כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

"אל-איאם": עריקאת: "הקוורטט תומך בהמשך המו"מ מהנקודה בה נעצר"

(10/11/2008)

"אל-איאם", 10.11.08
עריקאת: המפגש היה ציון לכך שאין להטיל דופי באף אחד, אין הפתעות ואין צורך לחזור לנקודת האפס

ד"ר סאיב עריקאת, ראש מחלקת המו"מ באש"פ, אמר בשיחת טלפון ל"אל-איאם" משארם אל-שייח כי הגורמים הבינלאומיים הדגישו כי כל חידוש של המו"מ יתחיל מהנקודה אליה הגיעו הצדדים, וכי לא תהיה שיבה אל נקודת האפס. הוא הצביע על כך שמזכירת המדינה האמריקאית ציינה שהממשל החדש יכנס לעובי הקורה של תהליך השלום באופן ישיר, וכי לא יוטל דופי באף צד.

עריקאת אמר לאחר הפגישה עם הקוורטט: "הסכמנו על כך שלא יהיו הסכמי מעבר, הסכמים חלקיים או דחייה של איזו מבין הסוגיות. לא תהיה הצהרת עקרונות ואם תחול הסכמה הרי שהיא תהיה על כל החבילה. נושא זה הפך למקובל על הקהילה הבינלאומית והוא אינו רק בבחינת עמדה פלסטינית. מצב זה תופס גם לגבי המנגנון המשולש, שהופיע בועידת אנאפוליס; אם הקוורטט והקהילה הבינלאומית יאמצו דרך פעולה זו, כולל את הפיקוח על יישום השלב הראשון של מפת הדרכים, הרי שישנה נקודה חשובה מאד והיא שאסור לחזור במשא והמתן לנקודת האפס. עניין זה הופיע בגילוי דעת של הקוורטט בנוסף להכרח להקפיא את הבנייה בהתנחלויות".

"מה שחשוב עכשיו הוא שלא יפתיעו אותנו בהסכמי מעבר, כפי שארע בקמפ דייויד או שיציעו לנו הסכמים חלקיים או שיטילו בנו דופי. העולם כולו אומר היום – אם אתם רוצים שלום, הרי שהשלום צריך להיות כולל, וצריך להקיף את סוגיות ירושלים, הגבולות, ההתנחלויות, הפליטים, הביטחון, שחרור כל העצירים ללא יוצא מן הכלל. הטיפול בסוגיות אלו צריך להיות ללא דחייה ולא באופן חלקי".

עריקאת הצביע על כך שהנשיא הפלסטיני הזהיר כי ישראל עשויה בשלב המעבר לבנות בהתנחלויות, להתקיף ולפלוש. הוא הדגיש את ההכרח לייצב את הרגיעה בעזה ולהרחיב אותה לגדה. המשתתפים הבינלאומיים הבטיחו כי הם לא יאפשרו להחזיר את מחוגי השעון לאחור, לא יאפשרו להחזיר את הדברים לנקודת האפס, וכי המו"מ ימשיך מהיכן שנפסק".
"רייס אמרה כי הממשל הבא יכנס ישירות לעובי הקורה של העיסוק בתהליך השלום".