום ולביטחון, לשעבר מח"ט עזה.

אל"מ במיל' שאול אריאלי : בוקר טוב.

גבי גזית : מה אתה אומר נמחק את השם שלום מהמועצה שלך, כי שלום לא יהיה כי לא עושים שלום עם החמאס.

אל"מ במיל' שאול אריאלי : שלום באמת לא עושים עם החמאס וזה גם לא נדרש לעשות עם החמאס.

גבי גזית : אבל עכשיו החמאס והפתח ביחד, אז עם מי נעשה שלום.

אל"מ במיל' שאול אריאלי : עם אש"ף, וזה בדיוק הנקודה שצריך להבהיר אותה.

גבי גזית : תבהיר

שאול.אל"מ במיל' שאול אריאלי : ההבהרה היא שכל התהליך המדיני שמתקיים בין ישראל לפלסטינים, הוא בין ישראל לאש"ף, בחילופי האגרות בין רבין לערפאת היתה הכרה הדדית בין אש"ף לישראל, והוא נשאר נציג לגיטימי של העם הפלסטיני גם כשהרשות הפלסטינית הוקמה, וכך גם שנחתמו כל ההסכמים, גם כשהרשות הוקמה. לכן אבו מאזן נהנה מעצם תפקידו כיו"ר אש"ף, ולכן הוא יכול לנהל את המו"מ עם ישראל.

גבי גזית : בלי להתייעץ עם החבר'ה האחרים שאיתם עכשיו הוא עשה את הסכם הפיוס.

אל"מ במיל' שאול אריאלי : בדיוק. ואם תעקוב אחרי הדברים.

גבי גזית : מה אתה אומר, זה כאילו שאצלנו נגיד היו באים לדבר עם חצי מהמערכת הפוליטית ומצפים שהיא לא תתייעץ עם ליברמן למשל.

אל"מ במיל' שאול אריאלי : זה לא אותו דבר בכלל, כי אתה מדבר פה על מדינת ישראל שהיא מדינה מוכרת ויש בה ממשלה, והממשלה מייצגת את מדינת ישראל. במקרה הזה אש"ף הוא זה שמייצג את העם הפלסטיני.

גבי גזית : אבל אל תשכח שאול מחר יהיו בחירות בעוד שנה, ואז הייצוג שם יהיה שונה.

אל"מ במיל' שאול אריאלי : נכון. אם תהיה הכרה במדינה הפלסטינית והממשלה הפלסטינית תהפוך להיות המייצגת של העם הפלסטיני, אז באמת אנחנו יכולים להגיד הסיפור שונה לחלוטין. אבל עד אז, ואבו מאזן גם מבין בעצמו את העניין הזה, עד אז הוא הנציג הלגיטימי של העם הפלסטיני. והחמאס, אם תעקוב אחרי ההתבטאויות גם בשנים האחרונות, החמאס אומר שיש לו- לאבו מאזן- את הזכות המלאה, הוא רק מחייב להביא כל הסכם לאישור של העם הפלסטיני באשר הוא.

גבי גזית : אבל אתה שומע את רה"מ אומר עכשיו שזה לא עובד כמו שאתה אומר, זה יעבוד אחרת, זה יעבוד כך שאבו מאזן צריך להחליט או אנחנו או הם.

אל"מ במיל' שאול אריאלי : זה מה שאומר רה"מ אם הוא לא רוצה לקיים את המו"מ. הוא יכול להימנע למשל מכל התהליכים והוועדות ואפילו מהתיאום הביטחוני שמתקיים בינינו לבין הרשות הפלסטינית שעה שתקום אותה ממשלת אחדות. זה כן, כי ברגע זה מדובר בכל מה שקשור ביישומים של הסכמי הביניים, אבל לטובת הסדר הקבע, וזאת עיקר הנקודה אין שום מניעה לקיים את העניין הזה מול אש"ף ...

גבי גזית : המניעה היחידה יכולה להיות שכאשר אבו מאזן יבוא להיפגש במסגרת המשך ניהול המו"מ, הוא יקבל טלפון מהחבר'ה החדשים שאיתם הוא עשה עכשיו את ההסכם, יגידו לו סליחה מה אתה עושה.

