כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

יו"ר "פתח" בפרלמנט על השיחות בקהיר: הצדדים טרם הגיעו להסכמה בנוגע לקבלת ההתחייבויות הקודמות של אש"פ והרשות

(19/03/2009)

הסכמות ומחלוקות בשיחות הפלסטיניות בקהיר

איש העסקים הפלסטיני, ד"ר יאסר אל-ואדיה, אחד מהאישים העצמאים שהשתתפו בשיח הפלסטיני בקהיר, תיאר את מצב הדברים הנוכחי בין הפלגים הפלסטינים. דבריו שפכו אור שונה ביחס לפאסימיות שביטוי בכירים ב"פתח" ו"חמאס" לגבי תוצאות השיחות הקהיר. לטענתו ניתן לפתור את המחלוקות שהעבירו חמש הועדות הפלסטיניות ל"ועדה המייעצת העליונה" במשך מספר ימים. אל-ואדיה אמר לאחר שחזר מקהיר לעזה כי נמצאו פתרונות לרוב הסוגיות שבמחלוקת. הדיון על סוגיית הממשלה התקדם באופן מהותי, היכן שהושגה הסכמה לגבי מספר נקודות במצעה וכך גם לגבי ראש הממשלה וחלק מהחברים בה. המחלוקת לגבי סוגיית הביטחון מתמקד סביב השאלה תחת מי יפעל מנגנון המודיעין כללי – הממשלה או הנשיאות. בנוסף טרם הוחלט האם הוא יקרא מנגנון הביטחון המסכל או מנגנון הביטחון הפנימי. (אל-קודס, 18.3.09)

בכיר "חמאס", סאמי ח'אטר, אמר ששיחות הפיוס הפלסטיניות נכשלו בשל המחלוקת בשאלת ההכרה בישראל, וכי לא ניתן להגיע להסכם לפני ועידת מדינות ערב ב- 30.3.09, כפי ששואפים המצרים. (אל-קודס, 18.3.09)

יו"ר סיעת "פתח" בפרלמנט ,עזאם אל-אחמד, אמר כי הושגה הסכמה על אופייה של הממשלה הבאה, אך אין כל הסכמה לגבי המצע שלה.
אל-אחמד אמר שבועדת הבחירות הנושא האחרון שנותר במחלוקת הוא שיטת הבחירות, היכן שכל הפלגים מלבד "חמאס" תומכים בקיום בחירות יחסיות מלאות, ואילו "חמאס" מעוניינת להשאיר את השיטה הקיימת.
ועדת אש"פ קיימה דיון ארוך מאד על ניסוחים. המחלוקת נותרה על שלב המעבר בין הכרזת סיום הפילוג עד שתורכב "המועצה הלאומית הפלסטינית" החדשה. הנוסח העקרוני שהוצע קבע שועדה, שהורכבה על בסיס הסכם קהיר מ- 2005, והורכבה מהנשיא, חברים מה"ועד הפועל", יו"ר המועצה הלאומית, מזכ"לי הפלגים ואישים נוספים, תפעל כמסגרת הנהגה זמנית בנוגע למשימות הבאות: מעקב על ביצוע יישום ההסכם שיושג בשיחות, טיפול בסוגיות הלאומיות היסודיות של התקופה הנוכחית, בנוסף להרכבת המועצה הלאומית הפלסטינית. בנוסף לכך אמורה הועדה להרכיב את המועצה הלאומית החדשה.
"חמאס" הציעה להוסיף לביטוי "תוך ראייתה כמסגרת הנהגה זמנית" את "של העם הפלסטיני".
בעניין הניסיון להשיג הסכמה בנושא מצע הממשלה אמר אל-אחמד: "בכל הנוגע למצע המדיני של הממשלה, שהוא ציר הדיון כולו, אין הסכמה על דבר. כלומר אין הסכמה לגבי השאלה האם הממשלה תהיה מחויבת להתחייבויות אש"פ. כל הדברים תלויים בנקודה זה, עליה לא ניתן לדלג, ומבלי להסכים אודותיה אין ערך לשום דבר שכבר הוסכם".