כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

מאמר המערכת של עיתון אלקודס קורא לעשיית שלום בהקדם האפשרי

(26/05/2013)

האם זוהי ההזדמנות האחרונה לשלום?

http://www.alquds.com/news/article/view/id/439762

ידוע כי הנשיא אבו מאזן נוטה להיות אופטימי בצורה כללית ולכן אינו חדל לדבר על קיומה של הזדמנות להגשמת שלום והקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67 שבירתה מזרח ירושלים. כך הוא שב ואמר אתמול אל מול הפורום הכלכלי הבינלאומי הנערך בירדן בהשתתפות קהל מנהיגים, בכירים ואנשי עסקים ממדינות ערב ואפריקה ושאר רחבי העולם.

אבו מאזן אמר כי עדיין קיימת הזדמנות, למרות הפסימיות של רבים, ביניהם שר החוץ הבריטי. האחרון הצביע על כך שהאפשרות לפתרון על בסיס שתי המדינות התחילה להיעלם בגלל ההתנחלויות אשר גוזלות מישראל הרבה תמיכה בינלאומית. מנגד, אבו מאזן אופטימי משום ששר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, עורך ביקורים באזור ומשתתף בוועידה. בהקשר זה הוחלט כי אבו מאזן ייפגש עם נשיא ישראל, שמעון פרס, בנוכחות קרי והמלך עבדאללה בעמאן היום בצעד נוסף לחיפוש אחר אמצעי מציאותי לחידוש המו"מ.

כמו כן נאמר כי לקרי יוזמה חדשה שיציג אותה בפני הצדדים הנוגעים בדבר כדי לדון ולגבש עמדה בצורה שתרצה את שני הצדדים, הפלסטיני והישראלי. העמדה הפלסטינית ברורה והיא קוראת להפסקת הבנייה בהתנחלויות או הקפאתן וגם המלך עבדאללה הדגיש זאת בנאומו מול הפורום. מדובר בצעד ישראלי שאין מנוס ממנו כדי לחדש את המו"מ. ישראל מסרבת לעשות זאת או להצהיר על כך. במקום זאת היא ממשיכה לבנות בהתנחלויות בכוח והנהגת ישראל מבטיחה כי לעולם לא תפסיק זאת. זוהי התסבוכת שעל המתווך האמריקאי למצוא לה פתרון.

ההזדמנות לשלום עדיין אפשרית, כפי שאומר הנשיא אבו מאזן, ייתכן כי היא האחרונה בפועל, ולכן אין מנוס מהשקעת כל המאמצים והלחצים להזזת ישראל מעמדתה אשר מכשילה את כל הסיכויים, סוגרת את כל הדלתות, נאחזת בהתפשטות וייהוד ירושלים, שינוי פניה, זיוף ההיסטוריה שלה ולא נענית לאף מאמץ או תיווך.

אנחנו הפלסטינים הגשנו את כל הדרוש ואנו עדיין נאחזים במו"מ כאמצעי לפתרון בתנאי שלא מדובר בבזבוז זמן, הצדקה ועלה תאנה עבור פעולות ישראל. כמו כן, ועדת היוזמה הערבית הציעה שינויים משמעותיים לעידוד תהליך השלום אבל אף אחד בישראל לא שם לב לכך.

השלום הוא מטרה עליונה, ואי מימושו יביא לבטח לעוד אלימות, קיצוניות, עוינות ושנאה ואין זה האינטרס של אף אחד מלבד אלו שמסונוורים מהתנחלויות, מההתפשטות ומהשחצנות ואינם רואים את העובדות ומתמודדים עמן ברצינות ובפרגמאטיות.

לסיום, אין מנוס מלציין את הקריאה של הנשיא אבו מאזן בנאומו בוועידה למשקיעים בפלסטין אשר מספקת קרקע מצוינת לכך. אנו זקוקים מאד למישהו שירים את הכפפה ויבצעה בפועל, בראשם אנשי עסקים ובעלי הון, מתוכם הפלסטינים אמורים להיות החלוצים בכך.