כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-קודס אל-ערבי": דובר "פתח": קשיות העורף הישראלית בתהליך המו"מ אינה מייאשת אותנו

(15/10/2007)


התעקשות אמריקאית על הגעה להסכם הבנות עם ישראל סביב סוגיות הסכם הקבע לפני וועידת הסתוו, עם הגעת רייס לאזור ומינוי לבני להוביל את המשלחת הישראלית למו"מ. 

(תרגום מערבית- מטהיוזמת ז'נבה)

רמאללה- "אל-קודס אל-ערבי", מאת: וליד עוד: עם הגעת רייס לאזור במטרה להחיש את הצדדים להגיע להבנות משותפות, שיוצגו בוועידת הסתוו, עמדו הפלסטינים על ההכרח שיכלול ההסכם הצפוי בין הצדדים תיאור עקרוני של פתרון סוגיות הסכם הקבע, הכוללות את ירושלים, הגבולות ונושא הפליטים.
נביל אבו רודיינה, הדובר הרשמי של מוסד הנשיאות הפלסטיני, ציין אתמול כי הצלחת מאמצי רייס, שתפגש בצהריי היום עם אבו מאזן ברמאללה, מחייבים הגעה להצהרה משותפת שתכלול את סוגיות שלב הקבע, יחד עם עצירת תכנית ההתנחלות החדשה השואפת לבודד את ירושלים ולחתוך את הגדה המערבית.
אבו רודיינה הדגיש כי אמינות הקהילייה הבינלאומית והממשל האמריקאי לגבי הצלחת וועידת הסתוו הקרבה עומדת כעת למבחן.
אבו רודיינה הוסיף כי הצלחת המאמצים האמריקאים, הבינלאומיים והערביים לחידוש תהליך השלום ולהצלחת וועידת הסתוו מחייבת שלא לקחת או לקיים כל צעדים חד צדדיים על פני השטח, צעדים שהאחרונים בהם התבטאו בהחלטת ממשלת ישראל להפקיע מאות דונמים מאדמות מזרח ירושלים.
אבו רודיינה הזהיר מהשלכות החלטת ממשלת ישראל לחדש את החפירות בשער המוגרבים, שהינו אחד משערי מסגד אל-אקצא המבורך.
הוא אמר כי החלטת ממשלת ישראל לחדש את החפירות בשער המוגרבים תגרור את האזור לעוד אלימות, וחוסר יציבות, בזמן בו מושקעים מאמצים כבירים לחידוש תהליך השלום באזור.
אבו רודיינה קרא לממשלת ישראל לעצור את יישום החלטתה במטרה למנוע את הידרדרות העניינים, תוך כדי שהוא מדגיש כי לפגיעה במסגד אל-אקצא ישנן השלכות הרות אסון, המהוות את הקו האדום עבור בני העם הפלסטיני.

לנוכח זאת, הגיעה רייס אתמול לתל אביב ביקור שלישי מסוגו לישראל ולשטחי הרשות הפלסטינית בשלושת החודשים האחרונים. רייס שואפת לצמצם את המחלוקות בין הצד הישראלי והפלסטיני כהכנה לוועידת השלום הבינלאומית.
בכיר פלסטיני, שהעדיף שלא לחשוף את זהותו, אמר כי הפלסטינים מקווים כי ביקור זה יאפשר הגעה תוך שבוע למסמך משותף סביב סוגיות היסוד. הבכיר ציין כי המשלחות הישראלית והפלסטינית נפגשו שלוש פעמים בנפרד מהפגישות היומיות של שני ראשי הצוותים, אבו עלא'א ויורם טורבוביץ', שיוחלף ע"י ציפי לבני.

