כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם", נביל שעת: כל הפלגים יחתמו על מסמך הפיוס המצרי כבר ב- 10.11

(06/11/2008)

אל-איאם, 6.11.08

ראמאללה- "ופא": ד"ר נביל שעת, ראש המשלחת של "פתח" לדיאלוג הלאומי הפלסטיני אמר ב- 5.11.08 כי ביום שני, ה- 10.11.08 יפתח בקהיר הדיאלוג הפלסטיני, וזאת לאחר שיחה שקיים עם ראש המודיעין המצרי, השר עומר סולימאן.

שעת: "המפגש יפתח באופן רשמי ב- 10 וב- 11 בנובמבר וישתתפו בו הנשיא מחמוד עבאס, עומר סולימאן, שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-ע'יט, מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא, ושרי חוץ ממדינות ערב, שקיבלו הזמנות. המסמך המצרי יוקרא בפני המשתתפים בישיבת הפתיחה וכל הצדדים יחתמו עליו. לא יתקיים דיון על מסמך זה לאחר מכן. לאחר הפתיחה יתקיים אירוע חגיגי לאורחים. לאחר הפגישה הראשונה הזו תתכנס פגישה שניה לצורך הרכבת הוועדות והגדרת משימותיהן. הוועדות יחלו לפעול ב- 23 בנובמבר ויקיימו פגישות עד ה- 26 או ה- 27 באותו החודש. אם לא ייחתם הסכם עד עיד אל-אדחא, הרי שהוא ייחתם אחרי עיד אל-אדחא (חג הקורבן, שיתקיים בין ה- 8 ל- 11 בדצמבר). במהלך ימים אלו יתקיימו פגישות מואצות לטובת הצלחת פעולת הוועדות, שמיועדות להגיע להסכמה על הפרטים, וניתן לצפות כי תוצאות עבודתן יתבהרו אחרי החג."

טיוטת המסמך המצרי מציעה "להרכיב ממשלת הסכמה לאומית בעלת משימות מוגדרות". משימות אלו הינן "להסיר את המצור ולהסדיר את חיי היום יום של העם הפלסטיני; להתכונן לקיום בחירות לנשיאות ולפרלמנט; לפקח על בנייה מחדש של מנגנוני הביטחון על בסיס מקצועי ולאומי".

המסמך המצרי כולל גם "פיתוח וקידום פעולתו של אש"פ באופן בו יכלול הארגון את כל הפלגים, ובחירת מועצה לאומית חדשה על ידי קיום בחירות בפנים השטחים הפלסטינים והיכן שאפשר מחוץ לשטחים הפלסטינים".
מספר גורמים לאומיים עצמאיים קיבלו הזמנות מהמצרים להשתתף בפגישות הדיאלוג הלאומי.
עם האישים נמנים חברת הפרלמנט ד"ר חנאן עשראוי, איש העסקים מניב אל-מצרי, חבר הפרלמנט ד"ר זיאד אבו עמר, הפטריארך מישל צבאח, וד"ר עלי אל-ג'רבאוי. חלק מהאישים התייחסו בחשיבות רבה לתפקידם המשמעותי בגיבוש חזון מוצהר שיזכה לאמון הציבור ויהיה נטול אינטרסים סיעתיים, זאת לצד התחייבותם כלפי האינטרס הלאומי.