כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": מתגבש מסמך ישראלי-אמריקאי במטרה לחדש את המו"מ עם הפלסטינים

(03/01/2010)

"אל-איאם", 3.1.2010

מאת: עבד אל-ראוף ארנאוט

ערבהנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, יתחיל היום (יום א') בביקור רשמי בקהיר במהלכו יפגש עם הנשיא, חוסני מבארכ מחר (יום ב'). מבארכ נפגש לפני מספר ימים עם ראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו. הפגישה עם עבאס תיערך יומיים לפני שיצאו שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-ע'יט וראש המודיעין המצרי, הגנרל עמר סולימאן, לוושינגטון, כשהם נושאים עימם רעיונות מצד מדינות ערב, שגובשו בשבועות האחרונים, במטרה לחדש את תהליך השלום הפלסטיני – ישראלי.הנשיא עבאס ייפגש ראשית עם אבו אל-ע'יט וסולימאן כדי לחזור ולבחון את הרעיונות לפני שאלו יאושרו באופן סופי בפגישה בין עבאס ומבארכ, כהכנה להעברתם לוושינגטון לפני ביקורו של ג'ורג' מיטשל באזור בימים הקרובים.

"נודע כי הרעיונות שיועלו (בפגישות נתניהו עם מבארכ ואבו אל-ע'יט) יעסקו בבסיסם בהגדרת מטרה ברורה לתהליך השלום, במובן זה שהוא יוביל להקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 4 ביוני 1967 שבירתה ירושלים המזרחית, ומציאת פתרון צודק ומוסכם לבעיית הפליטים. הדברים הנדרשים במטרה להגיע להסכם שכזה כוללים את ההכרח לקיים עצירה של כל פעילויות ההתנחלות הישראלית, כולל בירושלים המזרחית, באופן שכולל את הצמיחה הטבעית, וכי ממשלת ישראל תפסיק את כל פעולות המעצרים, החיסולים והפשיטות בשטחי הרשות הפלסטינית וכן תמנע מצעדיה החד-צדדיים בירושלים המזרחית.

הרעיונות שצפויים לעלות מציינים גם את ההכרח שהמו"מ יושתת על בסיס של הקמת מדינה על גבולות 1967, וכי המו"מ יתחיל מהנקודה בה הופסק במהלך כהונת הממשלה הישראלית הקודמת בדצמבר 2008. על המו"מ לכלול את כל סוגיות הסכם הקבע, כולל ירושלים המזרחית והפליטים. ארה"ב בדקה לאחרונה עם הצד הישראלי את האפשרות כי חידוש המו"מ ילווה מבחינת ישראל בצעדים בוני אמון עם הצד הפלסטיני. צעדים אלו עשויים לכלול העברת אזורי B בגדה המערבית, בהם קיימת שליטה אזרחית פלסטינית וביטחונית ישראלית, לאזורי A, בהם ישנה שליטה אזרחית וביטחונית פלסטינית. כמו כן דובר על אפשרות להעברת שטחי C, בהם ישנה שליטה ביטחונית ואזרחית ישראלית, לאזורי A ו- B, וכמו כן שחרור עצורים פלסטינים מבתי הכלא בישראל והסרת מחסומים ישראלים בגדה המערבית.

רה"מ הישראלי, בנימין נתניהו, הציע לנשיא מצרים, חוסני מבארכ, לארח פסגה בשרם א-שייח' בינו לבין הנשיא עבאס במטרה לחדש את המו"מ. הצעה זו הועברה לנשיא עבאס ביום שישי דרך שגריר מצרים ברמאללה. הנושא יידון בפגישה בין מבארכ לעבאס.

מקורות פלסטינים העריכו לפני ביקור שר החוץ המצרי אבו אל-ע'יט ושר ההגנה המצרי סלימאן בוושינגטון ולפני ביקור מיטשל באזור, כי קיימים סיכויים נמוכים לחידוש המו"מ. אלא שהמקורות הדגישו כי נדרשים שני דברים כדי לחדש את המו"מ: עצירת הבנייה בהתנחלויות באופן שיכלול את ירושלים המזרחית וחידוש המו"מ מהנקודה בה הפסיק במהלך כהונת הממשלה הישראלית הקודמת.

הנשיא עבאס הציע שישראל תעצור את הבנייה בהתנחלויות באופן מלא לתקופה של 6 חודשים במהלכם יתנהל המו"מ, וזאת לאחר שהדגיש כי מה שנדרש לטובת הגעה להסכם אינו עוד מו"מ, אלא החלטות אמיצות כדי לסגור את הסוגיות שכמעט והושגה בעניינן הסכמה בתקופת כהונת הממשלה הישראלית הקודמת.

נתניהו לא הזניח שום ערוץ בתקופה האחרונה במטרה לשכנע את הנשיא עבאס לחדש את המו"מ ולהיפגש עימו, באופן שכלל שליחת מסרים כמו "תופתעו ממה שאני מוכן להציע לכם".נתניהו גילה מוכנות לסיים את המו"מ בתוך שנתיים ולכלול בו את כל סוגיות הסכם הקבע, ביחד עם מוכנות לדון בדרישה הפלסטינית, שגבולות 1967 יהיו גבולות המדינה.

דברים אלו הופיעו בנוסח שגיבשו האמריקאים עם הישראלים בשבועות האחרונים. נוסח זה קרוב לכך: "אנו סבורים כי הצדדים הנוגעים בדבר יכולים בדרך של משא ומתן שיתקיים בתום לב להגיע להסכם משותף שישיג תוצאה שתסיים את המאבק, ושתיישם את מטרת הפלסטינים להקים מדינה עצמאית ברת קיימא על גבולות 1967, עם חילופי שטחים מוסכמים, ואת מטרת הישראלים לחיות כמדינה יהודית בגבולות בטוחים ומוכרים, שישקפו את ההתפתחויות העתידיות, ושיענו לדרישות הביטחון הישראליות".

המקורות הפלסטינים הסתייגו מהביטוי "...המשקפים את ההתפתחויות העתידיות", כשהם מתכוונים לכך שביטוי זה טומן בחובו את תוכן האיגרת ששלח הנשיא האמריקאי הקודם, ג'ורג' בוש, לרה"מ הישראלי הקודם, אריאל שרון, המחשיב את ההתנחלויות בגדה המערבית וכן בירושלים המזרחית כעובדה קיימת.

כמו כן, הצד הפלסטיני חזר פעמים רבות על סירובו להכיר ביהדותה של ישראל.הנשיא עבאס שקד בתקופה האחרונה על קיום התייעצויות עם כל הגורמים הערבים בעלי ההשפעה בעניין המהלכים האלו. במסגרת זו ביקר פעמיים במצרים, וכן בירדן ובסעודיה. הוא בדרכו לקטר, אחרי כן ימשיך לכווית, ויסיים את מסעו בתורכיה.מקורות חשפו כי ד"ר סא'אב עריקאת, ראש מחלקת המו"מ באש"פ, קיים גם הוא קשרים עם מדינות אלו כולל עם סוריה ואיחוד האמירויות.