אל"מ במיל' שאול אריאלי : נכון. ואז הוא יצטרך לקבל את ההחלטה.

גבי גזית : אה קשה

.אל"מ במיל' שאול אריאלי : לא לא. הוא יצטרך לקבל את ההחלטה, אבל ההחלטה היא לא מתייחסת לאש"ף. ההסכם, אני אומר שוב ייחתם בין אש"ף למדינת ישראל, לא בין הרשות למדינת ישראל. ולכן.

גבי גזית : אני לא מדבר על ההסכם, אני מדבר על הדרך, הדרך השאלה אם היא לא הרבה יותר מסובכת מרגע זה.

אל"מ במיל' שאול אריאלי : לא, היא מסובכת בהקשר היומיומי. למשל בנושא התיאום הביטחוני, אם באמת הדבר הזה יקרום עור וגידים ויהיה הסכם פיוס, יש הרבה "אמים" עד שהדבר הזה יקרה, וחמאס יהיה חלק מהמנגנונים הביטחוניים, באותו רגע ישראל יכולה להחליט שהיא מפסיקה את התיאום הביטחוני, כי היא לא עובדת מול מי שמצהיר על החיסול שלה. וזה יהיה בצדק מלא. או כמו למשל ההחלטה האמריקאית בקונגרס להפסיק את הסיוע של 400 מיליון דולר לרשות הפלסטינית, הוא לגיטימי לחלוטין מהרגע שהחמאס בפנים. אבל צריך לעשות את האבחנה בין השוטף בין היומיום בין מה שכפוף להסכמי הביניים שזאת הרשות הפלסטינית שמנהלת את העניין, לבין מה שמדובר בהסדר קבע וזה אש"ף.

גבי גזית : השאלה אם הרזולוציה היא לא יותר רחבה, כי אני שומע קודם ציטוט בחדשות של שר בממשלה, שאומר הנה עכשיו זה יותר לא פלסטין, עכשיו זה ישות איראנית, ועם האיראנים איך אפשר לעשות מו"מ.

אל"מ במיל' שאול אריאלי : תראה סיסמאות אפשר להפריח מה שרוצים, אבל בעניין הזה גם צריך להיזהר מעוד משהו, וזוהי נקודה חשובה. סעיף מרכזי בהסכם הזה מדבר על שזה שיערכו בחירות תוך שנה למועצה הלאומית הפלסטינית, וזאת הנקודה החשובה. ורגע בוא נתנתק מהעכשווי ונדבר מה מסוכן לנו בטווח הרחוק, ובטווח הרחוק זה בדיוק אותו אינטרס שמשעל ואבו מרזוק והנייה הכריזו עליו בבחירות ב- 2006. ואני מצטט, תפקידנו זה ליצור אש"ף חדש, קרי נציג לגיטימי אחר לעם הפלסטיני. ואם הם יכנסו לאש"ף הקיים במסגרת הבחירות שיתקיימו, אם יתקיימו בשנה הקרובה, ויישנו שם את הוועד הפועל ויישנו את יו"ר אש"ף, המשמעות היא אחרת לגמרי, שבאמת אז, אם הם יחזיקו בעמדותיהם- אין לנו פרטנר. זה האיום האמיתי שיכול להתפתח לנו תוך שנה.

גבי גזית : אז זה מה שמניע את מי שאומר שיבחר או בהם או בנו, כי הוא כנראה מעריך בדיוק שזאת המציאות ....

אל"מ במיל' שאול אריאלי : אבל שים לב עדיין נשאר חלון הזדמנויות עד ספטמבר ועד הבחירות, וכל זה בתנאי שיהיה הסכם פיוס. לכן מה שאני אומר להפסיק להגיב לדברים, אין סיכוי שמי שמנהל מדיניות של תגובה יוכל להדביק את האירועים ולבלום את העניין. אם ישראל לא תצא ביוזמה מדינית אנחנו נמשיך לרוץ אחרי הזנב של עצמנו.

גבי גזית : אם ישראל לא תצא ביוזמה מדינית, יופי. שאול אריאלי אני מודה לך על דבריך הברורים. תודה רבה לך.אל"מ במיל' שאול אריאלי : תודה.גבי גזית : אל"מ אריאלי הוא מהמועצה לשלום ולבטחון ומח"ט עזה לשעבר.