כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

בכיר יוזמת ז'נבה שאול אריאלי מספר לערוץ הראשון על ביקורו אצל נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן

(31/03/2011)

מתוך התכנית "לב העניין" בערוץ 1 - בכיר יוזמת ז'נבה שאול אריאלי:

נועה ברק וושלר: אם לא יחודש המשא ומתן בין ישראל לפלשתינים ולא תהייה הכרה בינלאומית במדינה פלשתינים עצמאית בספטמבר אולי אפרוש מתפקידי כך אמר אתמול יו'ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן בפגישה עם חברי המועצה לשלום ולבטחון, אנחנו רוצים לומר עכשיו שלום לאל"מ במיל' שאול אריאלי

אל"מ מיל' שאול אריאלי: שלום.נועה ברק וושלר: אתם יזמתם את הפגישה לשם מה?

אל"מ מיל' שאול אריאלי: אנחנו יזמנו את הפגישה לאור העובדה שבשבועות האחרונים אנחנו שומעים המון אזהרות. החל מפיו של שר הביטחון שאמר שאנחנו עומדים בפני צונאמי מדיני וכלה בראש הממשלה לשעבר שסבור שסטגנציה בתהליך המדיני היא איום על ישראל. רצינו לשמוע את הדברים אם הניואנסים עם האווירה מתאימה ישר מפי האיש שמוביל את הצד השני- את הצד הפלשתיני יושב ראש הרשות.

נועה ברק וושלר: מיד ניגע בדברים בתוכן של אבו מאזן רצינו לדעת על האופי על האווירה, עד כמה הייתה פגישה לבבית?

אל"מ מיל' שאול אריאלי: הפגישה הייתה מאורגנת להפליא באווירה מאוד נוחה, ישבנו ודיברנו. הדברים נאמרו בצורה ברורה ללא הסתרה מפי שני הצדדים, והדברים שנאמרו הם אלה החשובים.

נועה ברק וושלר: ובוא נאמר עכשיו מה הוא אמר בוא נגיע לתוכן עצמו למהות.

אל"מ מיל' שאול אריאלי: הדבר העקרוני הוא בעצם העדר התהליך המדיני, חוסר הנכונות לשבת ביחד מסביב לשולחן המו"מ. הוא התייחס למו"מ התייחסות מפורשת שעיקרה שתי מדינות לשני עמים וגבולות 67 כבסיס לכל התהליך, כמובן עם חילופי שטחים. בהעדר ההבנות הללו אבו מאזן לא יחדש את המשא ומתן, ובעצם הוא שם את כל יהבו כעת על הקהילה הבינלאומית ועל האומות המאוחדות מתוך ההנחה שהוא יוכל לזכות בהכרה בינלאומית סוחפת.

נועה ברק וושלר: ראש הממשלה נתניהו אמר לו בואו תכירו במדינת ישראל כמדינת היהודים ואנחנו נפתח את המשא ומתן הוא הציב לו תנאי לא כל כך אתה יודע לא כזה בשמיים הוא יכול היה לקבל אותו.

אל"מ מיל' שאול אריאלי: אני חייב לציין שהוא חזר והדגיש שהוא לא מוכן לקבל את העניין הזה, בטח טרם תחילת כל משא ומתן, הוא אומר התנאים היו ונקבעו.

נועה ברק וושלר: זאת אומרת גם הכרה בישראל כמדינת היהודים גם זה מפורש בעיני אבו מאזן כתנאי לפתיחת משא ומתן.

אל"מ מיל' שאול אריאלי: הוא רואה את זה כתנאי שלא במקומו, לחידוש המשא ומתן הוא אומר, אנחנו ב- 93 בחילופי האיגרות והכרה הדדית בין ישראל לבין אש"ף הכרנו במה שישראל דרשה- בהכרה בזכותה של ישראל להתקיים וכל מה שקשור לעניין הזה. חזרנו וביטלנו את הסעיפים כפי שנדרשנו ב- 95 וחזרנו וביטלנו אותם שוב לדרישתו של ביבי נתניהו. אין מקום להכרה כזאת. הוא אומר, אם אתם רוצים שנכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית תיפנו לאו"ם שיעשה זאת. כפי שהם העניקו לכם בזמנו. אנחנו צריכים לזכור שבעצם האו"ם כבר נתן לנו את זה ב- 47 וזה גם אופיה של המדינה שנגזר מהרוב היהודי שבא.

נועה ברק וושלר: מה מצפה אבו מאזן שיקרה בספטמבר נניח והעצרת אכן תכיר בהם כמדינה עצמאית ואז מה?

אל"מ מיל' שאול אריאלי: תראי, ברגע שאתה שם את כל יהבך על הקהילה הבינלאומית המשמעות היא וההנחה היא ששתי מדינות לא יכולות להיות חברות בו בעת באו"ם שעה שמדינה אחת היא כובשת ושעה שמדינה אחת היא נכבשת. ולכן, לא באחת, אבל בתהליך שאני לא יודע כמה זמן הוא ייקח, המשמעות היא דה לגיטימציה למדינת ישראל ואולי עד כדי הרחקתה משורות האו"ם ו או מארגונים בינלאומיים אחרים, כי הם

נועה ברק וושלר: והיה ולא תתקבל החלטה כזאת בעצרת האומות המאוחדות הוא אכן אמר שהוא מחזיר את המפתחות?

אל"מ מיל' שאול אריאלי: הוא מבחינתו אמר שהוא יכנס את המנהיגות הפלשתינית כדי להחליט על המשך הדרך לאור העובדה שהבחירה האסטרטגית שלהם בערוץ המדיני מאז 88 נכשלה ולא הביאה לעצמאות הפלשתינית המיוחלת. ולכן בהעדר תקווה להגעה למשא ומתן ולהסדר עם מדינת ישראל מה שנותר בעצם כמו שאת אומרת זה לתלות את המפתחות. או כפי שהיא התבטא לפני כשבועיים - חודש אוקטובר 2011 לא מופיע בקלנדר שלו.

נועה ברק וושלר: בכל מקרה. אלוף מיל' שאול אריאלי תודה רבה לך שהיית איתנו.אל"מ מיל' שאול אריאלי: תודה רבה.