באותו עניין ציין אחמד עבד אל-רחמן, הדובר בשם תנועת "פתח", כי הפגישות הההולכות ומתמשכות, שמנהלים הצד הפלסטיני והישראלי בתקופה האחרונה, מתקיימות במטרה יסודית של הגעה להסכם ופתרון קבע, שיביא לסיום הכיבוש הישראלי.
עבד אל-רחמן אמר בהודעה לעיתונות כי המו"מ הוא אחד מאופני ההתנגדות הפלסטינית לטובת הגשמת הבחירה הפלסטינית וסיום הכיבוש הישראלי על השטחים הפלסטינים.
הוא הוסיף כי קשיות העורף הישראלית מול הצד הפלסטיני במו"מ- אין משמעה ייאוש. יתר על כן, נוסיף לפעול דרך כל האמצעים הנתונים בידינו, תוך כך שאחד מאופני המאבק הוא הוועידה הבינלאומית, אליה מזמן הנשיא בוש. דבריהם של בכירים רבים, שאמרו כי כעת היא השעה להקמת מדינה פלסטינית עצמאית ולסיום הכיבוש הישראלי, נותנים משנה תוקף לכינוס הוועידה.
עבד אל-רחמן אמר כי שאלת הויתורים אינה מועלית כלל וכלל, שכן אין לצד הפלסטיני על מה לוותר, אך יש לנו רצונות, אותם נרצה להשיג לטובת סיום הכיבוש הישראלי.
בגובה לקריאת השרים הישראלים להעברת שכונות פלסטיניות במזרח ירושלים תוך שמירה על העיר העתיקה ועל הר הבית, אמר עבד אל-רחמן כי הישראלים יכולים לומר מה שהם רוצים, שכן אלו הצהרות לא אחראיות. אנו דורשים את ירושלים המזרחית כפי היא הייתה לפני ה- 4 ביוני 1967, ללא כיבוש וללא התנחלות.לגבי זהות המדינות הערביות שישתתפו בוועידת הסתוו, אמר עבד אל-רחמן כי וועדת המעקב הערבית, המונה 21 מדינות ערביות (תשלח את נציגותיה לוועידה), והן סעודיה, איחוד האמירויות, מצרים, ירדן, סוריה, מרוקו, תוניס, מאוריטניה, קטר, בחריין, עמאן ופלסטין.
באותו עניין אמרו מקורות פלסטינים אתמול כי עבאס עומד על קיום מסע למספר מדינות ערביות בזמן הקרוב מאד, שיכללו מספר מדינות ערביות שהחליטו להשתתף בוועידה הבינלאומית בארה"ב, וזה במטרה לעדכן את מנהיגי אותן מדינות בפרטים האחרונים של התקדמות המו"מ בין הפלסטינים והישראלים. המקורות הוסיפו כי עבאס שואף לתיאום והאיחוד העמדות הערביות בוועידה זו.
לאור השאיפה הפלסטינית לאיחוד עמדות מדינות ערב בוועידת הסתוו וההכרח להגיע להצהרה משותפת, שתעסוק בסוגיות הסכם הקבע, כדי שזו תוצג באותה וועידה, הקדימה ישראל לרגל בואה של קונדוליסה רייס לאזור בחידוש סירובה לכך שההצהרה הישראלית-פלסטינית המשותפת תעסוק בסוגיות הליבה של הסכסוך: ירושלים, הפליטים והגבולות. רשות השידור בישראל מסרה מפי גורמים במשרד רה"מ אולמרט, כי דבר לא השתנה מאד הפגישה האחרונה בינו לבין עבאס לפני עשרה ימים, בה סוכם על דחיית (הדיון ב-) סוגיות הרגישות למועד שאחרי הוועידה.
אותם גורמים במשרדו של אולמרט חזרו על כך שוועידת אנאפוליס תהיה עדה רק להודעה על הצהרה משותפת, ולא למו"מ או הצהרה על הסכמים, משום שהמו"מ על הסכם הקבע יתחיל אחרי הוועידה, וכל דבר יהיה בהתאם ל"מפת הדרכים" של הקוורטט, אותה מפרשת ישראל ככזו בה נדרשים הפלסטינים להלחם בטרור ולבנות את מוסדות הרשות לפני המעבר לשלב השני, הכרוך בהקמת מדינה פלסטינית.
אותם גורמים הביאו פליאה מההצהרות וגילויי הדעת האחרונים, שפורסמו ע"י בכירים פלסטינים, הקשורים בדרישות ובתנאים מוקדמים. אותם גורמים אמרו כי הפלסטינים לא מדברים בכלל על התמורה אותה יתנו בעבור דרישותיהם.
לאור ההתרחקות בנקודות ההשקפה אמר מקור פלסטיני בלשכת הנשיאות הפלסטינית ביום שישי, כי בהתאם לחלק מהפרשנויות, אליהן חשוף צוות המו"מ הפלסטיני בניסיונו להתגבר על חלק מהסוגיות, העומדות למול וועידת הסתוו, הרי שעל קונדוליסה רייס לכנס פגישה שלישית בהשתתפות הנשיא עבאס ורה"מ אולמרט בניסיון לקדם את תהליך המו"מ בין הצדדים.