כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ועדה פלסטינית מיוחדת לדיאלוג עם החברה הישראלית

(26/08/2013)

הפלסטינים משתמשים באסטרטגיה חדשה מול נתניהו - החברה הישראלית

http://alhayat.com/Details/545159

ועדת "היחסים עם ישראל" בהנהגה הפלסטינית הזמינה עשרות חברי כנסת למפגש עם הנשיא מחמוד עבאס ברמאללה בשלישי לחודש.

מקורות בוועדה מסרו ל"אלחיאת" כי יותר מ50 חברי כנסת קיבלו את ההזמנה למפגש אשר יתמקד בהשלכות ההתרחבות הנוכחית בהתנחלויות על סיכויי הפתרון המדיני. לפי המקורות, חברי הכנסת אשר קיבלו את ההזמנה מייצגים את רוב המפלגות הישראליות, במיוחד המפלגות הדתיות, המרכז-ימין והמרכז-שמאל.

הנשיא עבאס הרכיב ועדה מיוחדת ליחסים עם ישראל לפני מספר חודשים במטרה ליצור קשר עם המגזרים השונים בחברה הישראלית ולהפיץ את פתרון שתי המדינות תוך אזהרה מפני הסיכון של קריסת הפתרון הזה על האינטרסים האסטרטגיים של שני העמים – הפלסטיני והישראלי. הוועדה הזאת כוללת חלק מהחברים הבולטים ביותר בוועד הפועל של אש"ף ובוועדה המרכזית של פת"ח, כמו יאסר עבד רבו, נביל שעת', ג'יבריל רג'וב, חנאן עשראווי ומוחמד אלמדני.

הוועדה אשר בראשה עומד אלמדני ערכה סדרת פגישות עם גורמים משפיעים בחברה הישראלית בחודשים האחרונים. מבין הפגישות שנערכו הייתה פגישה במטה אש"ף ברמאללה בה השתתפו מספר חברי כנסת המייצגים מפלגות ימניות ודתיות כמו ליכוד וש"ס ומפלגות מרכז-ימין כמו מפלגת יש עתיד וכו'.ביקורים אלו כללו גם מפגש שערכו חברי הוועדה הפלסטינית בכנסת בחודש שעבר.

כמו כן, נערכה פגישה ברמאללה בין הנשיא עבאס ומספר חברי מפלגת מרצ השמאלית, במהלכה הזהיר הנשיא כי המשך הפעילות בהתנחלויות על אדמה פלסטינית מאיימת לא רק להרוס את המו"מ הנוכחי אלא גם את פתרון שתי המדינות. הוא הוסיף כי איננו מרוצה מהתקדמות המו"מ הנוכחי עם ממשלת נתניהו.

אמצעי תקשורת בעברית ציטטו כמה משתתפים במפגש שאמרו כי הנשיא עבאס אישר להם שהסכם שלום "יסיים את הסכסוך, ואנו לא נדרוש את חיפה, עכו, צפת, אלא את ירושלים". ערוץ שתיים תיאר את הצהרות הנשיא עבאס כ"אמיצות מאד" ומסר כי הוא תהה על העמדה הישראלית והאיטיות של המו"מ. בהצביעו על המו"מ ב2007-2008 עם ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, אמר שהתרחש בצורה אינטנסיבית יותר: "נפגשתי עם אולמרט מדי שבוע פעם או פעמיים ובמשך השבוע היו צוותי מו"מ עורכים ישיבות מתמשכות. משום כך אינני מבין מה רוצה ממשלת נתניהו שמעוניינת במפגש כל שבוע או עשרה ימים". עבאס הדגיש את נחיצות האצת הפגישות הללו "משום שכבר אין מספיק זמן". בנוסף, הוא הודיע להם שהוא דורש תפקיד נרחב יותר לשליח האמריקאי המיוחד, מרטין אינדיק, במו"מ בין שני הצדדים.

רבים מהבכירים הפלסטינים, ביניהם הנשיא עבאס, חושבים שהמעוז האחרון שנותר להם כדי להגן על פתרון שתי המדינות הוא החברה הישראלית. לדידם, הנשיא עבאס סובר שגורם השינוי הנותר במשוואת הסכסוך הפלסטיני-ישראלי הוא החברה הישראלית אשר תחליט לבסוף על גורל הסכסוך וצורת הפתרון האפשרי.

המסר הפלסטיני במפגשים עם חברי הכנסת הוא שההתנחלויות מחסלות את פתרון שתי המדינות ומובילות לפתרון של מדינה אחת וכי האינטרס של שני העמים תלוי בשמירה על פתרון שתי המדינות משום שהוא היחידי שאפשרי ובר-קיימא.

במשך חמש שנים האחרונות לשלטון נתניהו ישראל החישה תכניות בנייה בהתנחלויות כדי להרוס את יסודות פתרון שתי המדינות, במיוחד בקשר לרצף הטריטוריאלי בין השטחים שהפלסטינים שואפים להקים את מדינתם עליהם. תכניות ההתרחבות ההתנחלותית מתמקדות במזרח ירושלים, אשר כל הפלסטינים מסכימים כי אף מדינה פלסטינית לא תוקם מבלי שתהיה בירתה, ובגושי ההתנחלויות אשר מתפשטים עמוקות ללב הגדה המערבית ומגיעים כמעט לים המלח ויריחו במזרח ולשכם ולצפון הבקעה מצפון, לקלקיליה וטול כרם ממערב, בית לחם וחברון מדרום ורמאללה במרכז.

נתניהו האיץ את הבנייה בהתנחלויות מיד לאחר ניצחונו בבחירות הראשונות בעקבות התפטרותו של אולמרט שניהל מו"מ ונחשב בעיני רבים לרציני ברצונו להגיע לפתרון פוליטי המבוסס על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל בשטחי הגדה ורצועת עזה עם חילופי שטחים.

הבכירים הפלסטינים מזהירים את עמיתיהם הישראלים בפגישות הללו כי הצד הפלסטיני אולי יפסיד לטווח הקצר מהעדר פתרון שתי המדינות אך הצד הישראלי יפסיד לטווח הארוך מהעדר פתרון זה. לטענתם, העם הפלסטיני ידרוש שוויון במדינת ישראל.

חבר הוועדה אמר ל"אלחיאת": "האנשים שאנו נפגשים עמם כאן או בישראל הם מנהיגי החברה הישראלית והם אשר יכריעו את גורלה...החברה הישראלית כבר לא יודעת מה מתרחש כאן, בשטחים הפלסטיניים, מאז הקמת הגדר. חובתנו ללכת אליהם ולהזמינם לבקר אותנו ולהראות להם את מה שממשלתם מבצעת בשטח כדי שיחליטו האם הם רוצים לבחור במה שמוסרת להם ממשלתם, או שברצונם להתנגד לכך".